TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синот на Мијалков над 7 часа во полициска станица

ТВ21 - 22.02.2021

Повеќе од седум часа еден од синовите на Сашо Мијалков се наоѓа во полициската станица „Пролет“ во Кисела Вода, а прашањето на кое се чека одговор е едно: Каде се наоѓа неговиот татко? Александар и Јордан Мијалкови денеска пристигнаа во полициската ...

Интерпол ќе трага по Мијалков, Стејт департментот го следи случајот

Deutsche Welle

Касами: Ако имаше договор со Заев, Мијалков немаше да избега

ТВ21

Помалиот син на Мијалков на информативен разговор во ПС „Пролет“

Телма

Порасна на сцена, но во негова сенка: Која е сопругата на Сашо Мијалков?

Мастило

Полицијата се уште ги испрашува синовите на Мијалков

Локално

Герила акција: „Заев: Со Сашо сум договорен. Мијалков: Го сменив стилот!“ – група граѓани на протест пред Владата

ТВ21

24Инфо Локално Сител Нетпрес Фактор Канал5 360 степени Фактор

Русковска: Јас се јавив кај Спасовски со сознание дека Мијалков може да бега

360 степени - 22.02.2021

Како да барам притвор во саботата, кога ниту АНБ немаше сознанија за бегството на Мијалков, вели Русковска во интервјуто Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за емисијата „360 ...

Русковска: Не сме сигурни дека Сашо Мијалков ја напуштил државата

ТВ21

„АНБ немаше информација дека Мијалков ќе бега, а јас имав од мој извор“, вели Русковска

ТВ21

Русковска објаснува зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

ТВ21

Русковска: Не сме сигурни дека Мијалков ја напуштил државата, последно е виден со сопругата

Фокус

Русковска за а1 он-Имав информација и алармирав дека Мијалков ке избега преку зелениот појас кај Куманово

Либертас

Русковска: Не сме сигурни дека Сашо Мијалков ја напуштил државата

Курир

Скопје1 Press24 Фокус 24Инфо МКД Press24 Нетпрес 24Инфо

Касами: Оливер Спасовски да објасни како се случи бегството, ќе бараме одговорност од него

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски треба да објасни како се случило бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков.

Лидерот на Беса: Каде е Мијалков, како побегнал, кој му помогнал, Спасовски да каже во Собранието

+инфо

Касами: Беса ќе бара одговорност за бегството на Мијалков

ТВ21

Касами: За бегството на Мијалков одговорна е и Владата, одговорност мора да има

ТВ21

Касами: Министерот Спасовски да објасни каде е, кој му помогнал и како побегна Мијалков

Слободен Печат

Касами ќе бара одговорност за Мијалков: Ова ги поминува сите граници!

Фокус

Касами за бегството на Мијалков: Ако МВР не успее да даде одговор ќе бараме политичка одговорност

Локално

Press24 Скопје1 Курир Press24 Expres Либертас Република Нетпрес

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

360 степени - 22.02.2021

Ситуацијата со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков одблизу ја следат и во Стејт департментот, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. „Свесни сме за овие извештаи, и ја следиме ситуацијата одблизу“, изјави портпаролот на ...

Стејт Департмент: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Канал5

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков

Слободен Печат

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков, вели Стејт департментот

24 Вести

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Press24

Стејт департментот го следи случајот со бегството на Мијалков

Фактор

Глас на Америка Фокус Точка Expres Опсервер 24Инфо Локално Либертас

Мијалков и Груевски, братучедите-бегалци, силни на ветувања, но не и на соочувања со казни

МКД - 22.02.2021

Побегна Никола Бошкоски, па побегна уште еден Никола, овојпат Груевски, па побегна Игор Спасов, осуден за убиство на прославата на партијата на претходниот бегалец, прослава за победата на ВМРО-ДПМНЕ, па побегна Горан, кој има слично презиме, но ...

Сите одговорни за масовното прислушување и “мозокот” за 27 април избегаа од државата

24 Вести

ВИДЕО I Заврши распитот: Братот на Сашо Мијалков замина од ПС „Пролет“

Слободен Печат

Ни за Јанкулоска немаше судска наредба, па полицијата беше на готовс и правеше претреси – за Мијалков други правила

Курир

Или бегството на Мијалков е изрежирано, или инсајдерски информации го направија поитар од власта на Заев

Нетпрес

Како Мијалков го излажа Судот дека нема да избега: Со бегање проблемите не се решаваат (ВИДЕО)

Expres

Заев ја префрли топката кај обвинителството зошто доцна побарале притвор, нема коментар како полицијата го изгубила Мијалков од вид

Сакам да кажам

Р.С.Европа Deutsche Welle МКД +инфо Мета Слободен Печат Академик Алфа

Заев е разочаран, одговорност ќе следува ако Мијалков не биде најден

Сител - 22.02.2021

Разочаран. Ова е зборот со кој премиерот Зоран Заев го опиша својот прв впечаток за бегството на поранешниот разузнувач Сашо Мијалков. Сепак, очекува дека Мијалков наскоро ќе биде лоциран и пронајден, а очекува и одговорност за случајот и покрај тоа ...

Премиерот разочаран, опозицијата бара оставка на Владата

Канал5

Милчин за „разочараниот“ Заев за Мијалков: Му кажал некој дека зборот веќе не му крепи?

Expres

Нема политички договор за бегството на Мијалков, тврди Заев

360 степени

Заев: Јас сум разочаран како и целиот народ, очекувам Мијалков да биде пронајден, ќе барам одговорност (ВИДЕО)

ТВ21

(ВИДЕО) Заев: Ако не биде пронајден Мијалков, ќе побарам одговорност

360 степени

Заев: Се случи уште едно бегство…институциите да го пронајдат Мијалков

Алсат-М

МКД Слободен Печат Press24 Фокус Независен Press24 365 Република

ВИДЕО: Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

ТВ21 - 22.02.2021

Се бараат докази за бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Повикани на информативен разговор членови на семејството на Мијалков, како и обезбедувањето. По претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки.

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

ТВ21

Полицијата изврши претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

Press24

Mијалков веќе е во странство, тврди Обвинителството

Бриф

Истрагата продолжува: Претрес на автомобилот на обезбедувањето на Мијалков

Точка

[Видео] Одземени актовки, документи, телефони од возило на обезбедувачите на Мијалков

Мак. Весник

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

24Инфо

Скопје1 +инфо Република

Касами: Двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство. „Да, веќе сме во завршни преговори. Политиката е како шах.

На кои пратеници фрлил око Касами? – Власта и опозицијата сѐ уште се фалат за мнозинството

ТВ21

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

ТВ21 - 22.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одржа прес-конференција во која ја обвини власта за бегството на Сашо Мијалков. Тој рече дека најавената коалиција меѓу Заеви и Мијалков, сега станала вистина.

Николоски: За бегството на Мијалков одговорна е власта, се потврди коалицијата на Заеви со Мијалков

МКД

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ: Ова е награда од Заев за Мијалков, им даваме 24 часа да го обезбедат бегалецот од правдата

Фактор

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов!

Република

Николоски: Јасно се гледа дека постои договор помеѓу Мијалков и власта

Н.Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Бегството на Мијалков е договор со власта – да го најдат за 24 часа или оставка

Скопско Ехо

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

24Инфо

Press24 Курир Независен Опсервер +инфо Сител Канал5 MakPress

Арсовски: Владата е нестабилна и за многу краток период ќе падне, ваквите пропусти како вчерашниот мора да се казнат

Курир - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно” гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се осврна на лошите владини политики, криминалните афери, како и околу актуелните случувања во врска со бегањето на Сашо Мијалков.

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Курир

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Нетпрес +инфо Press24 Нетпрес Опсервер Република MakPress MakPress

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Алсат-М - 22.02.2021

Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на Министерството за внатрешни работи кое го води Спасовски. Очигледно е дека и во овој случај, како што беше случај и со претходните бегства на осудени криминалци, раководните структури на МВР се директни ...

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Фокус

Левица: За бегството на Мијалков директно е одговорен Заев

МКД

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Press24

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Канал5

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков

Сител

Левица: Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на МВР кое го води Спасовски

ТВ21

Антропол Слободен Печат Мак. Весник Скопје1 +инфо еМагазин MakPress Фактор

Ивор Мицковски: Се случи уште едно бегство… Се случи…

Република - 22.02.2021

Колумнистот Ивор Мицковски кусо коментираше на социјалните мрежи: Се случи уште едно бегство… Се случи… ...

Мицкоски побара оставка од Владата

Алфа - 22.02.2021

Одамна реков, мафијата има своја држава. Нема дно кое не го пробија. Оставка на Владата веднаш!, пишува на својата Фејсбук страница лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Мицкоски: Оставка од Владата веднаш

Скопје1

Касами: Немаме договор со СДСМ за заеднички настап на локалните избори

360 степени - 22.02.2021

Лидерот на Беса најавува дека и двајца пратеници од опозиција ќе преминат во редовите на парламентарното мнозинство За заеднички настап на локалните избори не сме разговарале со СДСМ, рече лидерот на Беса, Биљал Касами, во вечерашната дебата на ТВ21 ...