TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто Јанева побара куќен притвор за Верушевски кога може жестоко да го гони?!

Алфа - 26.12.2015

Ден откако специјалната јавна обвинителка побара куќен притвор за екс директорот на УБК Верушевски,остануваат отворени неколку прашања. Зошто Катица Јанева се одлучи да го прифати барањето на одбраната на поранешниот разузнавач обвинет за шпионажа и ...

Судот детално ќе го анализира барањето на СЈО за укинување на притворот Зоран Верушевски

Сител - 26.12.2015

Судот сеуште го разгледува барањето на специјалната обвинителка Катица Јанева, обвинетите во “Пуч“ Зоран Верушевски и Ѓорги Лазаревски да бидат пуштени во домашен притвор. Како што дознаваме, судот очекува специјалното обвинителство да го објасни ...

Дали Катица Јанева е „Чадорот“ на Заев и Верушевски?

Курир - 26.12.2015

„Ова ќе зоврие“. „Можно е да излезе од контрола“. „Навидум овој мир може да експлодира“. „Ние сме навикнати друг да страда-ние сме благонадежни“. „Ќе биде најверојатно граѓанска војна“. „Ќе биде тешко, ама без нас ептен потешко“.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕТО ЗАД ЈАВНОСТА: Верушевски „на пат“ за дома

Телеграф - 26.12.2015

Одлуката, дали Верушевски ќе остане во притвор, или истиот ќе го продолжи во домашни услови, мора да се донесе, зашто безбедносната мерка која неколкупати до сега беше продолжувана, му истекува викендов Со образложение кое остана непознато за ...

Дали Катица Јанева е „Чадорот“ на Заев и Верушевски?

Денешен - 26.12.2015

„Ова ќе зоврие“. „Можно е да излезе од контрола“. „Навидум овој мир може да експлодира“. „Ние сме навикнати друг да страда-ние сме благонадежни“. „Ќе биде најверојатно граѓанска војна“. „Ќе биде тешко, ама без нас ептен потешко“.

Верушевски за министер за внатрешни

Дневник - 25.12.2015

Уставниот суд на Kосово пред извесно време донесе одлука дека формирањето заедница на српските општини не е во согласност со Уставот на Kосово. Арно ама, наспроти тоа, вели истиот суд, заедницата требало да се формира. Уставно-неуставно, нема врска.

Верушевски може да си оди дома, образложението не е за јавноста

Дневник - 25.12.2015

Без објаснување, но со потврда за медиумите, специјалната обвинителка Kатица Јанева, која пред само пет дена не можеше да присуствува на рочиштето на „Пуч“ поради тоа што немала целосен увид во судскиот предмет и не била подготвена, вчера дала ...

Верушевски на слобода, судијата преместен во оддел за прекршоци

Вест - 28.12.2015

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1-Скопје донесе решение со кое му се укинува притворот на разузнавачот Зоран Верушевски. Верушевски, за кого се очекуваше дека ќе му биде изречена алтернативна мерка куќен притвор, по цели 11 месеци минати во ...

Јанева се согласила Верушевски да излезе од притвор, судот допрва одлучува

Телма - 25.12.2015

Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот Пуч би можел да излезе од притвор, откако специјалното обвинителство, во одговор до Судот за барањето на неговите адвокати за укинување на притворот, предложило на Верушевски да биде ослободен со кауција и ...

Специјалното обвинителство бара укинување на притворот за Верушевски

Утрински - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство доставило до Кривичниот совет на скопскиот Основен суд Скопје 1 позитивно мислење за укинување на притворот на ексразузнавачот Зоран Верушевски, мерка која му беше изречена во почетокот на февруари година.

Јанева побара куќен притвор за Верушевски и Лазаревски

Нова ТВ - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство го уважило барањето на одбраната на Зоран Верушевски и Ѓорѓи Лазаревски - осомничени во случајот „Пуч“ за тоа тие да бидат пуштени во куќен притвор. Ова за НОВА го потврдија од специјалното обвинителство кои ...

Јанева прифати куќен притвор за Верушевски, ВМРО ДПМНЕ реагира

Р.С.Европа - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот „Пуч“ го прифатило предлогот на одбраната на првообвинетиот, поранешниот шеф на тајната полиција Зоран Верушевски мерката притвор да му биде заменета со гаранција.

Се очекува одлука за притворот на Верушевски

Алсат-М - 25.12.2015

По 11 месеци минати во притвор, Зоран Верушевски првоосомничен во случајот Пуч, можно е утре да излезе од притвор. Специјалното обвинителство, во одговорот до Кривичнио суд на барањето на неговите адвокати да му го укинат притворот, предложило ...

ВМРО-ДПМНЕ веќе не верува во независноста на Јанева

24 Вести - 25.12.2015

Она што Зоран Заев го нарача и го нареди, Верушевски да се ослободи од притвор, Катица Јанева го исполни, велат од ВМРО - ДПМНЕ. Од партијата велат дека срамна и жална е леснотијата и ароганцијата со која Јанева поданички и додворувачки побрза да му ...

Катица го ослободи Верушевски

Алфа - 25.12.2015

Катица Јанева го ослободи Зоран Верушевски од притвор. Специјалната јавна обвинителка го прифати предлогот на одбраната и побара куќен притвор и одземање на пасошот на поранешниот директор на УБК првообвинет во случајот “Пуч”, кому ќе му се суди за ...

Јанева дала позитивно мислење на барањето Верушевски да излезе од притвор

Академик - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство, кое го презеде случајот „Пуч“, доставило позитивно мислење до Основниот суд Скопје 1 првообвинетиот, ексразузнавачот Зоран Верушевски и обвинетиот Ѓорѓи Лазаревски да се бранат од слобода со мерки за обезбедување, ...

Катица Јанева бара Зоран Верушевски да биде ослободен од притвор

Сител - 25.12.2015

Ослободувањето на Зоран Верушевски е првиот чекор на Катица Јанева во улогата на специјален јавен обвинител. Наместо во притвор каде се наоѓа како првообвинет за случајот Пуч, нејзиното обвинителство бара да биде ослободен и пуштен дома со одземање ...

Јанева се согласила Верушевски од притвор да оди во куќен притвор

МКД - 25.12.2015

Најверојатно веќе од утре Зоран Верушевски ќе биде во куќен притвор. За првоосомничениот во случајот Пуч, по барањето од неговите адвокати за укинување на притворот, Специјалното обвинителство го информирало судот дека Верушевски може да биде ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева му се додворува на Заев

Фактор - 25.12.2015

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ реагираше на одлуката на специјалното обвинителство кое побара првообвинетиот во случајот „Пуч”, Зоран Верушевски да биде ослободен од притвор со понудена гаранција.

ПРОТИВ МЕРКИТЕ ВО „ПУЧ“: Јанева бара ослободување на Верушевски

Телеграф - 25.12.2015

Ве известуваме дека од страна на одбраната за обвинетите предложено е укинување на мерката притвор, стои во допис од Специјалното обвинителство што го објавија домашни медиуми По барање на одбраната, Катица Јанева, првиот човек на Специјалното јавно ...

Милошоски: Срамна одлука на Јанева, ВМРО-ДПМНЕ повеќе не и верува

Макфакс - 25.12.2015

Она што Зоран Заев го нарача и го нареди, Верушевски да се ослободи од притвор, Катица Јанева го исполни. Срамна и жална е леснотијата и ароганцијата со која Јанева поданички и додворувачки побрза да му удоволи Заев, изјави во петок Антонио ...

Катица е обвинител или чауш на Заев?

Република - 25.12.2015

Кога Катица Јанева се нафати како специјален обвинител да ги расчистува аферите поврзани со нелегално прислушуваните разговори, прво што требаше да има на ум е дека нејзина примарна обврска е да работи во интерес на граѓаните, особено на оние што се ...

ВМРО ДПМНЕ: Јанева работи под директива на Заев

Канал5 - 25.12.2015

Има директна спрега меѓу Зоран Заев и Катица Јанева, се гледа според задачата што ја исполни обвинителката откако доби налог од лидерот на СДСМ за пуштање од притвор на Зоран Верушевски , првообвинет за шпионажа во аферата пуч , беше кажано на прес ...

Какви криминалци ослободува Јанева?

Курир - 25.12.2015

„Бидете уверени оваа мака нема да дозволам да биде бадијала. Би било навистина жалосно да ја изгубиме оваа позиција која неверојатно добива во квалитет“. Вака се одвивала комуникацијата на првоосомничениот Зоран Верушевски и петоосомничениот Ѓорги ...

Верушевски ќе добие куќен притвор?

Фактор - 25.12.2015

Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот Пуч утре би можел да излезе од притвор, откако специјалното обвинителство, во одговор до Судот за барањето на неговите адвокати за укинување на притворот, предложило на Верушевски да биде ослободен со ...

Јанева предложила Верушевски да се брани од слобода со мерки за обезбедување

Макфакс - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство кое го презеде случајот „Пуч“, на барање на одбраната предложило првообвинетиот во овој случај, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразунавање, Зоран Верушевски и обвинетиот Ѓорѓи Лазаревски да се ...

Катица Јанева го ослободува Верушевски од пртивор

Press24 - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата ни ја потврдија и од Специјалното обвинителство „Ве известуваме дека од ...

Јанева ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот на Верушевски

МРТ - 25.12.2015

Јавното обвинителство позитивно одговорило на предлогот на одбраната... На екс- разузнавачот Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот „Пуч“ утре му завршува притворот. Обвинителка Јанева ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот, потврдија од ...

„Курир“: Дали Катица Јанева е „Чадорот“ на Заев и Верушевски?

Нетпрес - 26.12.2015

„Ова ќе зоврие“. „Можно е да излезе од контрола“. „Навидум овој мир може да експлодира“. „Ние сме навикнати друг да страда-ние сме благонадежни“. „Ќе биде најверојатно граѓанска војна“. „Ќе биде тешко, ама без нас ептен потешко“.

Куќен притвор за Верушевски и Лазаревски побара Јанева

Репортер - 25.12.2015

Специјалното јавно обвинителство го уважи барањето на одбраната на Зоран Верушевски и Ѓорѓи Лазаревски – осомничени во случајот „Пуч“ за тоа тие да бидат пуштени во куќен притвор. Ова го потврдија од специјалното обвинителство кои дополнија дека ...

Ќе излезе ли Верушевски од затвор, по 11 месеци во притвор

еМагазин - 26.12.2015

Денеска му истекува притворот на Зоран Верушевски, првоосомничениот во случајот „Пуч“. Вчера Специјалното обвинителство, во одговорот до Кривичнио суд на барањето на неговите адвокати да му го укинат притворот, предложи Верушевски да биде ослободен ...

Милошоски:Одлуката на Јанева за Верушевски е скандалозна и опасна

+инфо - 25.12.2015

Одлуката на специјалната обивнителка Катица Јанева да не побара продолжување на притворот на Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот Пуч, е скандалозна, неправична и многу опасна, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Какви криминалци ослободува Јанева?

Денешен - 25.12.2015

На 6 февруари, јавноста го виде писмото кое Заев му го испратил на Верушевски. Во него, јасно стои дека е пишувано на 20 јануари, 9 дена пред изјавата на Шилегов дека Заев не го познава Верушевски.

Катица Јанева го ослободува Верушевски од пртивор

Сител - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата ни ја потврдија и од Специјалното обвинителство „Ве известуваме дека од ...

Милошоски: Јанева падна на првиот испит за независност, законитост и објективност

Курир - 25.12.2015

Господине Дали Верушевски и Лазаревски ќе излезат од притвор? Ова го најави Фокус, кој е близок до СДСМ пред само една недела. Фокус напиша „Очекувано е дека ќе биде констатирано дека Специјалното обвинителство го презема предметот, што значи дека ...

Какви луѓе ослободува Јанева?

Пулс24 - 25.12.2015

„Бидете уверени оваа мака нема да дозволам да биде бадијала. Би било навистина жалосно да ја изгубиме оваа позиција која неверојатно добива во квалитет“. Вака се одвивала комуникацијата на првоосомничениот Зоран Верушевски и петоосомничениот Ѓорги ...

Катица Јанева го ослободува Верушевски

Либертас - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата ни ја потврдија и од Специјалното обвинителство, пренесува Прес 24.

Јанева го пушта Верушевски од притвор!

Вечер Прес - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката како превентивна мерка ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот и итно пуштање од истражниот затвор "Скопје" во Шуто Оризари.

МИЛОШОСКИ: Јанева ја исполни наредбата на СДСМ за ослободување на Верушевски

Телеграф - 25.12.2015

Одлуката на Јанева да не побара продолжување на притворот на Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот „Пуч“, според него, е скандалозна, неправична и многу опасна Неделникот „Фокус“ кој е близок до СДСМ пред само една недела најави ослободување ...

Јанева бара да се укине притвор за Верушевски

+инфо - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева побарала до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 мерката притвор на поранешниот шеф на тајната полиција Зоран Верушевски да биде заменета со гаранција.

Јанева под палката на Заев и Фокус, го ослободува Верушевски од притвор!

Курир - 25.12.2015

Скандал на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата за Пресс24 ја потврдија и од Специјалното ...

Милошоски: Одлуката на Јанева е скандалозна

Република - 25.12.2015

Одлуката на специјалната обивнителка Катица Јанева да не побара продолжување на притворот на Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот Пуч, е скандалозна, неправична и многу опасна, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Верушевски излегува од притвор

Фокус - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Зоран Верушевски од притвор и ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Зоран Верушевски од притвор и ќе побара куќен притвор и одземање ...

Јанева докажа дека е параван на Заев: Го ослободува Верушевски од пртивор

Нетпрес - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева докажа дека е параван на Заев. Таа ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ веќе не верува во независноста на Катица Јанева

Press24 - 25.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ веќе не верува во независноста на Катица Јанева и изразува сериозна резерва кон секој чекор кој таа ќе го преземе во иднина, како во поглед на нејзината непристрастност, така и во поглед на законитоста на нејзините дејствувања.

Јанева под сдсмовска директива го ослободува Верушевски од притвор

Република - 25.12.2015

Скандал на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата за Прес 24 ја потврдија и од Специјалното ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ веќе не верува во независноста на Катица Јанева

Lider - 25.12.2015

ВМРО-ДПМНЕ веќе не верува во независноста на Катица Јанева и изразува сериозна резерва кон секој чекор кој таа ќе го преземе во иднина, како во поглед на нејзината непристрастност, така и во поглед на законитоста на нејзините дејствувања.

Катица Јанева го ослободува Верушевски

Бриф - 25.12.2015

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Обвинителката ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот. Информацијата ни ја потврдија и од Специјалното обвинителство, пренесува Прес 24.