TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Според податоците на Светска банка, само поради загадениот воздух во Македонија на годишно ниво умираат ...

Курир - 18.12.2018

СДСМ е неспособен да се справи со проблемот со загадениот воздух и затоа единствениот адут им се манипулациите преку кои сакаат да ги убедат граѓаните дека благодарение на непостоечките мерки на Заев, Македонците го дишат најчистиот воздух.

Жален и катастрофален учинокот на Петре Шилегов: Не се 17, туку само едно исполнето ветување за аерозагадувањето

Република - 17.12.2018

„Мој воздух“: Целосно исполнети: 1 ветување. Започнати: 19 ветувања. Неисполнети: 19 ветувања VS. Петере Шилегов: Целосно исполнети: 17 ветувања. Започнати: 12 ветувања. Неисполнети: 5 ветувања Не се во надлежност на градот: 5 ветувања „Мој воздух“ ...

Загадениот воздух штетно влијае и на бубрезите

Република - 17.12.2018

Загадувањето на воздухот, според последните истражувања во САД, може да го зголеми ризикот од хронични болести на човечките органи, меѓу кои и бубрезите. Тимот од научници на Универзитетот во Вашингтон, во соработка со научниците од Епидемиолошкиот ...

Во Бутел над двојно повеќе ПМ 10 од дозволеното

Република - 17.12.2018

И викендов Скопје се гуши во канцерогените ПМ 10 честички, а од надлежните јавноста доби соопштенија на ниво на дневни партиски препукувања за тоа кој не направил и кој што требал да направи.

Во Македонија нема соодветни работни услови, ПМ10 честичките алармантни, институциите без конкретни мерки

ТВ21 - 17.12.2018

ПМ10 честичките се сериозен проблем. Според податоците на Светска банка, само поради загадениот воздух во Македонија, на годишно ниво се регистрирани 1350 смртни случаи, а илјадници граѓани го изгубиле работно место поради хронични и ...

СДСМ: Се решава деценискиот проблем со загадувањето

А1 On - 17.12.2018

„11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето, а преку погубните политики придонесе аерозагадувањето да достигне висок степен што и денес се чувствува. За разлика од таквиот пристап на криминалното ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од ...

Загадувањето на воздухот го крати животот во просек за скоро 2 години

Слободен Печат - 17.12.2018

Загадувањето на воздухот, предизвикано најмногу од согорување на фосилни горива, го намалува животниот век, во просек за 1,8 години по човек, правејќи го најголем убиец во светот, соопштија истражувачите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо очајно да се обидува ја лаже јавноста, треба конечно да преземе нешто против загадениот воздух

Курир - 17.12.2018

СДСМ наместо очајно да се обидува ја лаже јавноста, треба конечно да преземе нешто против загадениот воздух. Доколку СДСМ преземеше нешто немаше Македонија да е најзагадена во Европа, а Скопје меѓу 10 најзагадени градови во Светот, се вели во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го зацрни животот на граѓаните, Македонија веќе два месеци дише загаден воздух

Курир - 17.12.2018

Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не е способен да се справи со загаденоста

Макфакс - 18.12.2018

СДСМ е неспособен да се справи со проблемот со загадениот воздух и затоа единствениот адут им се манипулациите преку кои сакаат да ги убедат граѓаните дека благодарение на непостоечките мерки на Заев, Македонците го дишат најчистиот воздух, реагира ...

Општина Тетово ниту презема мерки против аерозагадувањето, ниту пак сака да разговара за оваа тема

Телма - 16.12.2018

Втор месец по почетокот на сезоната на загаден воздух, Општина Тетово ниту презема мерки против аерозагадувањето, ниту пак сака за оваа тема да разговара со еколошките организации и медиуми.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта нема да реализира ниту една мерка против загадувањето, граѓаните ќе дишат нечист воздух

А1 On - 16.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Миле Бошњаковски, портпаролот на Владата. „Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот.

Во Македонија нема соодветни работни услови, ПМ10 честичките алармантни, институциите без конкретни мерки

4NEWS - 17.12.2018

ПМ10 честичките се сериозен проблем. Според податоците на Светска банка, само поради загадениот воздух во Македонија, на годишно ниво се регистрирани 1350 смртни случаи, а илјадници граѓани го изгубиле работно место поради хронични и ...

Загадувањето на воздухот е најголемиот убиец во светот- го крати животот за скоро 2 години

Курир - 17.12.2018

Загадувањето на воздухот, предизвикано најмногу од согорување на фосилни горива, го намалува животниот век, во просек за 1,8 години по човек, правејќи го најголем убиец во светот, соопштија истажувачите.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо очајно да се обидува ја лаже јавноста, треба конечно да преземе нешто против загадениот воздух

Алфа - 17.12.2018

СДСМ наместо очајно да се обидува ја лаже јавноста, треба конечно да преземе нешто против загадениот воздух. Доколку СДСМ преземеше нешто немаше Македонија да е најзагадена во Европа, а Скопје меѓу 10 најзагадени градови во Светот, се вели во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта го зацрни животот на граѓаните, Македонија веќе два месеци дише загаден воздух

Сител - 17.12.2018

Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не е способен да се справи со загаденоста

24Инфо - 18.12.2018

СДСМ е неспособен да се справи со проблемот со загадениот воздух и затоа единствениот адут им се манипулациите преку кои сакаат да ги убедат граѓаните дека благодарение на непостоечките мерки на Заев, Македонците го дишат најчистиот воздух, реагира ...

„Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот“

Курир - 16.12.2018

Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот. Граѓаните и оваа зима ќе дишаат нечист воздух, а власта нема да реализира ниту една мерка да ги ублажи последиците, велат од ...

Загадувањето на воздухот е најголемиот убиец - го крати животот за скоро 2 години

Скопје инфо - 17.12.2018

Загадувањето на воздухот, предизвикано најмногу од согорување на фосилни горива, го намалува животниот век, во просек за 1,8 години по човек, правејќи го најголем убиец во светот, соопштија истажувачите.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо очајно да ја лаже јавноста, СДСМ да преземе нешто против загадувањето

А1 On - 17.12.2018

„СДСМ наместо очајно да се обидува ја лаже јавноста, треба конечно да преземе нешто против загадениот воздух. Доколку СДСМ преземеше нешто немаше Македонија да е најзагадена во Европа, а Скопје меѓу 10 најзагадени градови во Светот.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мува не ја лази за загадениот воздух

Макфакс - 17.12.2018

Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не е способен да се справи со загаденоста

Точка - 18.12.2018

СДСМ е неспособен да се справи со проблемот со загадениот воздух и затоа единствениот адут им се манипулациите преку кои сакаат да ги убедат граѓаните дека благодарение на непостоечките мерки на Заев, Македонците го дишат најчистиот воздух, реагира ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ потроши 7 милиони евра без ништо да оддели во мерки за почист воздух

Макфакс - 16.12.2018

Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференциите на Миле Бошњаковски.

Загадувањето на воздухот е најголемиот убиец во светот - го крати животот за скоро 2 години

Сител - 17.12.2018

Загадувањето на воздухот, предизвикано најмногу од согорување на фосилни горива, го намалува животниот век, во просек за 1,8 години по човек, правејќи го најголем убиец во светот, соопштија истажувачите.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мува не ја лази за загадениот воздух

24Инфо - 17.12.2018

Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не е способен да се справи со загаденоста

Centar - 18.12.2018

СДСМ е неспособен да се справи со проблемот со загадениот воздух и затоа единствениот адут им се манипулациите преку кои сакаат да ги убедат граѓаните дека благодарение на непостоечките мерки на Заев, Македонците го дишат најчистиот воздух, реагира ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ за две години потрошиле 7 милијарди евра, а не дале ниту денар за загадувањето

24Инфо - 16.12.2018

Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот. Од опозициската партија истакнуваат дека граѓаните и оваа зима ќе дишаат нечист воздух, а власта нема да реализира ниту една мерка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мува не ја лази дали воздухот ќе биде чист или загаден

ТВ21 - 17.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ја нападна СДСМ за загадениот воздух во Македонија, и нуди некои од мерките против загадувањето. „Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ потроши 7 милиони евра без ништо да оддели во мерки за почист воздух

Centar - 16.12.2018

Владата која веќе 2 години ја зацрнува држвата, денес кажа дека нема да преземе ништо против загадувањето на воздухот, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференциите на Миле Бошњаковски.

ВМРО-ДПМНЕ: Два месеци Македонија дише загаден воздух

А1 On - 17.12.2018

„Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мува не ја лази за загадениот воздух

Точка - 17.12.2018

Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух. Скопје е најзагаден град во Европа и помеѓу десетте најазагадени во светот, а власта не презема ништо, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта мува не ја лази дали воздухот ќе биде чист или загаден

4NEWS - 17.12.2018

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ја нападна СДСМ за загадениот воздух во Македонија, и нуди некои од мерките против загадувањето. „Власта го зацрни животот на граѓаните. Веќе два месеци Македонија дише загаден воздух.