TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сирија, земја врз која се проценуваат силите на глобално ниво

24 Вести - 16.04.2018

Можно е Русија да била на местото на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума, обвини американскиот претставник Кенет Вард на состанокот на Организацијата за забрана на хемиско оружје, барајќи оваа организација да ја осуди ...

ЕУ веројатно нема да поддржи нови економски санкции против Русија

Стандард - 16.04.2018

Малку е веројатно министрите за надворешни работи на Европската унија да се приклучат на САД, кои се очекува да наметнат нови економски санкции против Русија или против Сирија во врска со наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума.

Дипломатија, а не бомбардирање: Решение за сириската агонија

Кајгана - 16.04.2018

Лидерот на лабуристичката партија, Џереми Корбин, својата оценка за ситуацијата во Сирија за „The Guardian“ ја дефинира во една реченица: Ова се сериозни времиња. Пренесува и дека после ракетните напади на Сирија, сега е вистински момент да се ...

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

Алсат-М - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Официјален Берлин: Никој не побара од нас да учествуваме во нападот врз Сирија

Макфакс - 16.04.2018

САД, Велика Британија и Франција во петокот спроведоа воздушни напади врз Сирија. Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, не учествуваше во нападот. Повеќе од 100 проектили беа испалени кон Сирија.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Сител - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Кина: Сирија се напаѓа без докази

Алсат-М - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинеското МНР.

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Оff.net - 16.04.2018

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција.

Сирија е бомбардирана, што сега?

Кајгана - 16.04.2018

Американските воени напади во Сирија покренаа многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД ...

Да го избереше Трамп ова сценарио, третата светска војна ќе започнеше во саботата: Имал три опции пред себе, еве каде ...

Сител - 16.04.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп и американската воена команда имале како реална опција да ги нападнат руските системи п-ротиввоздушната одбрана во Сирија. Волстрит журнал пишува дека Трамп имал во план да ги нападне руските системи ПВО.

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

А1 On - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

ЕУ повика да се спречат нападите со хемиско оружје во Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

ЕУ денеска за време на затворената средба на Организацијата за забрана за хемиско оружје ги повикала сите земји, особено Русија и Иран да го искористат нивното влијание врз сириските власти со цел да спречат натамошна употреба на хемиско оружје.

Трамп размислувал за удар врз руските ракетни комплекси во Сирија

Стандард - 16.04.2018

Американската администрација на Доналд Трамп разгледувала три опции за ударите во Сирија минатата недела, меѓу кои е и напад врз руски противракетни комплекси, пишува „Волстрит журнал“, повикувајќи се на сопствени, неименувани извори.

Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите

Локално - 16.04.2018

САД; Велија Британија и Франција изведоа воздушни напади врз Сирија во петок, а Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, во нападот не учествуваше. Повеќе од 100 проектили неа испалени на хемиски фабрики во Сирија, а нападот го осудија ...

Пред и потоа: Бомбардирањето на Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Сателитски слики направени пред и откако американските, британските и француските сили ја бомбардираа Сирија покажуваат точно колкав е данокот кој оваа држава мораше да го плати поради нападите со хемиско оружје во Дума.

(Видео) САД објавија снимка од нападот на Сирија

Макфакс - 16.04.2018

САД објавија снимка од нападите во Сирија извршени од страна на американските, британските и француските сили во саботата. На 14 април, американското Министерство за одбрана објави видео кое го прикажува бродот „УСС Монтереј“ наоружан со проектили, ...

Путин: Новите напади на Западот ќе доведат до хаос

МКД - 16.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин вчера на својот ирански колега Хасан Рухани му рекол дека понатамошните напади на Западот врз Сирија би можеле да резултираат со хаос во меѓународните односи, објавија руските новински агенции.

Пред и потоа сателитски фотографии од уништувањето на три осомничени објекти во Сирија(фото)

Денар - 16.04.2018

На 14 април, САД, Франција и Велика Британија лансираа 105 проектили против три цели поврзани со програмата на Сирија за хемиско оружје, во најголемата интервенција на Западот против режимот на Башар ал Асад од почетокот на војната во 2011 година.

Трамп писмено го извести Конгресот дека ќе ја нападне Сирија

Фокус - 16.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп писмено го извести Конгресот за одлуката за американските ракетни напади врз Сирија. Според американски закони, претседателот е должен да го извести Конгресот во рок од 48 часа за такви акции.

Мирот стана мислена именка во Сирија: Многу војни во сиријската војна

Независен - 16.04.2018

Сирискиот претседател Башал ал Асад победи во граѓанската војна во неговата земја, но тоа не значи дека конечно ќе има мир. Всушност, конфликтот ескалира, потпален од многу надворешни сили кои се приклучија на сириското бојно поле поради сопствени ...

Ракетите не можат да ги урнат Путин и Асад

Окно - 16.04.2018

Километрите се важни. Ако некогаш сте биле во војна, знаете колку е подобро од првата борбена линија да се биде оддалечен еден километар, отколку 100 метри. Два километри се подобри од еден.

ВИДЕО: Водителка прекина британски генерал кој говореше за нелогичноста на информациите за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 15.04.2018

Генералот Џонатан Шо преку видео гостуваше во вестите на „Скај Њуз“ каде што говореше за нападот на САД, Велика Британија и Франција за Сирија. Генералот се обиде да го постави прашањето за можниот мотив на сириската влада за изведување на хемиски ...

Сателитски слики го покажуваат уништувањето по нападот во Сирија (ФОТО)

МКД - 15.04.2018

Си-ен-ен објави сателитски снимки што го покажуваат уништувањето по нападот на цели наводно поврзани со хемиско оружје во Сирија. „Сирија соопшти дека на некои од целите воопшто нема штета.

САД ништо не постигнаа со нападот на Сирија

Локално - 15.04.2018

Лидерот на либански Хезболах, Хасан Насрала, рече дека нападот на САД, Франција и Велика Британија на Сирија не постигнал ништо. Според него, не им помогнал ниту на бунтовниците во Сирија, ниту послужил на интересите на Израел.

Само четвртина Британци ја поддржуваат одлуката на Меј за напад против Асад

МКД - 15.04.2018

Само една четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Велика Британија да почне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно користење хемиско оружје, покажува нова анкета на британски Индипендент .

Борбата на големите сили околу Сирија се префрли во ОН

24 Вести - 15.04.2018

Ден по воздушните напади врз цели во Сирија, денеска е мирно, откако во вчерашните напади за 50-тина минути биле истрелани над 100 проектили. Западните сили разгледуваат евентуални опции ако сириската Влада повторно употреби хемиско оружје, но ...

Реџепи: Русија го штити режимот на Асад кој го сокри хемиското оружје

24 Вести - 15.04.2018

Состојбата во Сирија не беше тешка да се предвиди со оглед на мешањето на големите сили, особено сега по зачестените акции кои доаѓаат од Запад. Сепак најголемо влијание за ваквиот развој на настаните има русија која го подржува режимот на Асад кој ...

[Став] Нападите во Сирија испратија јасна порака

Радио МОФ - 15.04.2018

Кристијан Трипе, автор на коментарот Фото: Дојче веле Добра вест е дека не избувна Трета светска војна. Но, лошата вест е што ништо нема да се подобри во Сирија по воздушните напади на западните сили, пишува Кристијан Трипе во колумна за „Дојче ...

Путин: Нови ракетни удари врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи

Макфакс - 15.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека евентуални нови ракетни удари на Сирија би довеле до хаос во меѓународните односи. Путин ова го изјавил разговарајќи со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти прес-службата на Кремљ.

Нова резолуција за Сирија во Советот за безбедност на ООН

Телма - 15.04.2018

Франција предложи нова резолуција за Сирија во СБ на ОН, по вчерашните воздушни напади врз комплекси за производство и складирање на хемиско оружје во близина на Дамаск и Хомс. За прв пат се предлага текст во кој се обединети сите три аспекти на ...

Путин: Нови напади врз Сирија би предизвикале хаос

А1 On - 15.04.2018

Евентуални нови ракетни напади врз Сирија би предизвикале хаос во меѓународните односи, оцени денеска рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот ирански колега Хасан Рохани.

САД објавија снимка од нападот врз Сирија (ВИДЕО)

МКД - 15.04.2018

САД објавија снимка од нападот на американските, британските и француските сили во Сирија. Министерството за одбрана на САД вчера објави снимки на кои се гледа бродот УСС Монтереј, вооружен со ракети, во спроведувањето на нападот врз Сирија од ...

Џонсон: Ќе ги разгледаме сите опции ако Асад пак употреби хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.04.2018

Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија, изјави шефот на британската дипломатија Борис Џонсон и додаде дека за сега ништо не е ...

Сирија од минута во минута: Асад порача: Сиријците не се плашат од НАТО, сега видовме дека оружјето им е застарено! ...

Република - 15.04.2018

– Од деведесеттите години во американските филмови гледавме дека руското оружје е „застарено“. А сега гледаме кој навистина застарел, рече Асад. Тој истакна дека Сирија ќе го продолжи својот самостоен развој „и покрај плановите кои ги наметнува ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

А1 On - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

„Блиц“ со анализа: Три причини зошто Путин не ја напушта Сирија

МК News - 15.04.2018

Речеси зад секој конфликт на Блискиот Исток што ќе се појави во поновата историја лежи нафта или гас. Задржување на Башар ал Асад на власт, елиминација на Исламска држава, пресметка со бунтовниците кои ги финансира САД, обезбедување на единствениот ...

САД се „на готовс“ ако Дамаск нападне со хемиско оружје

Алсат-М - 15.04.2018

САД ја предупредија владата на Сирија дека се „на готовс“ за повторен напад ако Дамаск спроведе хемиски напади, објавија светските новински агенции. Предупредувањето дојде откако САД, заедно со сојузниците Франција и Велика Британија, започнаа ...

Напади без непосредни последици, но со порака

Либертас - 15.04.2018

Прво добрата вест: не избувна Трета светска војна. А, сега лошата: По воздушните напади на западните сили во Сирија нема да биде ништо подобро. Колку светот во средината на април 2018 година беше близу до избувнување на војна меѓу две нуклеарни ...

Асад: За обнова на сиријската економија ќе требаат 400 милјарди долари

Макфакс - 15.04.2018

Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска изјавил дека за обнова на сиријската економија ќе бидат потребни 400 милјарди долари. „Важно е прашањето за обнова на инфраструктурата. Тоа нема да чини помалку од 400 милјарди долари и ќе трае во период ...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Независен - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

(ФОТО) Сирија тврди дека американските проектили не направиле никаква штета, сателитските снимки покажуваат нешто друго

Бриф - 15.04.2018

Сириските власти тврдат дека бомбардирањето од САД, Франција и Велика Британија, не им предизвикао голема материјална штета, но сателитските слики покажуваат поинаку. Американската Си-Ен-Ен објави сателитски снимки од три локации кои наводно се ...

Асад: Сирискиот народ не се плаши од НАТО

Канал5 - 15.04.2018

Сирискиот претседател Башар ал Асад истакнал дека сирискиот народ не се плаши од НАТО после неодамнешното бомбардирање, пренесува „Спутник“. Како што се наведува, тој ги пофалил советските системи за противвоздушна одбрана кои “му помогнале на ...

Сиријски навивачи со порака до Трамп

Оff.net - 15.04.2018

Навивачите на сиријскиот клуб Тишрин спремија два транспаренти посветени на првиот човек на САД кој реши да ја нападне Сирија. Едниот е: „Доста убивате луѓе во име на мирот“, а другиот ќе го ...

Захариева: Решението за кризата во Сирија може да биде само политичко

Локално - 15.04.2018

Решението за исходот од кризата во Сирија може да биде само политичкo a не воено, истакна министерката за надворешни работи Екатерина Захариева во врска со нападите на САД, Велика Британија и Франција во Сирија .

Животот во Сирија пред граѓанската војна (галерија)

Република - 15.04.2018

Пред војната, Сирија привлекуваше странски туристи со нејзините 3.000 археолошки локалитети. Дамаск и Алеп некогаш биле дел од туристичката индустрија одговорни за 5% од БДП на Сирија, а овозможуваа 270.000 работни места.

Нови детали за местата кои беа погодени при нападите во Сирија

Факултети - 15.04.2018

Пентагон објави нови детали за трите мети на американските напади изведени заедно со британските и француските сили. Коалицијата со 76 проектили го нападна Центарот за истражување и развој Барзах во близина на Дамаск.

Aсад до руските пратеници: “После ракетниот напад Сиријците повеќе не се плашат од НАТО”

Маркукуле - 15.04.2018

Според руските пратеници, сирискиот претседател ги пофали советските системи за воздушна одбрана, што му помогна на Дамаск да отфрли 71 западен ракетен систем – пренесува “Спутник”. Според гувернерот Комаров, за време на состанокот со руските ...

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

iPortal - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Путин: Историјата ја обвини САД за “крвавиот масакр” во Југославија и Ирак, истото ќе биде со Сирија

Маркукуле - 15.04.2018

“Историјата ќе се погрижи за Америка и околу прашањето за Сирија”, изјавил рускиот претседател Владимир Путин и дадал дека Америка досега е виновна на цел синџир “крвави масакри” и во други земји, пренесува “Раша Тудеј”.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Курир - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.