TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хеликоптерот на НАСА со секој лет оди се подалеку(ВИДЕО)

Денар - 27.04.2021

Со секој лет, инженерите поставуваат нови рекорди. Минијатурниот хеликоптер Ingenuity, тежок помалку од 2 килограми, кој се наоѓа на Марс како дел од мисијата на роверот „Perseverance“, го оствари својот трет лет и овој пат помина 80 секунди во ...

Хеликоптерот на НАСА со секој лет оди се подалеку

Телефони.мк - 27.04.2021

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity е тежок помалку од 2 килограма, кој на Марс се наоѓа во склоп на мисијата на роверот Perseverance. Објавен е и третиот лет, кој овој пат поминал 80 секунди во воздухот.

(ВИДЕО) Хеликоптер на Наса со секој лет ги надминува очекувањата

Lider - 27.04.2021

Со секој лет, инженерите поставуваат нови рекорди. Минијатурниот хеликоптер Ingenuity, тежок помалку од 2 килограми, кој се наоѓа на Марс како дел од мисијата на роверот „Perseverance“, го оствари својот трет лет и овој пат помина 80 секунди во ...

Хеликоптер на НАСА за прв пат се задржа 80 секунди во воздух прелетувајќи најголемо растојание досега/ВИДЕО

Вечер Прес - 26.04.2021

Хеликоптерот на НАСА, кој во понеделникот и четвртокот изврши два амбициозни лета на Марс, вчера го изврши својот трет лет при кој за прв пат остана во воздух цели 80 секунди, а прелета дистанца од 50 метри.

Хеликоптерот на НАСА го имаше првиот подолг лет на Марс, во воздух се задржа 80 секунди

Сакам да кажам - 26.04.2021

Малиот хеликоптер на НАСА изведе уште два, поамбициозни лета на Марс. Третиот лет го имаше вчера, кога се крена пет метри над површината на Марс, по што прелета дистанца од 50 метри. „Инџинуити“ се врати на местото на полетувањето, останувајќи во ...

Фасцинантна снимка од третиот, изненадувачки долг лет на хеликоптерот на Марс (ВИДЕО)

МКД - 26.04.2021

Хеликоптерот Инџенуити на НАСА вчера успешно го изведе својот трет лет над површината на Марс. Хеликоптерот минатиот понеделник влезе во историјата на вселенските летови кога се подигна од Марс и се искачи на 3,05 метри над површината на планетата.

Хеликоптерот на НАСА изведе и трет лет на Марс

Кајгана - 26.04.2021

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity успешно изврши и трет лет на Црвената планета, овој пат во времетраење од 80 секунди. Според податоците на НАСА, хеликоптерот се вивна до висина од околу 5 метри, а потоа изведе страничен маневар од 50 метри, а во ...

Погледнете што сними хеликоптерот Инџенуити на неговиот легендарен историски лет над Марс (снимка)

Таратур - 26.04.2021

Хеликоптерот Инџенуити минатиот понеделник влезе во историјата на вселенските летови кога се подигна од Марс и се искачи на 3,05 метри над површината на планетата. Никогаш претходно вселенско летало не извело контролиран, погонуван лет на друга ...

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Иновативност - 26.04.2021

Малиот хеликоптер Ingenuity, кој во склоп на мисијата Perseverance го направи својот прв историски лет на Марс продолжува да ги одушевува научниците. Во текот на својот прв лет, кој траеше 40 секунди, успеа да ја направи и првата фотографија од ...

Уште еден успех: Трет лет на хеликоптерот на Марс, во воздух помина 80 секунди

Точка - 26.04.2021

Најновиот лет на хеликоптерот на НАСА на Марс беше најамбициозниот досега, а инженерите велат дека ќе се обидат да постигнат уште подобар резултат. Минијатурниот хеликоптер “Ingenuity”, тежи помалку од 2 килограми, а на Марс се наоѓа во рамките на ...

Хеликоптерот на НАСА собори нов рекорд на Марс: Го изведе најдолгиот лет досега

Кумановски м. - 26.04.2021

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity, тежок помалку од два килограми, кој се наоѓа на Марс како дел од мисијата роверот „Perseverance“, го оствари и својот трет лет, а овој пат помина 80 секунди во воздухот.

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Денар - 26.04.2021

Ingenuity штотуку ги започна своите пробни летови, а веќе испрати уникатни фотографии на Земјата. Малиот хеликоптер Ingenuity, кој го направи својот прв историски лет на Марс како дел од мисијата „Perseverance, продолжува да ги радува научниците.

Пристигна првата фотографија во боја од Марс, направена од воздух

Порта 3 - 26.04.2021

Малиот хеликоптер Ingenuity, кој во склоп на мисијата Persevirans го направи својот прв и за човештвото историски лет на Марс, продолжува да ги радува научниците. За време на својот прв лет, кој траеше само 40 секунди, успеа да ја направи и првата ...

Хеликоптерот „Инџенуити“ ја испрати првата фотографија во боја од Марс

Мета - 26.04.2021

Хеликоптерот „Инџенуити“ а испрати првата фотографија во боја од површината Марс, направена 5,2 метри над површината. „Инџенуити“ со својата камера успеа да ја направи фотографијата за време на вториот успешен тест за лет, а на неа може да се видат ...

Ingenuity хеликоптерот на НАСА ја испрати првата фотографија во лет, во боја од Марс

Телефони.мк - 26.04.2021

Малиот хеликоптер Ingenuity во склоп на мисијата Perseverance го изврши првиот историски лет на Марс за човештвото и продолжува да ги воодушевува научниците. Во текот на првиот лет, кој што траел 40 секунди, успеал да ја направи и првата фотографија ...

Хеликоптерот на Марс ја испрати првата фотографија во боја направена во лет

Факултети - 26.04.2021

НАСА успеа да полета хеликоптер на друга планета и да произведе кислород таму. Сега стаса и првата фотографија направена од височина од малиот хеликоптер „Инџенуити“. Ова беа достигнувања за кои веројатно во иднина ќе се учи на часовите по историја, ...

Хеликоптерот „Ingenuity“ достигна рекордна брзина во текот на летот на Марс

Нетпрес - 25.04.2021

Минихеликоптерот „Ingenuity“ во текот на својот трет пробен лет на Марс, ја достигна рекордната брзина од седум километри на час и прелета рекордно растојание, соопшти во неделата американската агенција за вселенски истражувања NASA.