TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Која ќе ја наследи Кербер на Вимблдон: С. Вилијамс во 11 финале, прво за Халеп

Нова ТВ - 11.07.2019

Серена Вилијамс и Симона Халеп се кандидатките за наследнички на Анџелик Кербер на тронот на Вимблдон. Американката и Романката во сабота од 15 часот ќе играат во женското финале на 133 издание на лондонскиот гренслем.

Серена и Халеп ќе се борат за титулата на Вимблдон (Видео)

Дерби - 11.07.2019

Симона Халеп и Серена Вилијамс ќе водат битка за титулата на третиот грен слем во оваа календарска година-Вимблдон. Ова е епилогот од денешните полуфинални пресметки во кои Романката и Американката го оправдаа статусот на фаворити и со идентични ...

Серена експресно обезбеди финале со Халеп

Спортски - 11.07.2019

Aмериканската тенисерка Серена Вилијамс полесно од очекуваното стигна до пласманот во финалето на Вимблдон. Серена денес во полуфиналето играше против тенисерката, Барбора Страјкова која за еден час игра ја победи со 2:0 во сетови.

Серена до финале број 11 на Вимблдон

Екипа - 11.07.2019

Серена Вилијамс ќе се сретне со Симона Халеп во големото финале на Вимблдон, откако американската ветеранка лесно и убедливо славеше во полуфиналната пресметка со Барбара Стрицова од Чешка со 6-1, 6-2. Со тоа Вилијамс стигна до своето 11.

Серена за само еден час ја „збриша“ Стрицова за 11. финале на Вимблдон!

Sport 1 - 11.07.2019

Американката Серена Вилијамс, задутре, против Симона Халеп (Романија) ќе го одигра своето 11. финале на Вимблдон, откако попладнево за само еден час ја „збриша“ Барбара Стрицова (Чешка) со 6-1, 6-2 во второто полуфинале на третиот годинешен ...

Серена ќе игра за осма титула на Вимблдон, во полуфиналето ја надигра Стрицова

Gol.mk - 11.07.2019

Американката Серена Вилијамс се избори за ново финале на Вимблдон откако ја совлада Борбора Стрицова од Чешка со два рутински сета (6-1, 6-2). Скоро со идентичен тек на настаните во двата сета големата фаворитка забележа нова победа во Лондон.

Серена Вилијамс и се приклучи на Халеп во финалето на Вимблдон

SportMedia - 11.07.2019

Поранешната светска тенисерка бр. 1, Серена Вилијамс, се пласираше во финалето на Вимблдон, откако денеска во вториот полуфинален меч славеше над чешката тенисерка Барбора Стрицова со 6:1 и 6:2.

Вимблдон: Халеп прва финалистка во Лондон

Нова ТВ - 11.07.2019

Симона Халеп е прва финалистка на Вимблдон. Романката, која во Лондон настапува како седма носителка, во полуфиналето ја совлада Елина Свитолина со убедливи 6:1, 6:3 за еден часа и 12 минути игра.

Романката Халеп прва финалистка на Вимблдон

Sport 1 - 11.07.2019

Романската тенисерка Симона Халеп е прва финалистка на Вимблдон, откако денеска во два сета ја победи Елена Свитолина во првото полуфинале на неофицијалното светско тениско првенство. На Халеп и требаа 74 минути за да ја победи Свитолина, па во ...

Симона Халеп издоминира и се пласира во финалето на Вимблдон

Спортски - 11.07.2019

Симона Халеп се пласираше во финалето на Вимблдон откако денес ја победи Елина Свитолина со 2:0 во сетови. Халеп која во последно време не беше баш во најдобра форма, одигра одличен турнир и без проблеми ја совлада последната препрека до патот на ...

Серена доминантно во 11. Финале на Вимблдон

Слободен Печат - 11.07.2019

Американската тенисерка ќе се бори за осмиот трофеј на престижниот гран слем турнир. Американката Серена Вилијамс обезбеди пласман во финалето на Вимблдон откако во полуфиналето со убедливи 6:1,6:2 ја победи Барбора Стрицова.

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

TopSport - 11.07.2019

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова.

Халеп не ѝ даде шанса на Свитолина и првпат ќе игра финале на Вимблдон

Gol.mk - 11.07.2019

По неуспешниот обид во 2014 година, Симона Халеп од Романија првпат во кариерата ќе игра финале на Вимблдон. Таа го доби полуфиналниот дуел со Украинката Елина Свитолина (6-1, 6-3) и в сабота ќе игра за својата втора Грен слем титула.

Халеп убедливо против Свитолина за прво финале на Вимблдон

Екипа - 11.07.2019

Романката Симона Халеп е првата финалистка на Вимблдон, откако во полуфиналето ја совлада Елина Свитолина од Украина со максимални 2-0 (6-1 и 6-3). Натпреварот беше неизвесен само во првите два гема кои се играа 20 минути, а Романката успеа да ...

Обновено: Халеп против Серена Вилијамс во финалето на Вимболдон

OhridNews - 11.07.2019

Романската тенисерка Симона Халеп и најтрофејната Американка Серена Вилјајмс ќе ги одмерат силите во финалето на престижниот грен слем турнир Вимболдон. Халеп во полуфиналето во два сетови (6-1, 6-4) за нешто повеќе од еден час ја совлада Елина ...

Халеп прва финалистка на Вимблдон

SportMedia - 11.07.2019

Симона Халеп без проблем се пласираше во финалето на Вимблдон. Романката брзо ја реши Елина Свитолина совладувајќи ја со 2-0 во сетови (6-1, 6-3). Халеп ги освои првите два гејма, по што загуби на нејзин сервис (2-1), но брзо се врати во мечот и ...

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

TopSport - 11.07.2019

Симона Халеп покажа дека ја врати најдобрата форма во својата кариера откако со 6:1/6:3 ја „уништи“ Елина Свитолина за пласман во своето прво финале на Вимблдон, каде што ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Серена Вилијамс и Барбора Стрицова.

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

TopSport - 11.07.2019

Романката Симона Халеп прв пат во кариерата ќе се бори за титулата на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон. Халеп, во првото полу-финале во женска конкуренција, спротивно на прогнозите лесно се справи со Елина Свитолина.

Халеп е првата финалистка на „Вимблдон“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.07.2019

Во првиот полуфинален дуел во женска конкуренција на грен слем турнирот „Вимблдон“, Романката Халеп славеше со 2:0 против Свитолина. Седмата носителка Симона Халеп на денешната пресметка триумфираше по сетови 6:1 и 6:3 против украинската ...

Серена Вилијамс ги шокираше организаторите на Вимблдон

Вечер - 10.07.2019

Организаторите на најстариот грен-слем турнир Вимблдон, во историјата се соочија со разни проблеми, но американската тенисерка Серена Вилијамс ги доведе во ситуација во која никогаш не биле претходно.

Симона Халеп и Серена Вилијамс се пласираа во полуфиналето на Вимблдон

ЗаЗабава - 10.07.2019

Симона Халеп стигна по вторпат до полуфиналето на Вимблдон, откако уште еднаш доминираше и стигна до 7:6(4)/6:1 победа над Кинеската Жанг Шуаи. Како и во победата над 15-годишната Кори Гоф во понеделникот, Халеп имаше спор старт на мечот и губеше со ...

Серена Вилијамс и Симона Халеп во финалето на Вимблдон

Нетпрес - 11.07.2019

Серена Вилијамс, поранешната светска тенисерка број 1, се пласира во финалето на Вимблдон, откако денеска во вториот полуфинален меч славеше над чешката тенисерка Барбора Стрицова со 6-1 и 6-2.

Прво гренслем полуфинале на 34 години: Стрицова закажа меч со С. Вилијамс на Вимблдон

Нова ТВ - 10.07.2019

Барбора Стрицова го има најдобро учество на гренслем турнирите во нејзината 34 година од животот. Чешката тенисерка за првпат ќе игра во полуфинале на Вимбдлон по вториот триумф во кариерата над Британката Џоана Конта со 7:6, 6:1 до кои стигна за ...

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

Макфакс - 11.07.2019

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова.

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

Макфакс - 11.07.2019

Симона Халеп покажа дека ја врати најдобрата форма во својата кариера откако со 6:1/6:3 ја „уништи“ Елина Свитолина за пласман во своето прво финале на Вимблдон, каде што ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Серена Вилијамс и Барбора Стрицова.

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

Макфакс - 11.07.2019

Романката Симона Халеп прв пат во кариерата ќе се бори за титулата на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон. Халеп, во првото полу-финале во женска конкуренција, спротивно на прогнозите лесно се справи со Елина Свитолина.

Вимблдон (ж): Финале Халеп-Серена Вилијамс

Сител - 11.07.2019

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова.

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата на Вимблдон

Н.Македонија - 11.07.2019

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24-та гранслем титула и осма од тревните терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на чешката тенисерка Барбора Стрицова.