TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рускоска отфрла одговорност на обвинителството за бегството на Мијалков

Р.С.Европа - 22.02.2021

Немање на законска можност и прејудицирање на пресудата се двете причини поради кои обвинителството во петокот не побарало притвор за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, изјави вечерва шефицата на Јавното обвинителство за гонење на ...

(ИНТЕГРАЛНО) Интервју на обвинителката Вилма Русковска за бегството на Сашо Мијалков за „360 степени“

360 степени

Нема крт во обвинителството, страшно е што бегствата ни се повторуваат, рече Вилма Русковска, шефицата на ОЈО

ММС

Хронологија на бегалската драма на Сашо Мијалков (видео)

Телма

Информацијата не протекла од Обвинителството, за притворот на Мијалков знаеле само тројца – вели Русковска

365

Семејството и обезбедувањето повикани во полиција - Мијалков се бара со меѓународна потерница

Сител

МВР имале сознанија дека Мијалков ќе бега, ОЈО бара кој му помогнал

Алсат-М

Канал5 360 степени Сакам да кажам 360 степени 360 степени Press24 Локално Мета

Русковска: За мене како човек и обвинител е страшно што бегствата се повторуваат

Press24 - 22.02.2021

Обвинетиот Сашо Мијалков редовно се јавуваше на сите рочишта, доколку во петокот, по завршување на рочиштето, Обвинителството побараше притвор, ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата, изјави вечерва шефицата на Јавното обвинителство за ...

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

ТВ21

Русковска: Ако Обвинителството веднаш побараше притвор, ќе значеше прејудицирање на пресуда

Фокус

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

Бриф

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

24Инфо

Русковска објасни зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

Press24

Русковска: Мијалков ги почитуваше мерките, а ако во петокот имаше притвор ќе беше прејудицирање на пресудата

+инфо

Слободен Печат Вечер Прес

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма - 22.02.2021

По бегството на Сашо Мијалков, обвинет за масовното прислушување во предметот „Таргет Тврдина“, за Топ Тема на Телма, адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, смета дека одговорноста треба да се бара кај обвинителството кое побарало уште во петокот мерки за ...

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат

Давидовиќ за тв 24: Вината за бегството на Мијалков е кај обвинителството

24 Вести

Давидовиќ: Обвинителството е виновно за бегството на Мијалков

+инфо

Oбвинителството „дало“ два дена да избега Мијалков, тврди адвокатот Давидовиќ

Бриф

Давидовиќ: Вината за бегството е кај обвинителството

Фактор

Давидовиќ: Обвинителството потфрли околу бегството на Мијалков

Локално

Expres Frontline iPortal 24Инфо Либертас Локално

Интерпол се вклучува во потрагата по Мијалков

Глас на Америка - 22.02.2021

Полицијата трага по екс шефот на тајната полиција, но и по кртот кој му дојавил дека ќе заврши во притвор. Распишана е меѓународна потерница. На распит во полициска станица повикани членови на неговото семејство и личното обезбедува.

Полицијата го бара со потерница Сашо Мијалков, и ги повика неговите најблиски на распит

24 Вести

Обвинителството поднесе жалба за куќниот притвор за Мијалков

360 степени

Обвинителство се сомнева дека некој му кажал на Мијалков за притворот, по што избегал

Фокус

ЈО: Првите индиции дека Мијалков може да избега добиени во саботата вечерта

Република

Обвинителството барало притвор, судот определил куќен

Телма

Мијалков го снема, судските органи велат дека итно била спроведена постапката за определување мерка притвор

OhridNews

MTM ТВ21 Глас на Америка ТВ21 Фактор МКД +инфо Deutsche Welle

Русковска тврди дека информацијата не протекла од Обвинителството: За притворот на Мијалков знаевме само тројца!

Точка - 22.02.2021

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска предмалку во изјава за „Сител“ откри дека информацијата за притворот на поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков кој е во бегство, во Обвинителството знаеле само тројца.

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Frontline

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Опсервер

Рускоска: Исклучувам можност дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Слободен Печат

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

24Инфо

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Либертас

МКД +инфо Press24 ТВ21 Република Локално Нетпрес еМагазин

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Фокус - 22.02.2021

Од Кривичниот суд денеска појаснуваат дека барањето за притвор за Сашо Мијалков од Обвинителството било поднесено вчера, во 15 часот. -Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до ...

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Либертас

Кривичен: Барањето за притвор беше доставено вчера во 15 часот – во 18.30 часот МВР го доби решението

Нова ТВ

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Бизнис Вести

Кривичен суд: Мијалков има право на жалба за куќниот притвор

Press24

Кривичен суд достави предлог за определување мерка притвор против Сашо Мијалков

Сител

Кривичен достави предлог за притвор, Мијалков има уште неколку часа право на жалба

24Инфо

Тера Нетпрес еМагазин Бриф MakPress

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

iPortal - 22.02.2021

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Република

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

+инфо

Решението за куќен притвор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Курир

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Вечер Прес

Барањето за куќен притвор и 24 часовен надзор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Независен

Куќен притвор со 24 часовен надзор за Мијалков, решението било доставено до МВР во 18:30 часот

Опсервер