TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тројца сириски војници загинаа во турски напад на воените позиции во близина на Алепо

МКД - 17.08.2022

Тројца сириски војници загинале, а шестмина се ранети во турски воздушен напад на воени позиции во село во близина на Алепо, пренесоа сириските државни медиуми повикувајќи се на војската. Како што наведува Ројтерс, турските воени авиони ги гаѓале ...

Турски војници и курдски борци разменија силно гранатирање во Сирија

Р.С.Европа - 16.08.2022

Турските трупи и курдските борци поддржани од САД разменија силен оган во вторникот во северниот сириски пограничен град Кобане, при што загинало едно дете. Според жителите и полуавтономната локална управа во градот, артилерискиот оган почнал во ...

Чавушоглу: Турција силно го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Сирија

А1 On - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение на сирискиот конфликт

MakPress - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение на сирискиот конфликт

Курир - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение на сирискиот конфликт

Опсервер - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение на сирискиот конфликт

Zoom - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Турција се залага за политичко решение на сирискиот конфликт

Република - 16.08.2022

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, порача дека Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт. изјави Чавушоглу во Анкара на прес-конференција со неговиот латвиски колега Едгарс Ринкевич одржана во Анкара.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение за сириската криза

Кумановски м. - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. „Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.

Чавушоглу: Турција поддржува политичко решение на сирискиот конфликт

Вечер Прес - 16.08.2022

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу. Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение.