TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како Северна Кореја ја поддржува Русија во Украина?

Deutsche Welle - 21.06.2024

Северна Кореја, наводно, испорачала милиони артилериски гранати - и повеќе - во Русија, помагајќи ѝ на Москва да го задржи притисокот врз одбраната на Украина. Која е целта на Ким Јонг Ун? Односите меѓу , во моментов, меѓу другото и поради на ...

Што пишува во новиот договор меѓу Русија и Северна Кореја?

Точка

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Слободен Печат

Путин ја предупреди Јужна Кореја: Не и давајте оружје на Украина

ТВ21

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Фактор

Северна Кореја: Зошто Ким со задоволство го пречекува Путин?

Deutsche Welle

Путин во Северна Кореја за зацврстување на соработката меѓу двете земји

Р.С.Европа

Телма Сакам да кажам Вечер Прес Слободен Печат Алсат-М Скопје1 Скопје1 Точка

САД: Изјавите на Путин за испраќање оружје во Северна Кореја се многу загрижувачки

Макфакс - 21.06.2024

Изјавите на рускиот претседател Владимир Путин дека Москва би можела да и испорача оружје на Северна Кореја по потпишувањето на одбранбениот пакт со Пјонгјанг се многу загрижувачки, изјави Метју Милер, портпарол на американскиот Стејт департмент.

Путин: Размислуваме за промена на доктрината за употреба на нуклеарното оружје

МКД

Северна Кореја тврди дека договорот за стратешко партнерство со Русија претставува воен сојуз

Во Центар

Путин и Ким потпишаа пакт за сеопфатно партнерство, предвидува и заемна помош во случај на агресија

Сакам да кажам

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт, договорено е како ќе постапат доколку некој ги нападне

Макфакс

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт, договорено е како ќе постапат доколку некој ги нападне

Опсервер

Путин и Ким Џонг Ун потпишаа пакт, Ким: Ова е историски момент

МКД

Кајгана Пулс24 Опсервер

Јужна Кореја ќе ја преиспита забраната за продажба на оружје на Украина

Слободен Печат - 20.06.2024

Јужнокорејската влада планира да ја преиспита забраната за испорака на смртоносно оружје за Украина. По потпишувањето на договорот за стратешко партнерство меѓу Русија и Северна Кореја, кој вклучува и воена помош една на друга во случај на агресија, ...

Северна Кореја ќе и испрати на Русија муниција колку цела Европа заедно во Украина

Слободен Печат

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Независен - 20.06.2024

САД го засилиле присуството на своите стратешки сили во азискиот регион по посетата на Владимир Путин на Северна Кореја, чиј резултат беше обнова на воената алијанса меѓу Москва и Пјонгјанг создадена на почетокот на 1960-те години.

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Либертас

САД го засилиле присуството на стратешките сили во азискиот регион по посетата на Путин на Северна Кореја

Слободен Печат

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Локално

РЕАКЦИЈА ОД САД ПО ПОСЕТАТА НА ПУТИН НА ПЈОНГЈАНГ Вашингтон префрлил дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја

+инфо

САД префрлиле дел од своите нуклеарни сили поблиску до Северна Кореја по посетата на Путин

Канал5

ПО ПОСЕТАТА НА ПУТИН: Загрижувачка за САД е можноста Русија да и даде оружје на С. Кореја, дел од нуклеарните сили префрлени поблиску

Денешен

(ВИДЕО) РУСИТЕ ПОНИЖЕНИ ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: Лавров и другите мораа да излезат од салата, направиле грешка

Фактор - 20.06.2024

Руските министри беа избркани од салата за состаноци во Северна Кореја. Шефот на дипломатијата, Сергеј Лавров и придружбата на рускиот претседател Владимир Путин кои беа со него за време на вчерашната посета на Северна Кореја беа понижени.

Руските министри беа исфрлени од преговарачката сала во Пјонгјанг

Во Центар

Пјонгјанг го пречека Путин со спектакуларна церемонија (ВИДЕО)

МКД

Путин и Ким Џонг-ун ги почнаа разговорите за зацврстување на односите меѓу двете земји

360 степени

Путин до Ким: Русија се бори против децениската наметната американска империјалистичка политика

Фокус

🎥 Прво го остави да чека на пистата, а потоа се „скараа“ за лимузината: Вака Путин го пречека Ким Џонг Ун

Локално

Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Слободен Печат

365 Пулс24 Пулс24

Договорот Москва – Пјонгјанг наводно предвидува итна воена помош во случај на војна

Слободен Печат - 20.06.2024

Новиот договор помеѓу Русија и Северна Кореја бара од двете земји да ги искористат сите расположливи средства за давање итна воена помош во случај на војна, објавија денеска севернокорејските државни медиуми.

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош

Канал5

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва-Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

365

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Рацин

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Телма

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

MakPress

Пјонгјанг го објави текстот на договорот меѓу Северна Кореја и Русија, загрижени Токио и Сеул

Нетпрес - 20.06.2024

Северна Кореја и Русија ветија дека ќе си пружат итна воена помош во случај некојa од нив да биде нападнатa, се вели во текстот на историскиот договор што Пјонгјанг го објави во четвртокот по посетата на рускиот претседател Владимир Путин.

Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт за заедничка одбрана

360 степени

Северна Кореја и Русија си ветија заемна одбрана

Глас на Америка

Путин и Ким Џонг-ун договорија воен пакт

Либертас

Северна Кореја и Русија потпишаа договор за одбрана

Н.Македонија

Русија и Северна Кореја потпишаа дека меѓусебно ќе си помагаат доколку бидат нападнати

Фокус

Русија и Северна Кореја потпишаа Сеопфатен договор за стратешко партнерство

А1 On

ТВ21 Точка Канал5 Рацин 24Инфо 365 Курир Gostivarpress.mk

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Бизнис Вести - 20.06.2024

– Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката со која и се забранува директно да испрати оружје за Украина, изјави денеска советникот на јужнокорејскиот претседател, Чанг Хо-џин. Неговата изјава уследи по потпишувањето на договорот за одбрана помеѓу ...

По договорот меѓу Путин и Ким Џонг-ун, Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката на неиспраќање оружје на земји во конфликт (Украина)

365

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Пулс24

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Во Центар

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

Канал5

Јужна Кореја ќе ја преиспита одлуката за директно испраќање на оружје на Украина

MakPress

Северна Кореја и Русија: Лимузина, сервис за чај и „биста“ меѓу подароците што Путин и Ким ги разменија

Скопје1 - 20.06.2024

Лимузина од руско производство, сет за чај и уметнички дела се меѓу подароците што ги разменија претседателите на Русија и Северна Кореја, Владимир Путин и Ким Џонг Ун. Северна Кореја му приреди раскошно добредојде на Путин, што ја означи неговата ...

Путин му подари на Ким луксузен автомобил, кама и сет за чај, за возврат доби уметнички дела со неговиот лик

360 степени

Путин му подари на Ким луксузен „аурус“ и сервис за чај, за возврат „добил убави подароци“

Вечер Прес

Кога Владимир Путин дава гас: Го возеше Ким Џонг Ун во лимузината што му ја даде

4NEWS

(Видео) Путин на Ким му подари луксузна руска лимузина

Макфакс

ОВА Е ЅВЕРОТ НА ПУТИН ОД 245.000 ДОЛАРИ КОЈ МУ ГО ПОКЛОНИ НА КИМ! Ултра луксузен автомобил отпорен на куршуми и бомби

Денар

Путин на Ким му подари ,,Аурус!” – Погледнете ја моќната лимузина што севернокорејскиот лидер ја доби на подарок: Тие дури отидоа да се прошетаат (фото)

Во Центар

Опсервер Скопје1 +инфо Точка Н.Македонија Локално Кајгана Пулс24

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Нетпрес - 20.06.2024

Новиот одбранбен договор на Русија со Северна Кореја покажува зголемена усогласеност меѓу авторитарните сили и ја нагласува важноста на демократиите да претставуваат обединет фронт, тврдше во средата генералниот секретар на Сверноатлантскиот воен ...

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

Точка

Столтенберг: Авторитарните сили се обединуваат, НАТО мора да остане обединет

Кумановски м.

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

Фокус

Столтенберг: Пактот на Русија и Северна Кореја покажува взаемна поддршка на авторитарните сили

CivilMedia

Шефот на НАТО: Пактот меѓу Русија и Северна Кореја покажува заемна поддршка на авторитарните сили

МКД

СТОЛТЕНБЕРГ: Авторитарните сили се повеќе се здружуваат и се поддржуваат на начин каков што не сме виделе досега

Денешен

Слободен Печат Канал5 Zoom MakPress

НАТО ќе го зајакне партнерството со Австралија, Нов Зеланд, Јапонија и Јужна Кореја за да ѝ се спротивстави на Кина

Сакам да кажам - 19.06.2024

НАТО планира да го зајакне своето партнерство со Австралија, Нов Зеланд, Јапонија и Јужна Кореја на самитот во Вашингтон следниот месец, при што генералниот секретар Јенс Столтенберг ги обвини Кина, Северна Кореја и Иран дека ја поддржуваат руската ...

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

А1 On

Путин и Ким Џонг-Ун потпишаа пакт: Се договориле како ќе постапат доколку некој ги нападне

Скопје1

Путин во Северна Кореја за прв пат по 24 години, започнаа разговорите со Ким Џонг-ун

MTM

Ким Џонг-Ун даде целосна поддршка на руската инвазија врз Украина

ТВ21

Русија и Северна Кореја ветија дека ќе си помагаат доколку биде нападната една од нив

Во Центар

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Макфакс

Опсервер MTM Кајгана Точка Фокус Точка Денар Р.С.Европа

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Либертас - 19.06.2024

Помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак денеска изјави дека договорот за партнерство меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг.

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Zoom

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

365

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Рацин

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Слободен Печат

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува сите ограничувања кои меѓународната заедница му ги наметна на Пјонгјанг

Локално

Подољак: Договорот меѓу Русија и Северна Кореја ги поништува санкциите против Пјонгјанг

Пулс24

Канал5 24Инфо MakPress

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Макфакс - 19.06.2024

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз се „целосно лажни“. „Практично се што прави (Западот) е, на еден или друг начин, насочено против нас (Русија).

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Опсервер

Песков: Лажни се обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз

Точка

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Независен - 19.06.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од проширување на соработката меѓу западната воена алијанса и партнерите во Индо-пацифичкиот регион, во однос на посетата на Северна Кореја на рускиот претседател Владимир Путин, јави ...

Столтенберг ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Слободен Печат

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Бизнис Вести

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Рацин

ПО СРЕДБАТА ПУТИН-КИМ: Столтенберг ја истакна важноста на соработката меѓу НАТО и партнерските држави од Индо-пацификот

Денешен

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Канал5

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

MakPress

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Бизнис Вести - 19.06.2024

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД и нивните сојузници, рече претседателот Владимир Путин на почетокот на разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Пјонгјанг.

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Слободен Печат

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Либертас

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

24Инфо

„СЕ БОРИМЕ ПРОТИВ ХЕГЕМОНИСТИЧКАТА ПОЛИТИКА НА САД“ Путин му се заблагодари на Ким за поддршката

+инфо

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Локално

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Н.Македонија

Канал5 365 MakPress Lider Денешен