TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи на средба со Борел: Ќе ги почитуваме основните принципи на ОБСЕ, најголем предизвик ни е руската агресија врз ...

360 степени - 31.01.2023

Северна Македонија, му рекол Османи на Борел, сега како земја-преговарач за членство во ЕУ, има за цел во блиска иднина да претседава со Советот на ЕУ Нашето претседавање со ОБСЕ оваа година ќе се раководи од веќе договорените обврски на сите 57 ...

Османи-Борел: Со поддршка на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за европска безбедност

Канал5

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: “Креативците“ од ОБСЕ и двојните стандарди

Денешен

Османи од Брисел: Борбата против корупцијата е заедничка „болест“!

Фокус

Османи од Брисел: Борбата против корупцијата е заедничка „болест“!

24 Вести

Средба Османи-Борел: Со поддршка на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за европска безбедност

ТВ21

Османи-Борел: Со поддршка на ЕУ и дипломатска акција, ОБСЕ ќе придонесе за европска безбедност

24Инфо

Press24 Локално Макфакс Фокус Либертас Zoom Бриф Во Центар

Османи: ОБСЕ и НАТО треба да ја одиграат својата улога во поддршката на Украина

Канал5 - 31.01.2023

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи Бујар Османи денеска во Брисел имаше обраќање пред северноатлантскиот совет на НАТО, каде ја претстави програмата на Македонија како претседавач со ОБСЕ во 2023 година.

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ: “Двете организации треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина”

24Инфо

(ВИДЕО) Османи-Џоана: Русија сурово го потресе светскиот поредок, ОБСЕ и НАТО имаат простор заеднички да дејствуваат за враќање на стабилноста

360 степени

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ: Двете организации треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

ТВ21

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ: Двете организации треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

4NEWS

Oсмани пред НАТО: Двете организации треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

Кумановски м.

Oсмани пред НАТО во својство на Претседавач со ОБСЕ

Канал5

Макфакс МКД Независен Опсервер Слободен Печат OhridNews Press24 Zoom

Османи: Претседавањето со најголемата регионална безбедносна организација претставува историски момент за Северна ...

ТВ21 - 31.01.2023

На годишната конференција: Година на нови можности, Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во реализација на клучната стратешка цел: членство во Европската Унија заклучно со 2030 година.

Во однос на Бугарија имаме искрени намери, вели Османи

Фокус

Османи: Претседавањето со најголемата регионална безбедносна организација претставува историски момент за Северна Македонија

4NEWS

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Макфакс

Османи со обраќање на конференцијата Година на нови можности “2023-та, година на меѓународно етаблирање на Северна Македонија”

Centar

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Курир

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

MTM

Локално Точка