TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: Нема потреба Заев да предлага ново обвинитлство, такво е веќе создадено – СЈО треба да го води обвинител од ЕУ ...

ТВ21 - 11.09.2019

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во интервју за ТВ21 вели дека треба да се усвои само новиот закон за ЈО, а не да се формира ново обвинителство како што вчера предложил премиерот Зоран Заев на лидерската средба.

„РЕКЕТ“ ИЛИ ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО - ШТО СТОИ ЗАД ФИЈАСКОТО НА ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА?

24 Вести - 11.09.2019

Повеќе од седум часа на иста маса, надвор од неа со идентични обвинувања за оној другиот. Зоран Заев и Христијан Мицкоски тврдат – оние другите дошле за да не се договорат, но и да го заштитат сопствениот криминал.

(видео) Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Телма - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека лидерската средба завршила неуспешно, но вели дека секогаше треба да се остават отворени врати за нови преговори, во случај ВМРО ДПМНЕ да имаат нови предлози.

Тик-так: Преговорите не се ургентни, но се клучни за датумот од ЕУ

+инфо - 11.09.2019

Заев апелира до опозицијата во пресрет на очекувањето на датум за преговори да увиди колку е важно, како што рече, да покажеме дека можеме да ги поставиме државните интереси над партиските.

Анкета: Власта и опозицијата секогаш се договараат

CivilMedia - 11.09.2019

Поголемиот дел од граѓан(к)ите не веруваат дека власта и опозицијата ќе успејат да се договорат за Законот за Јавно обвинителство, особено по вчерашната неуспешната лидерска средба помеѓу претставници на власта и опозицијата предводени од премерот и ...

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води предмети, вели Заев

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека иднината на предметите на СЈО е осигурана, а осигурана е иднината на обвинителите кои досега работеа во СЈО. Како што кажа Заев на прес-конференцијата за неуспешната лидерска средба во Собранието, 10-те обвинители од ...

(ВИДЕО) Заев со детали од лидерската – зошто не беше постигнат договор?

Алсат-М - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

ОЈО суптилно ги сака „бомбите“ на СЈО за да царува со нив

Слободен Печат - 11.09.2019

ОЈО има простор за чување на сефот со снимките. Но, не плаши дали уште не знаат што ќе биде со нив па не кажуваат или само не кажуваат, велат од СЈО за „Слободен печат“. Проблемите околу иднината на Специјалното јавно обвинителство и неговите ...

(Видео) Заев со детали за лидерската средба

Тера - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

Нема договор: ВМРО ДПМНЕ бара истрагите на СЈО да бидат затворени со закон

Нова ТВ - 11.09.2019

Преговорите за Законот за Јавно обвинителство меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски кои траеjа повеќе од седум часа, завршија без договор. Преговорите „заглавиле“ на барањето на ВМРО ДПМНЕ, сите предистраги, истраги и обвиненија отворени и започнати ...

Договор ќе има…договор ќе нема…!

Слободен Печат - 11.09.2019

Можеби звучи како да треба да се формираат две обвинителства, од кои едното ќе ги гони престапите на минатата власт, а другото на сегашната. Тоа можеби за партиите е проблем, но за нас граѓаните и за државата може да биде и тоа како корисно.

Заев: Иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

Centar - 11.09.2019

Предметите преминуваат во ЈО и ја имаат осигурано својата иднина. Вака како што се сега, државниот јавен обвинител има опција да ги распредели до надлежни обвинители, рече премиерот ЗОран Заев.

И по лидерската, неизвесна судбината на СЈО

Вечер - 11.09.2019

По преговорите кои траеа седум часа, до раните утрински часови, и понатаму е неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што беа отворени. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицковски,и не успеаја да ...

Без договор заврши лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

Канал5 - 11.09.2019

По седум часа преговори во Собранието заврши средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се обидоа да најдат решение за Законот за јавно обвинителство.

Власта и опозицијата не се договорија за законот за ЈО

Телма - 11.09.2019

Неизвесно е дали ќе продолжат натамошните преговори на работните групи. По 7 часа преговори, власта и опозицијата не најдоа заедничко решение, иако пред средбата беа оптимисти за договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и ...

Средбата Заев-Мицкоски без договор за законот за ЈО

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седум часа лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус на СЈО. Извори на преговарачкиот тим на СДСМ брифираат дека ВМРО-ДПМНЕ инсистирале со ...

Пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, нема договор за законот за ЈО

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО како и статусот на специјалните обвинители.

Дуковски: Само СЈО смее да ги користи незаконски снимените разговори, се друго е кривично дело

Курир - 11.09.2019

Само СЈО има право да ги користи незаконски снимените разговори, се друго е кривично дело, и во моментот кога нема да постои СЈО ќе се јават многу процесни проблеми, изјави адвокатот Сашо Дуковски во Топ тема на Телма телевизија.

Пропаст на преговорите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев со нов мистериозен предлог

Expres - 11.09.2019

По повеќе од 6 часа активни преговори рано изутрина околу 03 часот пропаднале преговорите за новиот Закон со кој треба да опстане СЈО во нова институција во рамки на Државното обвинителство.

Преговарачкиот тим на власта: „Ја одбранивме правната држава! ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на ...

CivilMedia - 11.09.2019

„Единствена цел на ВМРО-ДПМНЕ беше уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за подоцна да ги затвори и уништи.

Долга ноќ за македонската правда

CivilMedia - 11.09.2019

Македонската јавност е во исчекување на исходот од преговорите меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски, што се одвиваат зад затворени врати во Собранието на РСМ. На овие преговори кои траат сега речиси пет часа, преговарачите имаат различни агенди.

И по шест часа, нема напредок во преговорите меѓу власта и опозицијата, новинарските екипи го напуштија собранието

CivilMedia - 11.09.2019

И по шест часа, нема напредок во преговорите меѓу власта и опозицијата, за донесување на законот за јавното обвинителство. Иако тимот предводен од премиерот Зоран Заев инсистира да се разговара за законот и за динамиките за негово донесување ...

Преговорите тапкаат во место

360 степени - 11.09.2019

Ниту еден час во новиот ден, нема напредок во сношти започнатите преговори меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски околу Законот за јавното обвинителство. Извори на преговарачките тимови брифираат дека остануваат ...

И после полноќ, преговорите како на почеток

24Инфо - 11.09.2019

И после полноќ, преговорите како на почеток И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу Законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на ...

Три часа преговори на лидерската средба, напредок нема

А1 On - 10.09.2019

Повеќе од три часа траат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кое би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство. Извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема напредок во ...

Засега нема напредок во преговорите помеѓу власта и опозицијата

OhridNews - 11.09.2019

По три часа разговори, претставниците на власта и опозицијата направија пауза, по која продолжија преговорите за изнаоѓање решение за Законот за Јавно обвинителство, кој се смета за еден од клучните во евроинтегративните процеси на земјата, а ...

Преговорите вечерва запнаа на барањето на ВМРО ДПМНЕ да се блокираат започнатите предмети на СЈО

Локално - 10.09.2019

Во Собранието во тек е средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...

ВМРО-ДПМНЕ очајнички се обидува да им стави крај на предметите на СЈО, власта не попушта, преговорите без напредок

CivilMedia - 10.09.2019

Повеќе од очекувано, преговорите меѓу тимовите предводени од премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во чии редови има голем број функционери под истрага на СЈО, се движат во една насока.

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во ЈО во фокус на Топ Тема

Телма - 10.09.2019

Судбината на СЈО и префрлањето на предметите во јавното обвинителство беа во фокусот на вечерашната Топ Тема во која учествуваа поранешната судијка во Судот за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, адвокатот Сашо Дуковски и ...

Примопредавањето на предметите на СЈО го одложи „Tранспортер“

Телма - 10.09.2019

Примопредавањето на предметите на СЈО до јавното обвинителство го одложи денешното рочиште за предметот „Транспортер“. Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски се надева дека примопредавањњето на предметите од СЈО во ЈО ќе се одвива брзо.

Здравев: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Фокус - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет.

Здравев: Сите предмети отворени од СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Локално - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев денеска изјави дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

(ВИДЕО) Одбраната на обвинети од СЈО го проблематизира трансферот на предметите

360 степени - 10.09.2019

Адвокатката Сања Алексиќ, застапничка на обвинети во неколку предмети на СЈО, смета дека „нема законска основа Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на редовното обвинителство затоа што СЈО беше единствено надлежно да гони за ...

Алексиќ: Нема законска основа СЈО да ги предаде предметите на ОЈО

Слободен Печат - 10.09.2019

Нема законски основ Специјалното јавно обвинителство да ги предаде предметите на ОЈО од причина што само СЈО беше единствено надлежно да гони дела кои произлегуваат од “бомбите” изјави адвокатка Сања Алексиќ, бранител на неколкумина обвинети во ...

ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО БЛОКИРАНИ: Одложен „Транспортер“, судиите чекаат разрешница на ситуацијата

Слободен Печат - 10.09.2019

Одлуката за преземање на предметите од СЈО, го одложи судењето за Транспортер. Изминаа трите дена кои ги даде главната обвинителка на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) Катица Јанева за предавање на предметите од ова обвинителство во редовното, ...

(Видео) Здравев: Преземањето на предметите од Јовески го прави депласирано мислењето на Врховен

360 степени - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет и судија на Врховниот суд, Киро Здравев, вели дека сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница.

Се очекува обвинителите од СЈО да донесат одлука за предавање на предметите

PressingTV - 10.09.2019

Во текот на денот се очекува обвинителите од СЈО да одлучат како ќе постапуваат по одлуката да ги предадат предметите во Јавното обвинителство. Поради ова денеска беше одлложен и судскиот процес „Транспортер.

Алексиќ: Правен основ нема, а логика уште помалку ЈО да ги преземе предметите на СЈО по налог на притворена обвинителка

Република - 10.09.2019

Законски основ за преземање на предметите на СЈО од страна на Јавното обвинителство нема, од причини што во согласност со Законот за СЈО токму СЈО е за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконско следените комуникации, децидна е ...

Судски совет: Сите предмети на СЈО треба да добијат судско-обвинителска завршница

Република - 10.09.2019

Сите предмети отворени од СЈО, независно во која фаза се наоѓаат, треба да добијат соодветна судско-обвинителска завршница. Ова денеска го изјави Киро Здравев, претседател на Судскиот совет. , изјави Здравев.

Заев нема да дозволи да се уништат предметите на СЈО

Магазин - 11.09.2019

Седумчасовната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицковски не вроди со плод на вчерашните преговори. Тоа и го потврди и премиерот Зоран Заев кој вели дека е разочаран што не постигнале никаков договор.

Обвинителите од СЈО се враќаат на местата од каде дошле

ММС - 11.09.2019

Со преземањето на предметите на СЈО од страна на редовното обвинителство, 10-те специјални обвинители ќе можат да се вратат во матичните обвинителства, од каде дошле во Специјалното јавно обвинителство, при што ќе можат да работат и некои од ...

Заев: Иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

iPortal - 11.09.2019

Предметите преминуваат во ЈО и ја имаат осигурано својата иднина. Вака како што се сега, државниот јавен обвинител има опција да ги распредели до надлежни обвинители, рече премиерот Зoран Заев.

Нема договор за законот за ЈО – Лидерската средба НЕ УСПЕА

Скопје1 - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и понудила ...

Без договор за законот за ЈО, власта понудила ново обвинителство кое ќе ги гони двете страни, опозицијата одбила

Вечер - 11.09.2019

По седум часа, преговорите меѓу власта и опозицијата за законот за Јавното обвинителство пропаднаа. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски не успеаја да се договорат околу клучните разлики за законот за ЈО и за идниот статус ...

Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата, неизвесна судбината на СЈО

Макфакс - 11.09.2019

По повеќе од 7 часа, доцна во ноќта пропаднаа преговорите на власта и опозицијата, а со тоа и договорот за закон за јавно обинителство со кој ќе се овозможи продолжување на работата на СЈО.

Ново Обвинителство кое ќе ги гони двете страни не им одговора на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 11.09.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ со часови ги изневеруваше очекувањата на граѓаните. Нивната единствена цел e уништување на сите предмети од СЈО до 30 јуни, а тоа сакаа да го постигнат преку тоа што нивни обвинител би ги преземал сите предметите за да подоцна ги ...

Новиот ден не донесе напредок во преговорите Заев – Мицкоски

+инфо - 11.09.2019

Од преговарачкиот тим на власта информираат дека главната цел на опозицијата е предметите од СЈО да не продолжат, односно обвинетите од оваа партија да не одговараат пред правосудните органи.

И по полноќ лидерската средба без напредок за законот за Јавно обвинителство

1tv - 11.09.2019

И после полноќ, нема суштински напредок во преговорите меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицковски околу законот за јавното обвинителство со кој се решава и судбината на Специјалното јавно обвинителство.

Без напредок преговорите меѓу власта и опозицијата

Макфакс - 10.09.2019

Повеќе од три часа траат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кое би се решила судбината на Специјалното јавно обвинителство. Извори од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема напредок во ...

Преговорите вечерва запнаа на барањето на ВМРО ДПМНЕ да се блокираат започнатите предмети на СЈО

Бриф - 11.09.2019

Во Собранието во тек е средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која ќе се обидат да најдат решение за Законот за јавно обвинителство, а со тоа и за статусот на Специјалното ...