TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Миркуловски: Немаме карактер за вакви првенства

МКД - 23.01.2018

Филип Миркуловски вели дека Македонија нема карактер за големи првенства, и додава дека ваква шанса за историски успех тешко ќе и се укаже одново на оваа генерација ракометари „Црвено-жолтите“ беа подобар противник во најголемиот дел од средбата, но ...

Филип Лазаров: Застанавме во последните минути, немаше кој да преземе

МКД - 23.01.2018

Големо е разочарувањето кај македонските ракометари по поразот од Чешка, Филип Лазаров вели дека недостасувал лидер во последните 15 минути од натпреварот. Македонските ракометари со наведнати глави ја напуштија салата во Вараждин, а беа многу ...

Миркуловски: Ваква шанса повеќе нема да имаме

+инфо - 23.01.2018

Утре од 18:15 часот Македонија игра со Данска која е апсолутен фаворит на тој натпревар Филип Миркуловски кој го пропушти дуелот со Шпанија, вечерва се врати на средбата со Чешка и одигра уште еден натпревар на кој покажа како се браната боите на ...

Миркуловски:Имавме се за победа, ни недостасуваше карактер...

Н.Македонија - 23.01.2018

Миркуловски:Имавме се за победа, ни недостасуваше карактер Свесни за пропуштената шанса и лути сами на себе, се македонските репразентативци по поразот од селекцијата на Чешка (25-24) - Игравме добар натпревар се до завршните десет минути и потоа ...

Филип Лазаров: Катастрофа!

24 Ракомет - 23.01.2018

Иако во неколку наврати водевме со 5 голови разлика, иако имавме и пенал за реми по истекот на времето, сепак на крајот загубивме од Чешка со 1 гол, 24:25. Поразот ги елиминира нашите шанси за полуфинале, и сега најмногу што можеме е да бидеме трети ...

Миркуловски: Ни недостигаше карактер за да победиме

Телма - 23.01.2018

Филип Миркуловски го пропушти дуелот со Шпанија, но вечерва против Чешка ги одигра речиси сите 60 минути и беше еден од најдобрите на теренот. Тој смета дека недостигот на карактер за вакви важни натпревари беше пресуден за конечниот исход на ...

Миркуловски: Повторно се сопнавме на најважниот чекор

Дерби - 23.01.2018

Филип Миркуловски не можеше да го сокрие разочарувањето од незаслужениот пораз од Чешка на ЕП во Хрватска, а во својата прва изјава пред тв камерите, потенцираше дека повторно пропуштивме голема шанса.

Филип Лазаров: Одеднаш сите застанавме, немаше кој да повлече!

Sport 1 - 23.01.2018

Поразот на Македонија од Чешка (24-25) ќе се објаснува и анализира уште долго, но првите импресии на играчите, по натпреварот се опишуваат со еден збор - разочарување. Филип Лазаров рече дека со Чешка знаевме како, имавме победи против неа и ни ...

Миркуловски: Ваква шанса повеќе никогаш ќе немаме!

Sport 1 - 23.01.2018

Тешко излегуваа зборовите од устата на Филип Миркуловски по вечерашниот пораз во пресметката со Чешка на Европското првенство (ЕП) во Хрватска, разбирливо бидејќи загубивме меч во кој бевме подобар противник во најголем дел од средбата.

Филип Миркуловски: Немаме карактер, ја пропуштивме шансата на оваа генерација!

SportMedia - 23.01.2018

Филип Миркуловски беше еден од нашите најдобри играчи на мечот со Чешка. Но и тој, како и неговите соиграчи подзастана во последните седум-осдум минути од играта. И не го криеше своето разочарување по крајниот резултат, односно минималнито пораз од ...

Миркуловски: Имаме се…, ама ни фали карактер!

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Еден од најдобрите македонски ракометари, Филип Миркуловски собра сили, и покрај повредите, да биде дел од тимот против Чешка.

Миркуловски: Жалам за овој пораз - имаме публика и среќа, но ни фали карактер!

Gol.mk - 23.01.2018

Огромна мешаница во нашата вараждинска група воочи последното коло, предизвикаа денешните натпревари и победите на Словенија и.Чешка. По завршувањето на дуелот со Чешка и минималниот пораз од 24-25, нашиот репрезентативец Филип Миркуловси изјави: ...

Миркуловски: Немаме карактер, но го најдовме наследникот на Кире Лазаров

Спортски - 23.01.2018

Македонската репрезентација, неславно го загуби во мечот кој влеваше надеж за трка во полуфиналето. По победата на Чешка во ултра среќна завршница над нашиот состав, легендарниот Миркуловски истакна: Добро одигран меч се до 50та минута, кога ...

Миркуловски: Никако да го направиме клучниот чекор

TopSport - 23.01.2018

По повредата на Кирил Лазаров, „товарот“ за нападот во македонската репрезентација прејде на искусниот Филип Миркуловски, кој имаше одлична партија против Чешка, но не штедеше на критики по големата пропуштена шанса.

Одлично прво полувреме, Македонија во водство (13-11)

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонија по првото полувреме води против Чешка со 13-11 во вториопт натпревар од главната фаза на Европското првенство во Хрватска.

Кире Лазаров подготвен за настап против Чешка!

Фокус - 23.01.2018

Македонскиот капитен Кирил Лазаров ќе може да настапи на вечерашниот дуел со репрезентацијата на Чешка на Европското првенство во Хрватска. Од таборот на македонската репрезентација стигна веста дека докторите успеаја да го оспособат, но нема да се ...

Кирил Лазаров ќе игра во дуелот со Чешка

+инфо - 23.01.2018

Во скромните информации што доаѓаат од нашиот табор е најавено дека Лазаров сепак ќе игра доколку биде потребно. Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров денешниот ден го мина на дополнителни прегледи во Загреб, од каде ...

Лазаров почна да се загрева, ќе настапи против Чешка (ФОТО)

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Со Кире Лазаров на чело нашите ракометари истрчаа на загревање во „Арена“ во Вараждин, почнувајќи ги подготовките за претстојниот дуел против селекцијата на Чешка, што ќе ...

Лазаров истрча на терен и е подготвен за игра против Чесите!

Gol.mk - 23.01.2018

Капитенот на машката ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, истрча на теренот и во полн ритам се загрева пред натпреварот со Чешка. Нашиот најдобар ракометар се здоби со повреда на мечот со Шпанија откако доскокна лошо и ја повреди задната ложа, ...

Е ОВА Е ВИСТИНСКИ КАПИТЕН: Кире истрча на теренот

SportMedia - 23.01.2018

Од Вараждин, Марија Ковачева По поразот на Шпанија од Словенија, Македонија има големи шанси да се најде во полуфиналето, прво треба да се добие мечот со Чешка, а потоа утрешниот со Данска. По една ваква убава вест, стигне уште подобра..

Тоа се чекаше: Капитенот на терен – Кире се загрева за Чесите

Спортклуб - 23.01.2018

sportclub.mk, директно од Вараждин Има надеж, Кире Лазаров иако е повреден сепак истрча на терен во Арена Вараждин и заедно со останатите соиграчи се загрева. Ова е и тоа како радосна вест за сите нас, но останува да видиме дали Раул Гонзалез ќе го ...

Ова ќе биде пеколен вторник: Кире се загрева со колегите (ФОТО)

24 Ракомет - 23.01.2018

Ракометарите на Македонија денеска влегуваат во голема битка за пласман во полуфиналето на Европското првенство. Ситуацијата е јасна и потребна е победа, а проблемите коишто беа присутни се надминати со оглед на тоа што Кире Лазаров е подготвен за ...

Чесите ги „растуривме“ во Скопје, може ли да го повториме тоа и во Вараждин?

Точка - 23.01.2018

Македонија вечерва во 20:30 часот во втората фаза од Европското првенство во Хрватска силите ќе ги одмери со добро познатиот противник. Само победа на момците на Гонзалес им гарантира висок пласман! На последната средба помеѓу нашите ракометари и ...

ВИДЕО: Лазаров истрча на теренот – одиме на победа против Чешка!

Sport M - 23.01.2018

Македонската ракометна репрезентација штотуку истрча на паркетот во салата во Вараждин каде што се загрева за вечерашниот клучен натпревар против Чешка. Вистинско изненадување е што на паркетот истрча и Кирил Лазаров, за кој до последна минута не се ...

Може ли Македонија без Лазаров? Стратег како Раул треба да е подготвен за таков хендикеп

Gol.mk - 23.01.2018

Целиот ракометен свет знае колку Кирил Лазаров значи за Македонија. Капитенот и еден од најдобрите стрелци во историјата на големите натпреварувања се повреди на почеток од натпреварот со Шпанија, а денес, против Чешка, ќе биде одлучено се очекува ...

Филип Миркуловски за 24 Ракомет ТВ: Мораме сите да го дадеме максимумот (ВИДЕО)

24 Ракомет - 23.01.2018

Еден од ракометарите коишто стисна заби за да ги брани боите на Македонија на досегашните средби иако се пожали на повреда уште на првиот меч на Европското првенство, Филип Миркуловски доби мала поштеда во последните денови, а не играше и на дуелот ...

ЕП ракомет: Македонија против Чешка за шанса за полуфинале

Нова ТВ - 23.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство. Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за ...

Раул го потврди тимот од пред два дена, капитенот Лазаров пријавен за настап

Gol.mk - 23.01.2018

Раул Гонзалез го пријави истиот состав од мечот со Шпанија и за вечерашниот дуел со Чешка, па капитенот Кире Лазаров се најде во тимот. Одлуката околу неговиот настап ќе ја донесе стручниот штаб со консултација со медицинскиот тим непосредно пред ...

Лазаров во составот за Чешка, дали ќе игра …

Екипа - 23.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонскиот селектор Раул Гонзалес се реши да не направи замена во составот во пресрет на дуелот со Чешка, оставајќи го Кире Лазаров во тимот.

Лазаров ќе игра или не? Дилемата може да се реши и пред самиот меч

SportMedia - 23.01.2018

Со Кирил Лазаров или не, Македонија вечерва мора да ја победи Чешка, доколку сакаме да ги задржиме шансите за пласман во полуфиналето на ракометното Европско првенство. Капитенот на нашата репрезентација се повреди на мечот против Шпанија и засега ...

Македонија вечерва против Чешка, Лазаров неизвесен

Курир - 23.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20 часот и 30 минути во Вараждин против Чешка ќе го одигра својот втор дуел од втората фаза на Европското првенство. Од исходот на овој натпревар зависи дали Македонија ќе ги задржи шансите за ...

Миркуловски: Ваква шанса повеќе нема да имаме, можеби немаме карактер за вакви првенства

Либертас - 23.01.2018

Филип Миркуловски кој го пропушти дуелот со Шпанија, вечерва се врати на средбата со Чешка и одигра уште еден натпревар на кој покажа како се браната боите на репрезентацијата, но за жал на крајот Македонија загуби (25:24) речиси добиен меч.

Лазаров не тренираше, конечната одлука утре

Екипа - 22.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Кире Лазаров беше под специјална терапија во текот на денешниот ден, а се уште е неизвесно дали македонскиот капитен ќе може да помогне на утрешниот натпревар против Чешка.

Лазаров од болница ќе пристигне директно на дуелот со Чешка

24 Ракомет - 22.01.2018

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров и оваа ноќ ќе ја преспие во Загреб каде што се наоѓа после повредата на бутниот мускул на десната нога добиена на дуелот против Шпанија.

Гонзалес: Лазаров беше многу важен за нас, сега имаме голем проблем

Алсат-М - 22.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Европското првенство во Хрватска со резултат 20:31. Во првиот натпревар во Вараждин, концептот на Раул Гонзалес беше срушен поради повредата на Кире Лазаров кој по 12 минути игра ...

Европското првенство е завршено за Лазаров?!

Телма - 22.01.2018

Настапот на нашиот капитен Кире Лазаров на европскот првенство е неизвесен и под знак на прашалник. Тој од утрово се наоѓа во Загреб, заедно со медицинскиот тим каде се вршат испитувања за да се прецизира степенот и тежината на повредата.

Лазаров не се предава: Бидете трпеливи, ги чекам анализите од прегледите

Макфакс - 22.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, упати смирувачка порака до македонската јавност и истакна дека и натаму постојат шанси тој да биде дел од претстојните натпревари на нашите ракометари на Европското првенсво во ...

ЕП - Хрватска 2018: Лазаров на прегледи во Загреб, репрезентацијата тренира во Вараждин

Сител - 22.01.2018

Првиот пораз на македонските ракометари во Вараждин ги донесе и првите проблеми и главоболки. Не боли поразот од Шпанија, туку фактот што може до крајот на првенството да останеме без капитенот Кирил Лазаров.

Миркуловски: Можеби ваква шанса нема да имаме понатаму

Курир - 23.01.2018

Филип Миркуловски го пропушти дуелот со Шпанија, но вечерва против Чешка ги одигра речиси сите 60 минути и беше еден од најдобрите на теренот. Тој смета дека недостигот на карактер за вакви важни натпревари беше пресуден за конечниот исход на ...

Миркуловски: Повторно се сопнавме на најважниот чекор

Точка - 23.01.2018

Филип Миркуловски не можеше да го сокрие разочарувањето од незаслужениот пораз од Чешка на ЕП во Хрватска, а во својата прва изјава пред тв камерите, потенцираше дека повторно пропуштивме голема шанса.

Ќе се врати ли капитенот Лазаров во игра по вчерашната повреда?

Сител - 22.01.2018

Ден без натпревар за македонските ракометари по вчерашниот пораз од Шпанија, прв на европското првенство во Хрватска. Во нашиот камп во Вараждин се анализираат грешките од вчерашниот меч и се крои стратегијата за утрешниот.

Филип Лазаров: Одеднаш сите застанавме, немаше кој да повлече!

Република - 23.01.2018

Поразот на Македонија од Чешка (24-25) ќе се објаснува и анализира уште долго, но првите импресии на играчите, по натпреварот се опишуваат со еден збор – разочарување. Филип Лазаров рече дека со Чешка знаевме како, имавме победи против неа и ни ...

Миркуловски: Голема шанса е пропуштена, ваква шанса за полуфинале веќе нема да има

Република - 23.01.2018

Огромна мешаница во нашата вараждинска група воочи последното коло, предизвикаа денешните натпревари и победите на Словенија и.Чешка. По завршувањето на дуелот со Чешка и минималниот пораз од 24-25, нашиот репрезентативец Филип Миркуловси изјави: ...

Нашиот капитен не се предава: Ќе ги чекам резултатите од дополнителните прегледи…

СуперСпорт - 22.01.2018

По дебаклот кој и се случи на Македонија од Шпанија и поразот од 11 поени разлика, нови главоболки ни создаде повредата на нашиот капитен Кирил Лазаров. Тој беше на прегледи и по нив изјави: „Останувам тука и чекам да одам на дополнителни прегледи, ...

Ќе биде ли Кире Лазаров непријатно изненадување за Чешка?

еМагазин - 22.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров упати смирувачка порака до македонската јавност, дека се уште постои можност тој да биде дел од претстојните натпревари на црвено-жолтите на Европскиот шампионат во Хрватска.

Лазаров: Останувам во Загреб и во очекување сум на магнетната резонанца

Слободен Печат - 22.01.2018

Поголема загуба од убедливиот пораз од Шпанија е повредата на капитенот Кире Лазаров. На самиот старт од мечот Лазаров излезе од игра поради болки во задната ложа на десната нога, а денес по направените прегледи изјави: „Останувам во Загреб и во ...

Лазаров заврши со прегледите, не се знае дали ќе игра до крајот на ЕП

Канал5 - 22.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров ги заврши прегледите во болница во Загреб, но не соопшти за видот и тежината на повредата и дали ќе биде во составот за средбите со Чешка и со Данска.

Верувајте луѓе, чуда се случуваат: Лазаров не се предава!

SportMedia - 22.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Фото: Петр Стојановски По направените прегледи и снимки во една од загребските болници, стигнуваат информации кои влеваат надеж дека капитенот на Македонија, Кирил Лазаров може да биде во составот и на понатамошните средби ...

Лазаров неизвесен: Цела нација во исчекување, лекарите го имаат последниот збор

24 Ракомет - 22.01.2018

Македонија на вчерашниот дуел против Шпанија го доживеа првиот пораз на ЕП во Хрватска. И тоа не би било толку страшно доколку во 10.минута од натпреварот Македонскиот капитен Лазаров не се пожали на повреда која го спречи да настапи во останатиот ...

Лазаров: Не можам ништо да кажам, следат нови прегледи

SportMedia - 22.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Фото: Петр Стојановски Уште лебди во воздух неизвесноста околу настапот на Кире на последните два меча во Вараждин. По повеќе од еден час заврши состанокот што го имаа првите луѓе на федерацијата заедно со капитенот ...