TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јакимовски го прозва Жерновски за упад во Општината Карпош

24 Вести - 14.11.2014

Човекот кој лажно се представил како новинар на Советот на Општината Карпош е вработен во Општината Центар и е пратен од градоначалникот Жерновски да предизвика инцидент, обвинува првиот човек на Карпош Стевче Јакимовски.

Јакимовски и Жерновски во дуел поради жешката седница во Општина Карпош

Фокус - 14.11.2014

Јакимовски го обвини Жерновски за „упад“ во Општина Карпош, а градоначалникот на Центар врати дека не би шпионирал општина која не функционира Лицето кое што вчера го предизвика инцидентот на седницата на Советот на општина Карпош, кое лажно се ...

Јакимовски : Жерновски снесува јајца во туѓи дворови

Алфа - 14.11.2014

Жерновски се спушта под нивото на кукавица и снесува јајца во туѓи дворови. Уште еднаш ја покажа својата неколегијалност и некоректност. Со овие зборови градоначалникот на општина Карпош, Јакимовски го обвини неговиот колега од Центар дека му праќа ...

Градоначалниците на Карпош и Центар на „нож“

Фактор - 14.11.2014

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски денеска го обвини неговиот „колега“ од општина Центар Андреј Жерновски дека се обидува да предизвика инциденти во неговата општина. Според информациите што ги изнесе Јакимовски, лицето кое лажно се ...

СДСМ: Јакимовски направи инцидент за да го покрие новото задолжување

+инфо - 14.11.2014

Стевчо Јакимовски наместо да излезе да го објасни новото милионско задолжување на граѓаните на општина Карпош, продолжува со драмата во обидите да ја избегне одговорноста. Јакимовски по теркот на Никола Груевски, на седницата на Советот на општина ...

СДСМ: Јакимовски продолжува со драмата во обидите да ја избегне одговорноста

А1 On - 14.11.2014

Стевчо Јакимовски наместо да излезе да го објасни новото милионско задолжување на граѓаните на општина Карпош, продолжува со драмата во обидите да ја избегне одговорноста. Јакимовски по теркот на Никола Груевски, на седницата на Советот на општина ...

Јакимовски: Лажниот новинар член на СДСМ и вработен кај Жерновски

+инфо - 14.11.2014

Лицето кое што вчера го предизвика инцидентот на седницата на Советот на општина Карпош, кое лажно се претстави како Ивица Ивановски, новинар на „Вечер“, е лице со име Никола Савовски. Тој е член на Социјалдемократскиот сојуз и бил на советничката ...

Јакимовски до Жерновски: Ставаш кукавички јајца во дворот

Канал5 - 14.11.2014

Градоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски го обвини неговиот колега од општина Центар дека му става кукавички јајца во дворот. Градоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски го обвини неговиот колега од општина Центар дека му става кукавички јајца во ...

Жерновски: Не ја разбирам опседнатоста на Јакимовски со мене и општина Центар

А1 On - 14.11.2014

Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар, на барање на новинарите, одговори на обвинувањата на градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски. Јакимовски го обвини дека му праќа шпиони и дека Жерновски, како што рече се спуштил под нивото на ...

Јакимовски: Жерновски ми праќа шпиони

А1 On - 14.11.2014

Стевчо Јакимовски денеска на прес конференција го обвини за кукавичлук Андреј Жерновски, градоначалникот на Општина Центар. Лицето, рече, Јакимовски кое го предизвика инцидентот на седницата на советот лажно претставувајќи се како новинар на Вечер е ...

Жерновски: Не е мој стил да шпиунирам Општини

+инфо - 14.11.2014

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, вели дека во Општината не е вработен човек по име Никола Савовски и ги демантира тврдењата на неговиот колега од Карпош , Стевче Јакимовски, дека тој го пратил овој човек за да предизвика инциденти на ...

Црна среда во Општина Карпош

+инфо - 14.11.2014

Во средата попладне Советот на Карпош и даде зелено светло на Општината да се задолжи со 2,6 милиони евра за изградба и одржување на улично осветлување, сервисни и станбени улици и реконструкција на градинки и училишта.

Јакимовски тврди дека Жерновски му пратил шпион на седница

Либертас - 14.11.2014

„Лицето кое што вчера го предизвика инцидентот на седницата на Советот на општина Карпош, кое лажно се претстави како Ивица Ивановски новинар на „Вечер“, е лице со име Никола Савовски. Тој е член на Социјалдемократскиот сојуз и бил на советничката ...

Кој го испрати лажниот новинар да направи инцидент во општина Карпош?

Нетпрес - 14.11.2014

СДСМ и нивните коалициони партнери и понатаму продолжуваат со својата деструктивна политика. Последен во низата предизвикани инциденти е настанот во општина Карпош пред неколку дена. Лицето Никола Савовски кое го предизвика инцидентот на 23-та ...

Жерновски: Не ја разбирам опседнатоста на Јакимовски со мене, зошто би шпионирал задолжена општина?

Либертас - 14.11.2014

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, вели дека во Општината не е вработен човек по име Никола Савовски и ги демантира тврдењата на неговиот колега од Карпош, Стевче Јакимовски, дека тој го пратил овој човек за да предизвика инциденти на ...

Јакимовски: Жерновски ми праќа шпиони на седница

Сител - 14.11.2014

Никола Савовски, дел од листата на советници на СДСМ на последните локални избори во Општина Центар го предизвикал вчерашниот инцидент во советот на општина Карпош. Братучедот на Наташа Савовска иако е вработен во Паркинзи во Општина Центар на ...

Јакимовски: Жерновски ми праќа шпиони

Press24 - 14.11.2014

СДСМ и нивните коалициони партнери и понатаму продолжуваат со својата деструктивна политика. Последен во низата предизвикани инциденти е настанот во општина Карпош пред неколку дена. Лицето Никола Савовски кое го предизвика инцидент на 23-та ...

СДСМ: Наместо да го објасни новото задолжување, Јакимовски прави драма

Либертас - 14.11.2014

„Стевчо Јакимовски наместо да излезе да го објасни новото милионско задолжување на граѓаните на општина Карпош, продолжува со драмата во обидите да ја избегне одговорноста“, стои во денешната реакција на СДСМ.

Стефче Јакимовски: Жерновски снесува јајца во туѓи дворови

Пулс24 - 14.11.2014

Жерновски се спушта под нивото на кукавица и снесува јајца во туѓи дворови. Уште еднаш ја покажа својата неколегијалност и некоректност. Жерновски се спушта под нивото на кукавица и снесува јајца во туѓи дворови.

Лажен новинар предизвикал инцидент во општина Карпош

Телма - 13.11.2014

Роднина на советник од СДСМ, кој лажно се претставил како новинар, го предизвикал инцидентот на седницата во Карпош, тврдат од општината, по вчерашните изјави на опозицијата дека, откако остро се спротиставиле на новото задолжување од 2,5 милиони ...

Политичката битка во Карпош стана драматична

Утрински - 13.11.2014

Долготрајните несогласувања на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, со советниците од неговата поранешна партија СДСМ ескалираа синоќа, кога опозицијата ја напушти седницата на Советот, која се одвивала на раб на физичка пресметка.

Општина Карпош: Тензичната седница беше во „режија“ на дел од опозицијата

Фокус - 13.11.2014

Со лични дисквалификации, навреди и дофрлања кон градоначалникот на Општината Стевчо Јакимовски, кон колегите советници и кон стручните служби, дел од советниците… Со лични дисквалификации, навреди и дофрлања кон градоначалникот на Општината Стевчо ...

Јакимовски ќе формира ад хок комисија за инцидентите на седница

Локално - 13.11.2014

„Во исклучително тензична и деструктивна атмосфера од страна на дел од советниците на СДСМ мина и одлуката за долгорочно задолжување на Општината за заем кај финансиска институција. Со лични дисквалификации, навреди и дофрлања кон градоначалникот на ...

КАРПОШ: Ново задолжување на општината предизвика инцидент меѓу советниците

Фактор - 13.11.2014

Седницата за задолжување на општина Карпош со 2,5 милиони евра вчера завршила со навреди меѓу советниците, па дури и со физички инциденти. Советниците на СДСМ се жалат дека биле насилно влечени и туркани од говорница кога се обиделе да се ...

Лажен новинар предизвикал инцидент во општина Карпош

МК News - 13.11.2014

Роднина на советник од СДСМ, кој лажно се претставил како новинар, го предизвикал инцидентот на седницата во Карпош, тврдат од општината, по вчерашните изјави на опозицијата дека, откако остро се спротиставиле на новото задолжување од 2,5 милиони ...

Лажен новинар на Вечер фатен на седницата на Советот на Карпош

Press24 - 13.11.2014

На седницата на Советот на Општина Карпош која се одржа во среда вечерта се појавило лице кое лажно се претставило како новинар на весникот Вечер, пишува истоимениот весник. Тој присуствувал на еден дел од седницата, каде што фотографирал и снимал ...

Лажен новинар на ВЕЧЕР фатен на седница на Советот на Карпош

Вечер Прес - 13.11.2014

На седница на Советот на Општина Карпош што се одржа во среда вечерта се појавило лице кое лажно се претставило како новинар на весникот ВЕЧЕР. Тој присуствувал на еден дел од седницата, каде што фотографирал и снимал дел од дискусиите помеѓу ...

Инцидент на седницата на Советот на општина Карпош

24 Вести - 12.11.2014

Вистинска драма се случувала на седницата на Советот на општина Карпош на која на дневен ред било задолжувањето на општината за 2,5 милиони евра, обвинуваат од СДСМ. Оттаму велат дека откако советниците на СДСМ остро се спротиставиле на новото ...

Стевчо Јакимовски: Не е чудно општина да се кредитирa

Нова ТВ - 12.11.2014

-Еден од начините за финансирање на Општината е со кредитно задолжување. Да потсетам кога станав градоначалник во 2009-та година Општина Карпош имаше два кредити од речиси еден милион евра, коишто ги земал мојот претходник претходник Андреј Петров.

СДСМ: Јакимовски сака да ги задолжи граѓаните со нови 2.5 милиони евра

Нова ТВ - 12.11.2014

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на денешната седница на Советот предлага да се донесе Одлука за долгорочно задолжување на општината за нови 2.5 милиони евра, без да ги праша граѓаните за тоа, вели Магдалена Несторовска, ...

СДСМ: Стевчо Јакимовски вечерва го продолжи 24-ти декември

Фокус - 12.11.2014

Советниците на СДСМ кои остро се спротиставија на новото милионско задолжување на граѓаните на општина Карпош, беа насилно влечени, туркани, навредувани и спречувани да зборуваат од говорница, обвинуваат од опозицијата Насилничкото и недемократско ...

Јавните претпријатија во тридневна акција за чистење на Карпош

Точка - 12.11.2014

Јавните препријатија на Град Скопје во соработка со администрацијата од општина Карпош започнаа тридневна акција на чистење на општината. Паркови и зеленило, Водовод и канализација, Улици и патишта, ЈСП и Комунална хигиена во рамките на своите ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Несторовска: На долгот од 9 милиони евра Јакимовски ќе додаде уште 2,5 милиони

+инфо - 12.11.2014

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на денешната седница на Советот предлага да се донесе Одлука за долгорочно задолжување на општината за нови 2,5 милиони евра. Ова ново задолжување со кредит ќе треба да го враќаме ние, граѓаните ...

СДСМ: Се повторува 24-ти декември, овојпат во Советот на Општина Карпош

А1 On - 12.11.2014

Насилничкото и недемократско однесување кон народните избраници манифестирано на 24 декември од страна на власта на Никола Груевски, вечерва го продолжи и неговиот коалиционен партнер Стевчо Јакимовски, врз советниците од СДСМ, велат од партијата.

Општина Карпош: Не е чудно општина да се кредитира

+инфо - 12.11.2014

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски за непринципиелни ги оцени обвинувањата на советничката на СДСМ Магдалена Несторовска, кој нагласи дека еден од начините за финансирање на Општината е со кредитно задолжување.

СДСМ: Стевчо Јакимовски може да понуди само нови долгови

+инфо - 12.11.2014

Стевчо Јакимовски денеска призна дека единственото што може да им го понуди на граѓаните на Карпош се нови и нови долгови, тешки милиони евра, порача СДСМ во својата реакција за изјавата на градоначалникот на општина Карпош после прес-конференцијата ...

ГАЛЕРИЈА СДСМ: Нашите советници во Карпош ги влечеа и туркаа!

+инфо - 12.11.2014

Насилничкото и недемократско однесување кон народните избраници манифестирано на 24 декември од страна на власта на Никола Груевски, вечерва го продолжи и неговиот коалиционен партнер Стевчо Јакимовски врз советниците од СДСМ, обвини најголемата ...

(ВИДЕО) СДСМ: Стевчо Јакимовски сака да ги задолжи граѓаните со нови 2.5 милиони евра

А1 On - 12.11.2014

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на денешната седница на Советот предлага да се донесе Одлука за долгорочно задолжување на општината за нови 2.5 милиони евра, вели Магдалена Несторовска, советничка во Советот на општина Карпош.

Само Карпош планира да потроши над 100.000 евра за Нова Година

А1 On - 12.11.2014

Општините започнаа со подготовки за дочек на Нова Година. Неколку од нив веќе објавија тендери за украсување на улиците и организирање огномет. Според јавно достапните информации на Бирото за јавни набавки огласи за новогодишно ускрасување и ...

Еколошка соработка меѓу Карпош и Град Скопје

Канал5 - 12.11.2014

Градот Скопје заедно со јавните комунални претпријатија, ќе почне со еколошка акција на територија на општина Карпош. На денешната работна посета на градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски во општина Карпош, Трајановски беше информиран од ...

Јакимовски ќе формира ад хок комисија за инцидентите на денешната седница

+инфо - 12.11.2014

Прес службата на градоначалникот на Карпош, Стевче Јакимовски, испрати соопшение до медиумите во кое за инцидентите од вечерашната седница се обвинуваат советниците од опозицијата. Официјалните тврдења од кабинетот на градоначалникот се дека ...

Карпош се задолжи со милиони за улично осветлување и станбени улици

+инфо - 12.11.2014

Во атмосфера на кавги и понижувања денеска општинскиот Совет на Карпош ја донесе одлуката со која општината ќе се задолжи со 2,6 милиони евра, средства кои ќе се искористат за улично осветлување и за реконструкција на улици, меѓу другото.

СДСМ: Јакимовски го продолжи 24 декември врз советниците во општина Карпош

Либертас - 12.11.2014

„Насилничкото и недемократско однесување кон народните избраници манифестирано на 24 декември од страна на власта на Никола Груевски, вечерва го продолжи и неговиот коалиционен партнер Стевчо Јакимовски, врз советниците од СДСМ“, соопштуваат од ...

(ВИДЕО) Несторовска: Јакимовски сака да ги задолжи граѓаните со нови 2.5 милиони евра

Либертас - 12.11.2014

Изјава за медиуми на Магдалена Несторовска, советничка во Советот на општина Карпош Почитувани граѓани, Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на денешната седница на Советот предлага да се донесе Одлука за долгорочно задолжување на ...

Јакимовски: Не е чудно општина да се кредитира, срамота е партија кредитно да се задолжува

Либертас - 12.11.2014

„Еден од начините за финансирање на Општината е со кредитно задолжување. Да потсетам кога станав градоначалник во 2009-та година Општина Карпош имаше два кредити од речиси еден милион евра, коишто ги земал мојот претходник претходник Андреј Петров.

Јавните претпријатија и админстрацијата во Карпош во тридневна акција на чистење на општината

Курир - 12.11.2014

Јавните препријатија на Град Скопје во соработка со администрацијата од општина Карпош започнаа тридневна акција на чистење на општината. Паркови и зеленило, Водовод и канализација, Улици и патишта , ЈСП и Комунална хигиена во рамките на своите ...

СДСМ: Јакимовски призна дека единственото може да понуди нови долгови

Либертас - 12.11.2014

„Стевчо Јакимовски денеска призна дека единственото што може да им го понуди на граѓаните на Карпош се нови и нови долгови, тешки милиони евра“, стои во реакцијата на СДСМ на соопштението на Јакимовски.

Јавните претпријатија во тридневна акција за чистење на Карпош

Нетпрес - 12.11.2014

Јавните препријатија на Град Скопје во соработка со администрацијата од општина Карпош започнаа тридневна акција на чистење на општината. Паркови и зеленило, Водовод и канализација, Улици и патишта , ЈСП и Комунална хигиена во рамките на своите ...

Дружба и спортување за пензионерите од Карпош

Н.Македонија - 10.11.2014

Врнежливото време не им претставуваше пречка на пензионерите од општината Карпош да излезат и повторно да си ги одмерат силите на годинешните Спортско-пензионерски игри Овој настан е во организација ...