TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО – остануваат уште четири земји!

Магазин - 23.10.2019

Американскиот Сенат со огромно мнозинство денеска го ратификуваше Протоколот за членство на нашата земја во НАТО. Сенатот на Соединетите американски држави со 92 гласа „за“ и два „не“ го изгласа пристапниот протокол за влез на Македонија во НАТО.

Сад го ратификуваа протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, остануваат уште четири земји

Сакам да кажам - 22.10.2019

Американскиот Сенат денеска го ратификуваше пристапниот Протокол за влез на Република Северна Македонија во НАТО, што останува да го направат уште четири земји за да се потврди приемот во полноправно ...

По ратификацијата на Сенатот во САД, остануваат уште четири земји до членството во НАТО (инфографик)

Мета - 22.10.2019

Сенатот на Соединетите американски држави денеска го ратификуваше Протоколот за пристап на земјава во НАТО алијансата. Со тоа, преостанува ратификацијата да се заврши уште во четири членки на Сојузот за на крајот целата процедура да заврши со ...

ПЕНДАРОВСКИ ЗА НАТО И НА АЛБАНСКИ: Faleminderim ShBA-së për Ratifikimin e Protokollit

Денешен - 22.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски преку Твитер упати благодарност до САД за ратификацијата на протоколот за НАТО, покрај на англиски и македонски и на албански јазик: – Благодарност до САД за ратификацијата на Протоколот за нашето членство во НАТО во ...

Протоколот за НАТО помина во Сенатот на САД по брза постапка

Сител - 22.10.2019

Американскиот Сенат по скратена постапка со 91 глас „ЗА“ и само 2 „ПРОТИВ“ го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според сенаторите, ова е порака до сите европски земји со НАТО аспирации дека со напорна работа може да станат ...

Пристапниот протокол за НАТО „прелета“ низ американскиот Сенат, честитки од Брнс, Пендаровски и Шекеринска

365 - 22.10.2019

По скратена постапка, со 91 глас „за“ и само 2 „против“ денеска Американскиот Сенат го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Со тоа САД станаа 25-тата земја за 9 месеци што го ратификува Протоколот.

Американскиот Сенат го изгласа пристапниот протокол за влез на Македонија во НАТО

Телма - 22.10.2019

Со 92 гласа “за” и само 2 “не”, сенатот на Соединетите американски држави, го изгласа денеска пристапниот протокол за влез на северна Македонија во НАТО. Против гласаа двајца сенатори од републиканската партија, Ренд Пол од Кентаки и Мајк Ли од Јута.

Американскиот Сенат со огромно мнозинство го ратификуваше Протоколот за НАТО

Нова ТВ - 22.10.2019

Американскиот Сенат со огромно мнозинство штотуку го ратификуваше Протоколот за членство на нашата земја во НАТО. Сенатот гласаше со 91 глас „за“ и два „против“ од републиканските сенатори Ренд Пол од Кентаки и Мајк Ли од Јута.

САД го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, Пендаровски се заблагодари

Фокус - 22.10.2019

Сенатот на САД попладнево по македонско време го изгласа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот Стево Пендаровски им се заблагодари на САД и напиша дека стратешкото партнерство продолжува.

САД го ратификуваа протоколот за членство на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 22.10.2019

Американскиот Сенат го изгласа пристапниот Протокол за влез на Северна Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца беа против. Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли.

САД стана 25. земја што го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Сакам да кажам - 22.10.2019

Американскиот Сенат вечерва го ратификуваше Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО, со 91 глас „за“ и 2 „против“. Со тоа, САД се 25. земја што го ратификувала Протоколот.

Зекири: Македонија во НАТО

Press24 - 22.10.2019

САД го ратификуваа протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО!!! Ние сме НАТО. Ова го напиша денеска на Фејсбук Мухамед Зекири. Инаку, Американската Амбасада неодамна ја соопшти веста: -Американскиот Сенат само што гласаше и со ...

Амбасада на САД: Сенатот го ратификуваше протоколот, со нетрпение ве чекаме во НАТО

AKO - 22.10.2019

,,Американскиот Сенат само што гласаше со огромно мнозинство и го одобри протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија. Ѝ честитаме на земјата за сите напори и тешката работа за да стигнеме до овој момент.

Сенатот на САД гласа за ратификација Протоколот за НАТО

Канал5 - 22.10.2019

Со 84 гласови „за" и 2 „против", американскиот Сенат изгласа ратификицијата на пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. По серијата гласања според процедурите, во овие моменти сентарите одлучуваат за ...

САД го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Press24 - 22.10.2019

Сенатот на САД го изгласа Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Протоколот е изгласан со 91 гласа ЗА и 2 против. -Американскиот Сенат само што гласаше и со огромно мнозинство го одобри протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија.

Американскиот сенат го ратификуваше протоколот ЗА НАТО

24 Вести - 22.10.2019

Со 84 гласови ЗА и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана постапка го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Ратификацијата помина без дебата и сега го чека потписот на претседателот Темп со што обврските на ...

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Независен - 22.10.2019

Амбасадорката Кејт Брнс Американската амбасадорка Кејт Брнс ја поздрави ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на Сенатот на САД, оценувајќи ја како резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во ...

Талески за „Топ тема“: Со НАТО ќе бидеме темел на безбедноста во регионот

Локално - 22.10.2019

Кога ќе заврши ратификацијата на протоколот во Холандија, Шпанија, Исланд и Франција може да се смета дека ние сме следната 30-та полноправна членка на НАТО. Ратификацијата на членството во НАТО ќе заврши со потпишување на Вашингтонскиот договор во ...

Сенатот на САД вечерва ќе гласа за протоколот за НАТО

Сител - 22.10.2019

Американскиот Сенат попладне по македонско време се очекува да гласа за ратификување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Доцна синоќа, со 84 гласови ЗА и два ПРОТИВ, Сенатот изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол да оди по ...

Пендаровски на три јазици се заблагодари на САД за ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО САД

Локално - 22.10.2019

Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски, предмалку изрази благодарност до САД за ратификацијата на Протоколот за нашето членство во НАТО Алијансата. Стратешкото партнерство САД-Северна Македонија продолжува во Алијансата придонесувајќи за глобалната ...

Сенатот на САД се уште не го ратификувал протоколот за НАТО

Deutsche Welle - 22.10.2019

Американскиот Сенат попладнево во 18 часот по македонско време ќе гласа за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Претходно беше изгласано затворање на дебатата по таа точка.

Американскиот Сенат попладне ќе гласа за ратификација на Протоколот за членство во НАТО

МКД - 22.10.2019

Со 84 гласови „за" и 2 „против", американскиот Сенат вчера изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. Со тоа дебатата за оваа тема е затворена и следува гласање кое ...

Сенатот на САД ќе гласа за протоколот за членство на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 22.10.2019

Американскиот Сенат денеска треба да гласа за ратификување на протоколот за членство на Македонија во НАТО. Тоа треба да се случи во 18 часот по македонско, односно во 12 часот по американско време.

Американскиот сенат го ратификуваше протоколот за членство на С. Македонија во НАТО

Телма - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето, објавени на интернет страна на американскиот Сенат , „за“ гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против.

Американскиот Сенат изгласа брзо да се ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, ратификацијата ...

Сакам да кажам - 22.10.2019

Со 84 гласови „за“ и 2 „против“, американскиот Сенат вчера изгласа ратификицијата на Пристапниот протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО да оди по скратена постапка. САД се очекува попладнево по македонско време да станат 25.

Сенатот го изгласа Протоколот за влез на Северна Македонија во НАТО

Глас на Америка - 22.10.2019

Против беа републиканскиот сенатор од Кентаки Ренд Пол и републиканскиот сенатор од Јута Мајк Ли ВАШИНГТОН — Сенатот го изгласа пристапниот Пртокол за влез на Северна Македонија во НАТО, со 92 гласа „за“ и два „не“.

Американскиот Сенат го усвои Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Фокус - 22.10.2019

Со големо мнозинство гласови „за“ и два „против“ Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на Сeверна Македонија во НАТО. САД се 25-та земја членка на Алијансата што го ратифкуваше овој протокол.

Следува гласање во Сенатот на САД за Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Нова ТВ - 22.10.2019

Американскиот Сенат денеска во 12 часот по американско време (18 часот по македонско) се очекува да гласа за ратификување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Протоколот за членство на Македонија беше испратен до Сенатот од американскиот ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Алсат-М - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето ЗА гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против. Не гласале 14 ...

Протоколот за НАТО помина во Сенатот на САД по брза постапка

Вечер - 22.10.2019

Американскиот Сенат вечерва со 91 глас „за” и два против ја усвои Резолуцијата за ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Претходно сенаторите гласаа Протоколот да се донесе по скратена постапка, што беше поддржано од ...

Со резултат 91:2 во Сенатот, САД го ратификуваа приемот на Македонија во НАТО

Expres - 22.10.2019

Соединети Американски Држави и формално го поддржаа членството на Македонија во НАТО, откако Сенатот пред малку го ратификува Протоколот со 91 глас „за“, два „против“ и седум воздржани или не гласале.

Сенатот на САД даде зелено светло за членство на Македонија во НАТО

OhridNews - 22.10.2019

Американскиот сенат го изгласа протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Против протоколот гласале само двајца сенатори, а ЗА гласале 84 сенатори. За Македонија да стане член на НАТО потребно е сите 29 земји членки да го ратификуваат ...

Со огромно мнозинство Сенатот на САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

+инфо - 22.10.2019

Со 85 гласа „за“, само два „против“ и дванаесет кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на С.Македонија во НАТО. Покрај САД, недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за земјава да стане полноправна членка на ...

Со 85 гласови ЗА и само 2 против, САД го ратификуваа протоколот за членство на С. Македонија во НАТО

AKO - 22.10.2019

Американскиот Сенат, доцна синоќа, го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со огромно мнозинство, сенаторите дадоа зелено светло за членство на нашата земја во НАТО алијансата, што треба да се случи кон карјот или почетокот ...

Сенатот на САД го ратификува членството на Македонија во НАТО

Фактор - 22.10.2019

Сенатот на САД го ратификува членството на Македонија во НАТО откако го усвои протоколот во Вашингтон. Резултатите од гласањето покажуваат дека „ЗА“ гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, се изјасниле негативно, додека ...

САД го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

iPortal - 22.10.2019

Со 85 гласа „ЗА“ и 2 против САД денеска го ратификуваа протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. До крајот на годинава се очекува уште 4 земји да го ратификуваат протоколот по што Северна Македонија и официјално ќе стане 30-та ...

И Сенатот на САД даде зелено светло за Македонија во НАТО

Expres - 22.10.2019

Со 85 гласа „за“, само два „против“ и 12 кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на с.Македонија во НАТО. Се очекува Протоколот наскоро да биде ратификуван од сите 29 држави членки (покрај САД, недостасуваат уште четири) и со ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Курир - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Алфа - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.Инаку во изминатиот период ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Република - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.Инаку во изминатиот период ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Press24 - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Нетпрес - 22.10.2019

Вчера вечерта Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето Сенатот на САД со 69 гласа ЗА и само 2 гласа НЕ го усвои протоколот за членство на нашата земја во НАТО.

САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

Слободен Печат - 22.10.2019

Недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за нашата земја да стане полноправна членка на Алијансата. Со 85 гласа „за“, само два „против“ и дванаесет кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на С.Македонија во ...

Сенатот на САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

Канал5 - 22.10.2019

Со 85 гласа „за“, само два „против“ и дванаесет кои не гласале, Сенатот на САД го усвои Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Покрај САД, недостасуваат уште четири земји да ги завршат процедурите за земјава да стане полноправна членка на ...

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за во НАТО

Локално - 22.10.2019

Со 85 гласа „ЗА“ и 2 против САД денеска го ратификуваа протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. До крајот на годинава се очекува уште 4 земји да го ратификуваат протоколот по што Северна Македонија и официјално ќе стане 30-та ...

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО

Либертас - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето, објавени на интернет страна на американскиот Сенат , ЗА гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против.

Со огромно мнозинство Сенатот на САД го ратификуваше Протоколот за НАТО

24Инфо - 22.10.2019

Сенатот на САД го усвои протоколот за членство на Македонија во НАТО. Според резултатите од гласањето, објавени на интернет страна на американскиот Сенат , ЗА гласале 84, а само двајца сенатори, еден од Јута и еден од Кентаки, биле против.

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Сител - 22.10.2019

Американскиот Сенат со 84 гласови „за“ и два против го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. САД се 25-тата членка на НАТО што го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во Северноатлантската алијанса.

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Независен - 22.10.2019

Американскиот Сенат со 84 гласови „за“ и два против го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. САД се 25-тата членка на НАТО што го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во Северноатлантската алијанса.

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

еМагазин - 22.10.2019

Американскиот Сенат со 84 гласови „за“ и два против го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. САД се 25-тата членка на НАТО што го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во Северноатлантската алијанса.