TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Захариева:  Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Алсат-М - 13.02.2018

Шефицата на бугарската дипломатијата, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Тоа е билатерално прашање и се надевам на успех во преговорите меѓу Атина и Скопје со ...

Е. Захариева: Преговорите за името меѓу Македонија и Грција се билатерално прашање

Поглед - 13.02.2018

Преговорите со посредништвото на ОН меѓу Скопје и Атина се билатерално прашање, ова го изјави потпредседателката на бугарската Влада и шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, во однос на тоа каква е бугарската позиција во спорот за ...

Димитров ќе учествува на состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров на 15 и 16 февруари ќе учествува на неформален состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ кој ќе се одржи во Софија. Домаќин на состанокот ќе биде бугарската вицепремиерка и ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

МКД - 13.02.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Димитров во работна посета на Република Бугарија

А1 On - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од денеска до 16-ти февруари, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со: претседателот на ...

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Макфакс - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е инспиративна, праведна и реална

Press24 - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е многу навремена, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева која учествуваше на дискусијата „Иднината на Западен Балкан и новата стратегија за ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Канал5 - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите

Мета - 13.02.2018

Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во Софија одговарајќи на новинарско прашање во врска со спорот за името, пренесува бугарската новинска ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Нетпрес - 13.02.2018

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Алсат-М - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Димитров утре во работна посета на Бугарија

+инфо - 13.02.2018

На покана на Могерини и на Захариева, шефот на македонската дипломатија ќе учествува на неформалниот состанок во Софија. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, ...

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Вечер - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е многу навремена и праведна

А1 On - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан е многу навремена, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева која учествуваше на дискусијата „Иднината на Западен Балкан и новата стратегија за ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

+инфо - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, нагласи бугарската вицепремиерка. Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи ...

Захариева: Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Фактор - 13.02.2018

Шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева е задоволна од напредокот во преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името. „Се радувам што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје.

Димитров утре во Софија на средба со Захариева за Договорот

Нова ТВ - 13.02.2018

Состојбата во Западен Балкан, со акцент на евроинтегративниот процес на регионот, како и ситуацијата во Сирија и Северна Кореја, ќе бидат темите на кои ќе се дискутира на сесиите на неформалниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската ...

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Мета - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Точка - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Телма - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров во Софија на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ

Сител - 15.02.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска и утре ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, кој се одржува во Софија во организација на бугарското претседателство со Европската унија.

Бугарија ќе го поддржува Западен Балкан и по претседавањето со Унијата

Sky - 13.02.2018

Стратегијата за проширување на Европската Унија кон Западен Балкан е крајно искрен и отворен документ. Ова го изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, за време на дискусијата за иднината на Западен ...

Захариева: Се радувам поради напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Press24 - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

А1 On - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров од утре во посета на Бугарија

Телма - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14 до 16 февруари 2018 година, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со: ...

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје

Р.С.Европа - 13.02.2018

Прашањето за спорот за името меѓу Грција и Македонија е билатерално прашање и треба да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите Нации, изјави денеска бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи ...

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

Фокус - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров по Виена ќе замине за Бугарија

Sky - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14-ти до 16-ти февруари, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија. Од Министерството најавија дека Димитров за време на посетата ќе оставри средби ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Слободен Печат - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Работна посета на министерот Димитров на Бугарија

МКД - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи,Никола Димитров, од 14 до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби и тоа со претседателот на Бугарија, Румен Радев, претседателот на Владата, ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Сител - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Либертас - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

24 Вести - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Димитров од утре во Бугарија на средби со Борисов, Радев и Захариева

Слободен Печат - 13.02.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, од утре до 16 февруари ќе престојува во работна посета на Бугарија, соопшти Министерството за надворешни работи. За време на посетата е предвидено тој да има средби со бугарскиот претседател Румен ...

Захариева: Се радувам дека има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје

Либертас - 13.02.2018

– Тоа е билатерално прашање и да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите нации, нагласи Захариева и посака успех во преговорите, јави БТА, пренесува МИА.

Захариева: Да ги оставиме Атина и Скопје сами да го решат името

Локално - 13.02.2018

Се радувам поради тоа што има напредок во преговорите меѓу Атина и Скопје, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, одговарајќи на новинарско прашање за спорот за името меѓу Грција и Македонија.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во работна посета во Бугарија

Фактор - 13.02.2018

Од 14 до 16 февруари шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, ќе престојува во работна посета на Бугарија, каде е предвидено да оствари повеќе билатерални средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев, претседателот на Владата, Бојко ...