TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тајните трошоци за одржување на податочните центри на „Гугл“

Факултети - 05.04.2020

„Гугл“ со години тврди дека податочните центри што ги гради низ САД се енергетски ефикасни и не се штетни за околината. Но, има трошок поврзан со овие центри кој компанијата сака да го скрие.

Гугл статистика: Јавните простори се испразнија пред мерките

Призма - 03.04.2020

Движењето низ земјава значително се намали по прогласувањето вонредна состојба | Фото: БИРН Македонските граѓани што користат Гугл, и на кои им е вклучена опцијата да им се чита локацијата и движењето, поради корона вирусот, во просек за 74 проценти ...

Гугл објавува извештаи за движењето на населението поради борбата против коронавирусот

МКД - 03.04.2020

Гугл објави извештаи од 131 држава за тоа дали се намалиле посетите на продавниците, парковите и другите места на собирање во март, откако голем број влади наредија останување дома за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Google објавува извештаи за движење на населението поради борба против коронавирусот

Канал5 - 03.04.2020

Google вчера објави извештаи од 131 земја за тоа дали посетите на продавници, паркови и другите места за собирање во март се намалени откако многу влади наредија луѓето да останат дома за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Како коронавирусот го промени движењето во С. Македонија? Гугл податоци за трендовите на мобилност

Радио МОФ - 03.04.2020

Технолошкиот гигант Гугл објави податоци за трендовите на мобилност пред и по рестриктивните мерки поради новиот коронавирус за 131 светски држави и региони, со цел да се прикаже како различните мерки на во различни држави влијаат на тоа како луѓето ...

Google објавува локации и податоци за движење на луѓето како помош во борбата против вирусот

Денар - 03.04.2020

Американската компанија Google започна да објавува податоци за локациите и движењата на луѓето за да им помогне на службениците да следат дали луѓето се придржуваат до мерките за време на пандемијата од коронавирус.

Google ќе го следи движењето на луѓето за да им помогне на научниците во борбата со корона вирусот

Иновативност - 03.04.2020

Google јавно ќе го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата со корона вирусот. Од компанијата изјавија дека се надеваат дека информациите ќе им користат на надлежните во здравството и на другите инситутции за да се избориме со пандемијата.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

+инфо - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл ќе го следи движењето на телефоните со цел почитување на самоизолацијата

Кумановски м. - 03.04.2020

Гугл почнува јавно да ги следи движењата на луѓето за време на пандемијата на коронавирусот, така што службениците за јавно здравство и другите можат да ги користат тие информации за борба против ширењето на вирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Локално - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објави извештаи за движењето на луѓето

Слободен Печат - 03.04.2020

Извештаите прикажуваат графикони со посетеност на метроа, автобуски или железнички станици, продавници и други места за период од пет недели. Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на ...

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

А1 On - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

24Инфо - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Опсервер - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Либертас - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

ГЛОБАЛНО СЕЛО: Гугл преку паметните телефони следи локации на милијарди корисници

Денешен - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

iPortal - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

MakPress - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Гугл објавува извештаи за движењата на луѓето

Нетпрес - 03.04.2020

Гугл објави извештаи за состојбата во март во 131 држава од светот за тоа дали се намалила посетеноста на продавници, паркови и други места, откако многу влади наредија да се остане во домовите за да се спречи ширењето на коронавирусот.

По корона вирусот во Македонија – 74% од граѓаните помалку во кафулиња и ресторани

ТВ21 - 04.04.2020

Гугл преку мобилните телефони направи анализа каде граѓаните најмногу се движеле за време на карантинот во последниве четириесет дена. Всушност кои места ги посетувале пред и по прогласувањето на пандемија со Ковид-19 заразната болест.

Google објавува локации и податоци за движење на луѓето како помош во борбата против вирусот

USB - 05.04.2020

Американската компанија Google почна да објавува податоци за локациите и движењата на луѓето за да им помогне на службениците да следат дали луѓето се придржуваат до мерките за време на пандемијата од коронавирус.