TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбележување на денот на просветните работници

Телма - 24.05.2024

Денеска покрај денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј се одбележува и денот на просветните работници. ,,Со учењето на првата буква, сите ние, како и најмладите во прво одделение почнуваме да ја изразуваме почитта и благодарноста до ...

Почит кон оние кои даваат знаење: Одбележување на денот на просветните работници, покрај комеморацијата на сесловенските просветители Кирил и Методиј,

Lider

Охрид во чест на Св. Кирил и Методиј, награди за најдобрите ученици и поклон пред споменикот на просветителите

OhridNews

Денеска се празнува денот на сесловенските просветители и учители Свети Кирил и Методиј

Телма

Пецаков: Кирил и Методиј ги поставија темелите за описменување на словенските народи

OhridNews

Честитка на градоначалникот Пецаков за денот на сесловенските просветители

Скопје1

ОУ “Св. Кирил и Методиј“ од Битола со свечена академија го одбележа патрониот празник и Денот на сесловенсите просветители (фотогалерија)

Битола Њуз

Centar Вести плус CivilMedia Макфакс MTM Точка 365 Р.С.Европа

Нѐ описменија и нѐ обединија – ден за чествување на светите браќа Кирил и Методиј

Телма - 24.05.2024

Базиликата лоцирана среде „Вечниот град“ – Рим, но „затскриена“ под земја, денеска беше домаќин на македонската делегација. Се празнуваат имињата и мисијата на светите браќа, Кирил и Методиј.

Честитки од државно – политичкиот врв по повод Денот на Сесловенските просветители

Алфа

Дел од политичарите со честитика за Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Државниот врв го честита 24 Мај

360 степени

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Либертас

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Бизнис Вести

Скопје1 Локално Канал5 24Инфо Независен 24 Вести ММС Frontline

Да се покажеме достојни за дарот на писмото, порача владиката Партениј на Света Архиерејска Литургија во Бигорскиот ...

MakPress - 24.05.2024

Света архијерејска Литургија денеска беше одржана во Бигорскиот скит, посветен на солунските браќа, во селото Битуше, во спомен на сесловенски просветители, солунските браќа Кирил и Методиј.

Литургија во велешката градска црква по повод Денот на сесловенските просветители

MakPress

Изложба на фотографии и проекција на филм во чест на Светите Кирил и Методиј

OhridNews

За светците на словенската писменост- гробот на Свети Кирил е светилиште во Рим, но мистерија е каде е погребан неговиот брат Свети Методиј

Телма

(Галерија) Силјановска се поклони пред гробот на Св. Кирил во Рим

еМагазин

Џафери до поглаварот Стефан: Просветителското дело на Свети Кирил и Методиј и интеркултурниот потфат се епохални и обврзувачки за доброто на сите

Локално

Камерниот оркестар од Битола дел од чествувањето на „Денот на светите Кирил и Методиј“ во Рим

MakPress

Скопје1 Zoom Фокус Канал5 Сител Во Центар Република

Груевски со честитка за 24 Мај: Светите Кирил и Методиј имаат особено значајно место во културната и христијанската ...

Пулс24 - 24.05.2024

Поранешниот премиер Никола Груевски упати честитка по повод 24 Мај – Денот на сесловенските и македонски просветители. – Честит празник на светите Кирил и Методиј на сите граѓани на Македонија! Сесловенски и македонски просветители, светци и ...

Мицкоски: Светите браќа Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење

А1 On

Во Прилеп Свечена академија во чест на светите браќа Кирил и Методиј

Алфа

Честитка од Љупчо Димовски, претседател на СПМ по повод 24 мај

Сител

Светите браќа Кирил и Методиј во 9-тиот век го гледале 21 век

Рацин

Денеска се слават Св. Кирил и Методиј, основоположници на словенската писменост

24 Вести

Македонците се условени да прифатат диктат откажувајќи се од самите себе, вели историчарот Панов

Сител

Бизнис Вести Градска Скопје1 Курир ТВ21 Нетпрес Lider Денешен

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Канал5 - 24.05.2024

Денеска се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј – основоположниците на словенската писменост. Во рамки на манифестацијата „Ден на светите Кирил и Методиј“, државно-црковна делегација од земјава ...

Силјановска Давкова: Нека подвигот на светите браќа бидe наш патоказ и морална и духовна вертикала за достоинствено

Фокус

„Подвигот на светите браќа нека биде наш патоказ за исполнето живеење“, порача Силјановска Давкова

Скопје инфо

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Макфакс

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Опсервер

Претседателката го честита 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

МКД

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

MTM

Press24 Слободен Печат Deutsche Welle Либертас Вечер Прес Кајгана

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и ...

А1 On - 24.05.2024

По повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј се одржа трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!“ на која се обрати Ѓоко Ѓорѓевски кој што истакна дека мисијата на браќата Кирил и Методиј е ...

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Во Центар

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и европските вредности

Скопје1

Делото на браќата Кирил и Методиј е стожерот на македонското наследството и фундаментот на кој денес почиваат и европските вредности

Алфа

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Zoom

Мицкоски од Охрид: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

OhridNews

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Либертас

MakPress MakPress

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Макфакс - 24.05.2024

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа Кирил и Методиј. „Секој народ ги постави темелите на својот мајчин пишан јазик со неуморната работа на многу мисионери кои го ...

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Опсервер

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување

Фокус

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Точка

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

24Инфо

Ахмети со честитка за 24 мај: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување

Либертас

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Скопје1 - 24.05.2024

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска упати честитка по повод Денот на сесловеснките просветители, 24 Мај, честитајќи го празникот со кој ја одбележуваме мисијата на Светите браќа Кирил и Методиј.

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Локално

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

24Инфо

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Бриф

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил и Методиј е наша светост и гордост

Канал5

Учителската мисија на Светите Кирил И Методиј е наша светост И гордост

Тера

Костадиновска-Стојчевска: Учителската мисија на Кирил е Методиј е наша светост и гордост која ја славиме и денес

Centar

Република

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Скопје1 - 24.05.2024

„Денеска ги чествуваме сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Нематеријалната култура е стожерот на нашиот идентитет. Македонскиот јазик, нашата писменост се најзначајните репрезенти на нашата земја“, истакна Зоран Љутков, член на ...

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура

Курир

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Фокус

Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура, вели Љутков

Нетпрес

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Press24

Љутков: Делото на Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

Lider

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост

MakPress

Република

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

А1 On - 24.05.2024

Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честитам денешниот празник Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Светите Кирил и Методиј со своето дело ја задолжија не само се ...

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Курир

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

ТВ21

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Макфакс

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Канал5

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Фокус

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј

Скопје1

Опсервер Локално Zoom Нетпрес 24Инфо Press24 Слободен Печат Во Центар

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Либертас - 24.05.2024

– Ние им се обраќаме со љубов и почит, но, што треба уште да направиме? Денеска ги слушнавме зборовите на Исуса дека не се пали светило за да се стави под поклоп туку се става на светилник за да им свети на сите в куќи.

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите, порача Тимотеј на молебенот во Рим

Zoom

НЕ СЕ СТАВА СВЕТИЛО ПОД ОКЛОП, ТУКУ НА СВЕТИЛНИК ЗА ДА ИМ СВЕТИ НА СИТЕ Митрополит Тимотеј се поклони на гробот на Свети Кирил

+инфо

МОЛЕБЕН ВО РИМ: Св. Кирил и Методиј да бидат покровители за напредок на нашиот народ, нашата православна Црква и за нашата држава

Денешен

Светите браќа Кирил и Методиј се најголеми благодети за нашиот народ, тие се светилник за сите словенски народи, порача владиката Тимотеј на молебенот во Рим

Во Центар

Светилникот на Кирил и Методиј треба да ги осветлува сите ходници на нашиот живот, посочи митрополитот Тимотеј во Рим

Слободен Печат

Не се става светило под поклоп, туку на светилник за да им свети на сите – порача Тимотеј на молебенот во Рим

ММС

Press24 Вечер Прес 24Инфо Нетпрес OhridNews MakPress

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Независен - 24.05.2024

Во организација на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, а во соработка со здруженијата на Македонците со потекло од Егејска Македонија, денеска им беше оддадена почит на семакедонските и сесловенските просветители, светите браќа Кирил ...

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Во Центар

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

24Инфо

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј

Zoom

Македонците во Албанија и во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители

Слободен Печат

Македонците во Албанија го одбележаа Денот на сесловенските просветители

Канал5

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади

Скопје1 - 24.05.2024

,, Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да создадат писмо за својот јазик, да шират просвета, „за слепи да прогледаат и глуви да чујат“.

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади

А1 On

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Макфакс

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Опсервер

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Press24

Левица: Денот на сесловенските просветители – еден од најсветлите празници за македонската историја

Антропол

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Точка

MTM

Џафери: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

А1 On - 24.05.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј и патронен празник на Универзитетот „Свети Кирил и ...

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Скопје1

Џафери: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

Фокус

Џафери со честитка во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот

24Инфо

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Макфакс

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Опсервер

Џафери во чест на Свети Кирил и Методиј и патронатот на Униврезитетот: Упорноста и вербата на просветителите, се патоказ кон напредок

ТВ21

Zoom 4NEWS Мета Либертас Frontline Press24 Точка Република

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Макфакс - 24.05.2024

Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска, во салата „Балдини“ во Рим, вчеравечер, се одржа културната програма во рамки на традиционалната манифестација „Ден на Светите Кирил и Методиј“.

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Локално

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

24Инфо

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Опсервер

Македонската изворна музичка ризница претсавена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј”

Екран

Македонска изворна музичка ризница претставена во Рим во чест на Светите Кирил и Методиј

Слободен Печат

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

MTM

Либертас Денешен Независен Frontline Битола Њуз Рацин Република Умно

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Денар - 24.05.2024

Свети Кирил и Методиј — браќа родени во Солун во IX век, кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата ...

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Нетпрес

Семејството Кирилица

Frontline

Семејството Кирилично писмо

CivilMedia

Семејството Кирилица

Нова ТВ

Владина делегација оддаде почит на браќата Кирил и Методиј

Скопје инфо - 23.05.2024

Во пресрет на утрешниот голем државен празник, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, Владата на Република Северна Македонија организираше настан во чест на просветителите кои го втемелија македонското писмо.

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј

Локално

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Опсервер

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: Очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Centar

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј

Фокус

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: Очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Вести плус

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на св. Кирил и Методиј во Скопје

Сител

Press24 Алсат-М Frontline Скопје1 4NEWS Канал5 МКД 24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Курир - 23.05.2024

На настанот свечен говор пред присутните ќе има и Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Утре (24.05.2024) во 13:00 часот, во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга, ќе се одржи свеченост по повод одбележувањето на празникот на ...

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Република

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Курир

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Lider

ВМРО-ДПМНЕ организира свеченост по повод одбележувањето на празникот на рамноапостолите Св. Кирил и Методиј

Нетпрес

ЧЕСТВУВАЊЕ ВО СТРУГА: Мицкоски ќе говори на свеченоста за светите браќа Кирил и Методиј во црквата Св. Богородица во Калишта

Денешен

Канал5