TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Замрзнување на цените на производите - опасност или спас за граѓаните и економијата?

24 Вести - 08.12.2021

Замрзнување на цените на производите - опасност или спас за граѓаните и економијата? Во ек на енергетската криза кога инфлацијата се заканува владата донесе заштитни мерки со кои очекува на извесен период да се стабилизира ценовната спирала - дали е ...

Николов за ТВ 24: Замрзнувањето на цените е времена одлука и не е трајно решение

24 Вести

Доаѓаат празници, а трговците ги поскапуваат производите, вели Николов за замрзнувањето на цените

Локално

Наместо ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ, стопанството предлага ЗАМРЗНАТА ЗАРАБОТКА

Алсат-М

Бектеши - Граѓаните да пријават неправилности со цените

Р.С.Европа

Ивановски за Телма: Замрзнувањето на цените нема да има позначително влијание во ублажување на ценовниот шок

Телма

Замрзнати цени - Празни рафтови или намалени профити за бизнисите

Р.С.Европа

Н.Македонија Centar Deutsche Welle Frontline Кумановски м. 24Инфо Локално МКД

За Славески мерката за замрзнување на цените е задоцнета, Николов смета дека мерката не е трајно решение

Слободен Печат - 07.12.2021

Во вечерашното гостување во дебатната емисија „24 анализа“ на телевизија 24, Трајко Славески од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека мерката за замрзнувањето на цените на производите и ценовните зголемувања е задоцнета.

Славески за ТВ 24: Мерката на замрзнување на цените е задоцнета и непазарна

24 Вести

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета, доколку се сакаше потребно беше брза реакција, а не навестување

Курир

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета

Lider

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета, потребно беше брза реакција, а не навестување

Вечер Прес

Славески: Мерката за замрзнување на производите е задоцнета, доколку се сакаше потребно беше брза реакција, а не навестување

Република

ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ Е НЕПАЗАРНА МЕРКА Трајко Славески вели дека „мразот“ не се најавува однапред

+инфо

Нетпрес MakPress Локално

„Агрокомора“: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

24 Вести - 07.12.2021

Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата и да дојде до ограничување на пристапот до основните животни намирници – реагираа од Арго-бизнис комората при Сојузот на стопански комори.

Бизнисот контра замрзнатите цени, Бектеши бара од граѓаните да пријавуваат неправилности

Сител

Ќе биде ли проширена листата на „замрзнати“ цени на основните продукти?

Канал5

Агро-бизнис комора: „Замрзнувањето“ на цените на прехрамбените производи, може да ја продлабочи кризата

Алфа

Одлуката за „замрзнување” на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Бизнис Вести

ССК: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Курир

Одлуката за „замрзнување” на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Пари

Опсервер еМагазин Локално Нетпрес Слободен Печат МКД Zoom Канал5

Инспекторите на терен проверуваат дали цените на основните производи се замрзнати – владата ги повика граѓаните да ...

Телма - 07.12.2021

Инспекторите на терен од денеска почнаа да проверуваат дали храната се продава со замрзната цена. Тие имаат увид во тоа за колку пари на 1-ви декември се продавале лебот, брашното, млекото, зејтинот, месото и сирењето, но не и граѓаните.

Статистика пресмета најголем раст на цените на основните продукти, инфлацијата двојно поголема од планираното

Сител

Узунов: Помош за ранливите, да се откажеме од луксузот

Фокус

Инспектори на терен ги проверуваат цените, Владата апелира до граѓаните да ги пријавуваат трговците

Zoom

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Бизнис Вести

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Независен

И овие производи може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Курир

24Инфо Телма Бриф Фокус Опсервер Скопје инфо Press24 Иновативност

Ако забележите неправилности во цените јавете се на овој број

Алсат-М - 07.12.2021

Министерот за економија, Крешник Бектеши ги повика граѓаните да пријават ако забележат дека трговците не се придржуваат кон одлуките за замрзнување на цените. Ги повикувам граѓаните во случај на драстично поскапување на основните прехранбени ...

Граѓаните да пријавуваат неправилности кај трговците, повика Бектеши

Нова ТВ

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

ТВ21

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

4NEWS

Бектеши ги повика граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците

Слободен Печат

Бектеши: Ако цените на прехрамбените прозиводи се повисоки пријавете на овој број

Press24

ЕВЕ КАДЕ ДА ПРИЈАВИТЕ ДРАСТИЧНО ЗГОЛЕМЕНИ ЦЕНИ НА ХРАНАТА - министерот Крешник Бектеши со повик до граѓаните

Фактор

Либертас Точка Мета

Минимална плата од 300 евра после Нова Година, најавува Бектеши

Телма - 07.12.2021

-Минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари, после Нова година. Платите не стојат. Во 2016 година просечната беше 22.000-23.000 денари, а сега е 28.820 денари и ќе се зголемува во континуитет.

Бектеши: Доколку има раст, ќе ја прошириме листата на производи со замрзнати цени

Кумановски м.

Бектеши најави дека после Нова година минималната плата ќе биде 18.000, не кажа дали е консултирано стопанството

MakPress

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Банкарство.мк

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Опсервер

ОД ДЕНЕСКА ПАЗАРНИ ИНСПЕКТОРИ ВО КОНТРОЛИ НИЗ МАРКЕТИТЕ - министерот Бектеши најави замрзнување на цени и за други производи

Фактор

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари

Скопје инфо

Телма Сител Zoom Слободен Печат Centar