TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За два месеци Сашо Мијалков мора да излезе од притворот во Шутка, Обвинителството потоа ќе решава за нова мерка

24 Вести - 27.02.2021

За помалку од два месеци поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ќе мора да излезе од притвор од затворот во Шутка. Ова му го овозможува Законот за кривична постапка, според кој, Обвинителството поднесува обвинителен акт во случај кога кривичното ...

Екс шефот на тајната полиција Сашо Мијалков од вчера е во притвор во Шутка

Канал5

Мијалков во притвор до правосилноста на пресудата- ќе има ли одговорност за скандалот со бегството?

Алфа

По бегалската драма, Мијалков заврши зад решетки

Локално

Тасевски: Овој камшик што го снајде Мијалков, значи дека кога ќе паднат од власт, челниците на СДСМ ќе одговараат за велепредавство

Република

12 години затвор за Mијалков во случајот ,,Tаргет-Tврдина‘‘

Сител

Мијалков оди во притвор во „Шутка“

Нова ТВ

Република Република Скопје1 Press24 Либертас +инфо Deutsche Welle Алсат-М

Кој може да биде задоволен од пресудата за Мијалков

Deutsche Welle - 27.02.2021

Најзадоволни од сите би требало да бидат обвинителите од распуштеното СЈО кои беа етикетирани како „лепрозни“. За Ристоска и Пеливанов ова е успехот на кариерата, затоа што го докажаа клучниот случај со прислушувањето.

Кој може да биде задоволен од пресудата за Мијалков

Либертас

Кој може да биде задоволен од пресудата за Мијалков

iPortal

Кој може да биде задоволен од пресудата за Мијалков

Граѓански збор

Спасовски: Истрагата треба да покаже кој му помогнал на Мијалков

Фокус - 26.02.2021

Истрагата за случајот со Сашо Мијалков мора да покаже каде е пропустот, дали некој помогнал и кој е тој и да се види каде е проблемот во целокупниот систем на функционирање, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Frontline

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Опсервер

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Слободен Печат

Спасовски категоричен дека Мијалков не бил избеган во Белград

Либертас

Спасовски: Истрагата мора да покаже каде е пропустот и дали некој помагал на Мијалков

Република

Спасовски: Мијалков цело време бил во нашата држава

МКД

Денешен Кајгана МКД Независен Press24 iPortal Либертас ММС

Шврговски: Спротивно на Член 470 е да се одреди затворски притвор, ќе се жалиме штом го добиеме решението

Либертас - 26.02.2021

Спротивно на Член 470 од законот е да се одреди притвор за обвинетиот, бидејќи за Сашо Мијалков не постои никаква можност за да избега од државата, оти тој веќе има решение за домашен притвор, рече Љупчо Шврговски, адвокатот на поранешниот директор ...

Шврговски: Што е Мијалков крив ако државата не може да ги обезбеди законските обврски? Ќе се жалиме штом ќе го добиеме решението

PressingTV

Шврговски: Затворскиот притвор на Мијалков е спротивен на законот

Република

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска и незаконска

Press24

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Точка

Шврговски: Мијалков доби драконска казна

24Инфо

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, ќе се жалиме и за пресудата и за притворот

Сител

Слободен Печат Опсервер Либертас Кајгана МКД MakPress Скопје инфо Локално

Ристовска: Притворот на Мијалков беше неопходен, може да избега

Република - 26.02.2021

Обвинителката Ленче Ристовска вели дека во целина Обвинителството е задоволно од изречените осудителни пресуди во случајот „Таргет Тврдина“, пред се поради тоа што со тоа се потврдиле сите наводи на Обвинителството, но, оти од висината на казните за ...

Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен

Канал5

Ристовска: Притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

Кајгана

Ристоска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

24Инфо

Ристоска: Првите информации дека Мијалков може да побегне до мене стаса во саботата вечерта

МКД

Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

iPortal

Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство

Слободен Печат

MakPress Опсервер Либертас Вечер Прес еМагазин Сител ММС

Денеска пресуда за „Таргет-Тврдина“

CivilMedia - 26.02.2021

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој иако три дена беше недостапен, денеска, треба да биде присутен на пресудата за „Таргет- Тврдина“. Обвинителката Ленче Ристоска, во завршните зборови за главниот предмет за незаконското прислушување кое ...

Обвинителката Ристоска побара затворски притвор за Мијалков

Р.С.Европа

Ристоска: Не сме задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина “

Точка

Судот одлучи: Сашо Мијалков оди во притвор во Шутка до правосилноста на пресудата

CivilMedia

Ристоска бара притвор за Мијалков: Има адреса на живеење во Прага, ситуиран е и може комотно да живее во бегство

360 степени

Ристоска: Не знаеме каде бил Мијалков, се надеваме дека ќе се утврди тоа значајно прашање

Фокус

Обвинителката Ристоска побара притвор за Мијалков, полицијата не може 24 часа да го надгледува дома

Сакам да кажам

Мета Фактор Н.Македонија 24Инфо Р.С.Европа