TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски се вклопува во профилот на СДСМ за можен претседателски кандидат

Телма - 08.12.2023

Актуелниот претседател на државата, Стево Пендаровски,се вклопува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ и коалицијата. Во емисијата „360 степени„премиерот изјави дека, победничкиот кандидат мора да се залага за европска ...

Пендаровски чека ишарет - СДСМ не ги открива картите за претседателските избори

Deutsche Welle

Ковачевски: СДСМ  е партија со најголем демократски капацитет во државата, нашиот претседателски кандидат ќе има визија за полноправно членство во ЕУ со економски раст

Бриф

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ и коалицијата

360 степени

Ковачевски: Јас ќе формирам Влада, а нашиот кандидат за претседател ќе победи на изборите

Сител

Другарство во СДСМ: Сите биле другари и другарки, па за Ковачевски не било убаво да каже кој му е фаворит за претседателски кандидат

Алфа

„Не сме разговарале со ДУИ за технички премиер“ – Ковачевски вели и дека почна процедурата за кандидат за претседател

ТВ21

Lider Локално Zoom Вечер Прес 4NEWS Либертас Lider Курир

Ковачевски убеден дека повторно ќе биде премиер – допрва ќе се одлучува дали на избори СДСМ ќе оди заедно со ДУИ?!

ТВ21 - 08.12.2023

СДСМ допрва ќе анализира дали ќе оди на парламентарните избори со заеднички листи со ДУИ иако претходно беше најавено дека такво решение е можно. Премиерот Ковачевски во вчерашното интервју за 360 степени, вели дека сега е многу тешко да се даде ...

Средбата меѓу македонските лидери ќе се одржи во понеделник во Собранието на Република Македонија

Во Центар

Ќе имаме предизборни соочувања со Мицкоски, вели премиерот Ковачевски

360 степени

Ковачевски за „360 степени“: Со проевропската коалиција, во следниот мандат Северна Македонија ќе влезе во ЕУ

Бриф

Ковачевски: После 17 години ќе имаме редовни избори, како што доликува на земја членка на НАТО која преговара со ЕУ

Press24

Ковачевски: Јас повторно ќе бидам премиер

Press24

Ковачевски: Уште долго време нема да ги видиме ВМРО-ДПМНЕ на власт

Press24

Денешен 24Инфо 4NEWS Бриф ММС 24Инфо Курир 4NEWS

СДСМ и ДУИ не разговарале за името на техничкиот премиер, вели премиерот Ковачевски

Канал5 - 07.12.2023

Премиерот Ковачевски не открива кога точно ќе го отстапи премиерското столче за Албанец премиер за т.н. Пржинска Влада на 100 дена пред избори, но вели тоа ќе биде согласно законот. Според роковите техничката влада треба да биде избрана до 28 ...

Ковачевски: СДСМ и ДУИ не разговарале за името на техничкиот премиер

24 Вести

Ковачевски за „360 степени“: Одговорноста има име и презиме, судската власт во државата е независна

Бриф

Ковачевски: Уште не сме разговарале со ДУИ за името на техничкиот премиер

Press24

Ковачевски: Судската власт во државата е поставена независно, секогаш одговорноста има име и презиме

ММС

Премиерот Димитар Ковачевски на 28-ми јануари ќе поднесе оставка

4NEWS

СДСМ и ДУИ не разговарале за името на техничкиот премиер, вели Ковачевски

Бриф

Н.Македонија Либертас +инфо Република Нетпрес Lider Press24 Фокус

Ковачевски при посетата на Струмица не се сретнал со Заев поради набиена агенда

360 степени - 07.12.2023

Прашан за тоа дали до него стигнале информации дека Заев му е лут зашто бил споменат во американската црна листа (во образложението за црногорскиот бизнисмен Миодраг Давидовиќ-Дака) и дека тој го посочил Ковачевски како можна причина за тоа, ...

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на црната листа на САД: Тоа се сериозни наводи, останува нашите институции да постапат

Рацин

Ковачевски за Анѓушев: Посочениот господин никогаш не бил член на СДСМ, а сериозни се наводите зошто се најде на црната листа на САД

Фокус

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на „црната листа“ на САД: Тоа се сериозни наводи

Канал5

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на „црната листа“ на САД: Тоа се сериозни наводи, останува нашите институции да постапат

А1 On

Ковачевски за ставањето на Анѓушев на црната листа на САД: Тоа се сериозни наводи, останува нашите институции да постапат

Во Центар

КОВАЧЕВСКИ СЕ ОГРАДИ ОД АНЃУШЕВ: Тој никогаше не бил член на СДСМ

Денешен

Глас на Америка Lider Република Либертас Пулс24 Република