TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да се заштитите: Митови и факти за коронавирусот

Deutsche Welle - 26.02.2020

Со цел да им застане на патот на бројните шпекулации и дезинформации за коронавирусот, Светската здравствена организација објави посебна интернет-страница која има за цел да ги разбие „митовите“ за вирусот со факти.

Тројца заразени со вирусот во Италија целосно излечени со експериментална терапија

МКД - 26.02.2020

Италија, во која досега умреа 12 луѓе во епидемијата на коронавирусот, објави вечерва дека во земјата се заразени вкупно 424 лица, според податоците на Цивилната заштита, пренесуваат агенциите.

Македонка во Италија за коронавирусот: Повеќе се плашам за моите љубени во Скопје отколку за себе

А1 On - 26.02.2020

Она што го преживуваат граѓаните на Италија, денеска почна да се преживува и кај нас – првиот случај на коронавирус кој и покрај смирувачките пораки од властите, сепак предизвикува панични реакции.

Германски министер за здравство: Не треба на прво кашлање да трчате на лекар

Press24 - 26.02.2020

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан изјави дека Германија е на почеток на епидемија по новите шест случаи на коронавирус. Истакна дека Германија повеќе не може да ги следи ланците на заразата како што тоа го правеше досега.

Прв потврден случај на коронавирус во Романија

Press24 - 26.02.2020

Во Романија денеска е регистриран првиот случај на коронавирус кај маж од јужниот округ Горж, соопшти министерот за здравство на таа држава. -Мажот бил во директен контакт со италијански државјани кои патувале во Романија во текот на овој месец, ...

Корона вирус: Истрага во болниците во Италија од каде се рашири инфекцијата

Независен - 26.02.2020

Италијанските обвинители отворија истрага за процедурите усвоени од страна на болниците во регионот на Ломбардија во центарот на епидемијата на корона вирусот во Европа, откако се појавија извештаи дека лекарите првично го одложиле тестирањето на ...

(апдејт 26.2.2020) Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика

Пулс24 - 27.02.2020

Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика. Истиот на секои 24 часа ќе го освежуваме со нови бројки. Почитувани, за вас го изработивме овој инфографик за полесна прегледност во врска со епидемијата на КОРОНА ВИРУСОТ кој се ...

МОН: Ученици и наставници што патувале во земји со коронавирус да не доаѓаат на настава

360 степени - 26.02.2020

Министерството за образование и наука (МОН) бара образовните установи во најкус можен рок да обезбедат информации од сите вработени, ученици и студенти – дали во последните две недели патувале или живеат со некој кој патувал во следниве ...

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен Печат - 26.02.2020

Хонгконг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари во готово за да се намалат последиците од економската криза, а мерката подразбира дека сите жители со престојувалиште во Хонгконг кои имаат најмалку 18 години ќе добијат таа сума на пари.

Заразената од коронавирус во Солун позната дизајнерка, била на модната недела во Милано

МКД - 26.02.2020

38-годишната жена што е заразена со новиот коронавирус и се наоѓа во болница во Солун не е јавно именувана, но грчките медиуми ја идентификуваа како добро позната дизајнерка што отпатувала во северна Италија за да присуствува на модната недела во ...

Трамп ги обвини демократите и медиуми за ширење паника поради појавата на коронавирусот

Нетпрес - 26.02.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини во средата своите демократски противници и некои медиуми, како на пример CNN, дека шират паника поради епидемијата на новиот коронавирус, со што внесле немир на пазарите.

Што е новиот коронавирус и кои се симптомите?

МКД - 26.02.2020

Вирус што може да предизвика сериозна болест на белите дробови, кој се појави во Кина и се рашири во 27 други земји, од денес вклучувајќи ја и Македонија . Коронавирусот од 26 февруари зарази 78.1159 лица во Кина, од кои 2.717 умреа.

Политичари се жртви на коронавирусот: Во Иран се заразени функционери, советничка од Грција ставена во карантин

Локално - 26.02.2020

Првиот случај на коронавирус беше потврден денес во Грција. Се работи за 38-годишна жена, за која се вели дека е моден дизајнер, но и политичар и пристигнала од Милано во неделата. Ова значи дека таа е третиот политичар што е заразен со вирусот ...

Коронавирусот од италија пристигна и во Македонија, заразена 50-годишна жена, деветмина во изолација

Сакам да кажам - 26.02.2020

Коронавирусот пристигна и во Македонија. Министерството за здравство попладнево го потврди првиот случај на КОВИД-19 во земјава и порача дека едно заразено лице не претставува опасност за целото население и дека лекарските служби се подготвени ...

По информацијата за коронавирусот, Македонците удрија на брашното (ФОТО)

+инфо - 26.02.2020

По информацијата дека во земјава е потврден првиот случај на коронавирус, испаничените граѓани масовно почнаа да ги празнат рафтовите во супермаркетите и да прават залихи од храна. Како што може да се види на фотографиите што ги објавија корисници ...

Трамп подготвува голема прес-конференција за коронавирусот

+инфо - 26.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека вечерва ќе оддржи прес конференција околу ситуацијата со новиот коронавирус. Додека болеста се шири глобално и има опасност да стане пандемија, главните здравствени институции на САД испратија ...

Коронавирус: Ирак привремено ги затвори училиштата, а забрани и собирања на јавно место

Press24 - 26.02.2020

Ирак ги забрани сите јавни собирања и влез во земјата на патници од Кувајт и Бахреин од страв поради ширење на коронавирусот, соопшти министерот за здравство на таа држава. Со тоа бројот на земји од кои е забранет влез во Ирак порасна на девет, а на ...

Тавила: Северна Македонија способна и подготвена за многу рано откривање на случаи со коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Северна Македонија е способна за првично и многу рано откривање на можните случаи со коронавирус. Знае како да се справи со нив. Системот е подготвен и може да одговори на барањата за хоспитализација, смета шефицата на Канцеларијата на Светската ...

Корона вирус –Што да правите кога ќе патувате?

iPortal - 26.02.2020

Институтот за јавно здравје на Република Северна Македонија ги дава следниве препораки за сите патници кои биле во земји каде е регистриран корона ...

Кога ќе биде готова вакцината за коронавирусот и дали е пронајден лекот?

NMD - 26.02.2020

Лекарите од Банкок пред извесно време соопштија дека пронашле нов третман со кој дошло до значително подобрување на здравствената состојба кај неколку пациенти заразени од новиот корона вирус.

Германскиот Министер за здравје апелира: При првата кашлица не треба да трчате кај лекарот

Магазин - 26.02.2020

Германскиот министер за здравство Јенс Спан изјави дека Германија е на почетокот на епидемијата по уште шест случаи на инфекција со коронавирус. Тој истакна дека во Германија веќе не е можно да се следат ланци на зараза како што тоа го правеа досега.

Папата се ракуваше со верниците во Ватикан, а тие носеа маски

Макфакс - 26.02.2020

Ватикан продолжува со плановите на папата Франциск по повод одбележувањето на „пепелава среда“ или првиот ден од велигденскиот пост, иако мисите во другите делови на Италија се откажани поради коронавирусот.

Италија повика на поддршка: Вирусите не познаваат граници

Макфакс - 26.02.2020

Италија побара меѓународна поддршка за напорите во сузбивање на епидемијата на коронавирусот во земјата, во која бројот на смртни случаи порасна на 12, а бројот на заразени достигна 374. Италијанската влада ги повика своите европски соседи на ...

Првпат поголем број новозаразени надвор од Кина отколку во неа

МКД - 26.02.2020

Денеска има повеќе новозаразени со коронавирус надвор од Кина отколку во неа, што е голем пресврт во меѓународното ширење на ковид-19, пренесува Светската здравствена организација. Нови случаи на коронавирус се појавуваат низ цела Европа.

Не се грижете, од старост ќе си умрете

CivilMedia - 26.02.2020

пишува: Значи, да се дообјасниме: бидејќи се работи за чичка-нов вирус во светот, за кој немало претходни епидемии, па нема ни население што го прележало и станало имуно; а немало ни измислена вакцина за да се имунизира населението однапред, овој ...

Јенс Шпан: Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус, бидејќи новите случаи на инфекција во државата не можат да се следат до првобитниот извор во Кина. Тоа го соопшти денеска на прес-конференција германскиот министер за здравство Јенс ...

Во Солун прв случај на коронавирусот, во Италија се заразени 5 малолетници

24 Вести - 26.02.2020

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот вирус. Станува збор за брат близнак на момчето на кое вчера му беше дијагностициран ...

Италија стигна до бројката од 400 заразени, бебе родено од заразена Жена негативно на коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Италија побара меѓународна помош во своите напори да го запре ширењето на коронавирусот откако бројката заразени во земјата порасна на 400. Исто така, тој се појави во многу европски земји, а стигна и до Бразил, токму преку луѓе кои неодамна биле во ...

Трет случај на заболен од коронавирус во Хрватска

Р.С.Европа - 26.02.2020

Трет случај на заразен од коронавирусот е регистриран во Хрватска, соопштија властите, посочувајќи дека заразениот маж е сместен во болница во Риека, а работел во Парма во Италија, јавува МИА.

Фудбалерите на Лудогорец со маски пристигнаа во Милано поради коронавирусот (ФОТО)

МКД - 26.02.2020

Фудбалерите на Лудогорец со заштитни маски пристигнаа во Милано каде утре го играат натпреварот против Интер од Лига Европа. Северот на Италија е жариштето на коронавирусот во Европа, а утре во Милано се игра натпревар од Лига Европа во кој Интер ќе ...

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Макфакс - 26.02.2020

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж кој работел во Италија, а сместен е во Риека. „Од Клиниката за инфективни болести „Др.

„Чекајте бе луѓе, што ќе ви е брашно?“, „Карантин во Демир Хисар“, „Проверувајте рок на производите“ - Твитер екипата ...

Точка - 26.02.2020

Нема Македонец кој не слушна дека денеска во нашата земја официјално е прогласен еден заболен од мистериозниот коронавирус. Колку и да се трудиме да ја намалиме паниката, таа постои и станува сè поголема.

Поради коронавирусот фудбалерите на Лудогорец со маски пристигнаа во Милано (ФОТО)

24Фудбал - 26.02.2020

Утрешниот меч меѓу Интер и Лудогорец ќе се игра пред празен стадион, а фудбалерите на бугарскиот тим не оставаа ништо на случајот, тие со маски пристигнаа во Милано. Северна Италија е жариштето на коронавирусот во Европа, а утре Лудогорец треба да ...

Македонците го разграбаа брашното од полиците по супермаркетите по информацијата за коронавирусот

Република - 26.02.2020

Македонците ги испразнија рафтовите со брашно во супермаркетите, откако денеска беше соопштени дека во земјава е потврден првиот случај на коронавирус. Испаничените граѓани масовно почнаа да ги празнат рафтовите во супермаркетите и да прават залихи ...

Коронавирусот го создаде глобализацијата, ќе го сопре здравиот разум

Окно - 26.02.2020

Засега во светот има нешто повеќе од 80 000 заразени со коронавирусот, а битката за живот ја изгубија 2 700 луѓе. Станува збор за смртоносна епидемија која молскавично се шири, но секако не е најлошата во историјата, тврди реномираниот хрватски ...

Противникот на Интер „маскиран“ пристигна во Италија (ФОТО)

Sport 1 - 26.02.2020

Коронавирусот предизвикува сериони проблеми во секојдневието, но и во фудбалот. Поради тоа, екипата од соседството, бугарски Лудогорец, утре во 21 часот ќе го одигра реванш натпреварот против Интер во 1/16 финалето во Лигата на Европа, а фудбалерите ...

Експертите од Рим порачуваат: Здрав разум, миење раце и кашлање во марамче

Макфакс - 26.02.2020

Претставниците на ЕУ, италијанските власти, СЗО и Европскиот центар за превенција и контрола на болести од состанокот во Рим порачаа дека не треба да се раководи со паника туку со здрав разум, кога станува збор за коронавирус или Ковид-19.

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

Либертас - 26.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус , јави дописникот на МИА од Приштина .

Мерки низ училиштата за заштита од корона вирусот, но нема сапуни!

Алсат-М - 26.02.2020

По препорака на Владата и Министерството за здравство во многу училишта во земјава денес се одржаа едукативни часови за заштита од коронавируотс. Иако не сакаа да зборуваат пред камерите, наставниците истакнаа дека наставата била посветена на ...

(ВИДЕО) Филипче со еден апел: Сите треба да се однесуваме одговорно

Бриф - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашната прес конференција апелираше сите граѓани да се однесуваат одговорно, без разлика дали доаѓаат во Македонија или се во државата. Ова беше одговорот на прашањето во врска со тоа како заразената ...

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

А1 On - 26.02.2020

Имајќи ги превид препораките и заклучоците на Светската Здравствена Организација и Министерството за здравство за коронавирусот, најновите случувања во светот и регионот, каде државите превземаат соодветни превентивни мерки се со цел заштита на ...

Како фудбалерите на Лудогорец патуваа за Италија….Маски, преглед, никој околу нив…(ФОТО)

Екипа - 26.02.2020

Коронавирусот ја крена на нозе половина Италија, мерките за безбедност се подигнати на многу високо ниво, а натпреварот меѓу Интер и Лудогорец во Лигата на Европа ќе се одигра без присуство на публика, но и без новинари, на стадионот „Сан Сиро“.

МОН со препораки за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Курир - 26.02.2020

Согласно заклучоците донесени на 11-та владина седница одржана во текот на вчерашниот ден, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење на корона вирусот на глобално ниво, Министерството за образование и наука информира дека до ...

Фејсбук ќе блокира реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот

Сител - 26.02.2020

Фејсбук донесе одлука да ги забрани сите реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот како и објави кои создаваат паника и состојба за ургентност за купување на одредени производи кои наводно помагаат за заразата.

Училиштата затворени, маркетите празни – како изгледа животот во Италија откако се појави коронавирусот?

ТВ21 - 26.02.2020

Затворени училишта, маркетите се празнат во попладневните часови и изолација од јавните места. Вака живеат граѓаните на Италија во градовите погодени од коронавирусот. Во Италија живеат 64 илјади државјани на Северна Македонија, а една од нив е и ...

Предупредување од СЗО: За првпат од појавата на вирусот, бројот на заразени во светски рамки го надмина бројот на ...

Локално - 26.02.2020

Бројот на случаи на инфекција со коронавирус на дневна основа во светски рамки го надминува бројот на заразени во Кина за првпат, соопшти Светската здравствена организација. – Од Кина, има 3790 коронавирусни инфекции во 37 земји, вклучувајќи и 44 ...

Факти за коронавирусот

Бриф - 26.02.2020

Место за внимание и мерки за претпазливост секако дека треба да има, но не и место за паника и хистерија. Најмалку за политичко профитирање!!! *Од овој вирус заклучно до вчера се заразени 79 300 лица во целиот свет.

Противниците на Интер со маски пристигнаа во Милано (фото)

Спортски - 26.02.2020

Северна Италија е ново жариште на коронавирусот, па таму се под закана одигрување на многу фудбалски натпревари. Натпреварот помеѓу Интер и Лудогорец во Лига Европа сепак ќе се одигра, но пред празни трибини.

Сѐ уште не се знае кој е „нултиот пациент“ во епидемијата на коронавирусот

МКД - 26.02.2020

Кинеските власти и експертите не го знаат потеклото на актуелната епидемија на коронавирусот, односно не знаат кој е „нултиот пациент“. Тоа е израз со кој се опишува првото заразено лице со вирус или бактериска болест во некоја епидемија.

Двете починати лица во Франција имале и други болести

+инфо - 26.02.2020

Во Франција од почетокот на кризата со коронавирусот, потврдени се 17 случаи, 11 се излекувани, 4 се сеуште на болничко лекување и две лица починаа. Двете починати лица боледувале и од „други болести”, јави дописникот на МИА.