TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими ги остави Пендаровски и претседателскиот кабинет без плата, Ковачевски им вели да седнат да се договорат

Сакам да кажам - 03.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот кабинет немаат земено плата за јануари, а од Министерството за финансии добиле образложение дека во буџетот за 2023 година нема дополнителни средства за исплата на плати за вработените во кабинетот на ...

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без плата за јануари

Канал5 - 03.02.2023

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без платата за јануари, потврдуваат од таму... Министерството за финансии не ја одобрило, поради пресметано покачување од 5% .

Пендаровски и неговиот кабинет останаа без плата

Сител - 03.02.2023

Претседателот Пендаровски и неговиот кабинет останаа без плата. Побарале обајснување од финансии зошто платата , која ја добиваат на 1 секој месец им доцни - образложението кое го добиле – го сметаат за неосновано.

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: Образложението од Министерството за финансии е неосновано

Макфакс - 03.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет, немаат земено плата за месец јануари, потврдуваат оттаму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот вообичаено плата добива на 1-ви во месецот, исто како и вработените.

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет останаа без јануарска плата

Слободен Печат - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец , бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите. Според нив, ова образложение е ...

Министерството за финансии не дава пари за зголемување на платите за вработените во кабинетот на Пендаровски

МКД - 03.02.2023

Од Кабинетот на Претседателот на државата, Стево Пендаровски ја потврдија информацијата дека на вработените во кабинетот не им е исплатена платата за месец јануари. Од таму велат дека Барањето за финансиски средства за плата за месец јануари 2023 ...

Став од Кабинетот на претседателот Пендаровски

Канал5 - 03.02.2023

-Платата за јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот. Потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Македонија.Образложението кое го добивме од ...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет останаа без јануарска плата

Сител - 03.02.2023

Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет не ја примиле јануарската плата

Р.С.Европа - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец, бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

Пендаровски и вработените во Кабинетот останаа без плата

Фокус - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не зеле плата за минатиот месец Причина за тоа е дека Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

Бесими не му пуштил плата на Пендаровски за јануари: Од Финансии велат нема пари за покачени плати, од претседателскиот ...

360 степени - 03.02.2023

Кабинетот на претседателот во согласност со потпишаниот Колективен договор предвиде покачување од 5 отсто на плата само за државните службеници кои се вработени во Кабинетот на претседателот.

Владата одби да му даде плата на претседателот Пендаровски и на неговиот кабинет

24 Вести - 03.02.2023

Шефот на државата Пендаровски и неговиот кабинет останаа без плата за месец јануари – барањето за исплата не ги минало филтрите на министерствто за финасии. Од кабинетот велат дека станува збор за преседан за кој нема никаква основа.

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет останаа без плата, Финансии велат нема пари за покачувања

Либертас - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец , бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

ЗА КАБИНЕТОТ НА ПЕНДАРОВСКИ НЕМА ПАРИ! Министерството за финансии „ги пресече“ вработените

+инфо - 03.02.2023

Во Буџетот за 2023 година нема дополнителни средства за исплата на плати за вработените во Кабинетот на претседателот – одговориле од Министерството за финансии. П лат ите за јануари за вработените во Кабинетот на претседателот на државата не се ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Либертас - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет не земале плата за јануари

Алсат-М - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец, бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

Пендаровски и вработените од Кабинетот останаа без плата

Фактор - 03.02.2023

Вработените од Кабинетот на претседателот Стево пендаровски не ја добиле јануарската плата иако секогаш редовно ја добивале на 1-ви од месецот. Од таму велат дека причината е што биле побарани зголемени плати за 5 отсто, а од Министерството за ...

Случајност или конфликт? Пендаровски не зел плата

Пулс24 - 03.02.2023

„Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија.

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

ТВ21 - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Бесими без плата го остави и шефот на државата Пендаровски и вработените во Кабинетот

Република - 03.02.2023

Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Македонија, соопштија од Кабинетот на Пендаровски.

Се огласија од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија поради неисплатените плати

Centar - 03.02.2023

Став од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија: Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

24Инфо - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Ковачевски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Република - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот не добиле плата за јануари

Независен - 03.02.2023

Откако повеќе медиуми испратиле прашања до Кабиентот на претседателот Срево Пендаровски во врска со платите оттаму официјално соопштија дека „потврдуваме дека платата за јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за ...

Пендаровски и вработените во Кабинетот не земале плата, од Финансии им рекле дека нема дополнителни средства за исплата

Нетпрес - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски преку соопштение испратено до медиумите потврдија дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот.

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Независен - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Пендаровски се пожали: Уште не сум земал плата за јануари

Press24 - 03.02.2023

„Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија.

Пендаровски и вработените во неговиот Кабинет останаа без плата за јануари

еМагазин - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот потврдија дека тој и вработените во неговиот Кабинет не зеле плата за јануари годинава. -Образложението кое го добивме од Министерството за финансии е дека во Буџетот за 2023 година нема дополнителни средства за исплата ...

Без јануарска плата остана и Пендаровски и вработените од неговиот кабинет

Скопје инфо - 03.02.2023

Потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија. Образложението кое го добивме од Министерството за финансии е дека во Буџетот за 2023 година нема ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Press24 - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Курир - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Lider - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет останаа без јануарска плата

Република - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец, бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

Претседателот Пендаровски и вработените од неговиот Кабинет останаа без плата за јануари – немало дополнителни средства ...

Скопје24 - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски соопштија дека сè уште ја немаат земено јануарската плата бидејќи, како што тврдат, Министерството за финансии немало дополнителни средства за исплата на платите.

Ковачевски за платите во Кабинетот на Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат ...

Нетпрес - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Пендаровски и вработените во неговиот Кабинет не земале плата, од Финансии им рекле дека нема дополнителни средства за ...

Курир - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски преку соопштение испратено до медиумите потврдија дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот.

КОВАЧЕВСКИ ЗА ПЛАТАТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Пендаровски е посебна институција, ќе си седнат со Бектеши и МФ и ќе најдат ...

Денешен - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без плата за јануари

Во Центар - 03.02.2023

Претседателот Пендаровски и вработените во Кабинетот останале без платата за јануари, потврдуваат од таму… Министерството за финансии не ја одобрило, поради пресметано покачување од 5% . Првиот финансиер Фатмир Бесими го остави претседателот ...

Пендаровски и неговиот тим останаа без платата од првиот месец во годината

Lider - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски преку соопштение испратено до медиумите потврдија дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот.

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Точка - 03.02.2023

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот вообичаено плата добива на први во месецот, исто како и вработените.

Пендаровски и вработените во Кабинетот не добиле плата за јануари

Локално - 03.02.2023

Став од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија: „Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за ...

Пендаровски и вработените во „Вила Водно“ не земале плата, не им е јасно зошто така постапил Бесими

MakPress - 03.02.2023

Потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Македонија. Образложението кое го добивме од Министерството за финансии е дека во Буџетот за 2023 година нема ...

Став од Кабинетот на претседателот Пендаровски: Платата за јануари 2023 година не е исплатена за вработените во ...

Опсервер - 03.02.2023

Потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија.Образложението кое го добивме од Министерството за финансии е дека во Буџетот за 2023 година нема ...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет сè уште немаат земено плата за јануари

Мета - 03.02.2023

Од Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски соопштија дека сè уште ја немаат земено јануарската плата бидејќи, како што тврдат, Министерството за финансии немало дополнителни средства за исплата на платите.

На Пендаровски му касни платата?

PressingTV - 03.02.2023

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец, бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни средства за исплата на платите, потврдија од Кабинетот на претседателот.

Вработените во кабинетот на Пендаровски уште не земале јануарска плата

Zoom - 03.02.2023

Вработените во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски не земале плата за јануари месец, потврдија од таму. Еве го нивното соопштение: -Во врска со прашањата од медиумите упатени до нашата институција, потврдуваме дека платата за месец јануари ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

Опсервер - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има

Локално - 03.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, за доцнењето на платата на Кабинетот на претседателот, рече дека претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во ...

Ковачевски за платите кај Пендаровски: Претседателот е посебна институција, ќе седнат со МФ и ќе најдат решение

4NEWS - 03.02.2023

Претседателот е посебна институција, не знам каков колективен договор има. Ќе си седнат со Министерството за финансии, ќе разгледаат колку имаат во буџетот, ќе споредат со Колективниот договор, ќе се договорат и на крај ќе донесат решение како што ...

Вработените кај Пендаровски останаа без јануарската плата, потврдија од Кабинетот на претседателот

ММС - 03.02.2023

Потврдуваме дека платата за месец јануари 2023 година не е исплатена за вработените во Кабинетот и за претседателот на Република Северна Македонија. Образложението кое го добивме од Министерството за финансии е дека во Буџетот за 2023 година нема ...