TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Безбедноста на Македонија – Косово е грижа на МВР, а косовската полиција ќе внимава на гостинските навивачи

Слободен Печат - 14.02.2020

Бараж натпреварот од Лигата на Нации кој треба да се одигра на 26. март на Националната Арена „Тодор Проески“ помеѓу Македонија и Косово, нема да биде обезбедуван од приватни агенции, таа обврска ќе ја презеде македонската полиција.

Трамп му ја честита на Тачи годишнината на независноста на Косово

Опсервер - 14.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи прими денеска телеграма со честитки од претседателот на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп, по повод годишнината од независноста на Косово, прогласена на 17 февруари 2008 година, јави дописникот на МИА од ...

Трамп му честита на Тачи за 12-годишнината од независноста на Косово: Фокусот да биде во нормализација на односите со ...

Слободен Печат - 14.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, му пишал писмо на претседателот на Косово, Хашим Тачи, каде во име на сите Американци му честита за 12-годишнината од независноста на Косово. Во писмото, Трамп, потсетува дека оваа година фокусот треба да биде во ...

Србија и Косово потпишаа договори за железничка врска и автопат Белград-Приштина

МКД - 14.02.2020

Претставници на Србија и Косово потпишаа денес во Минхен договори кои треба да доведат до обновување на железничката врска и изградба автопат Белград Приштина, објавено е на Инстаграм на профилот на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Србија-Косово:„Историски прогрес“

Deutsche Welle - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен потпишаа договори за обновување на железничките врски и изградба на автопат Белград-Приштина. На потпишувањето присуствуваше и американскиот амбасадор Ричард Гренел.

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Алсат-М - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот ...

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Макфакс - 14.02.2020

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот ...

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

Мета - 14.02.2020

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града.

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Макфакс - 14.02.2020

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина во однос на воспоставувањето на транспортни врски, што овозможува слободен проток на капитал, луѓе, стоки и услуги и се ...

Харадинај го поздрави договорот Косово-Србија за обновување на железничкиот и патен сообраќај

Слободен Печат - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Р.С.Европа - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен денеска потпишаа изјава за намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Опсервер - 14.02.2020

– Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Тачи: Косово им верува на САД, разочарано е од Брисел

Макфакс - 14.02.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Амбасадата на САД: Историски договор меѓу Белград и Приштина

Локално - 14.02.2020

Американската амбасада во Берлин го нарече „историско“ потпишувањето на изјавата за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. „Амбасадорот Ричард Гренел ја отвори безбедносната конференција во Минхен со потпишување историски договор ...

Натпреварот Македонија – Косово ќе го обезбедува и косовска полиција

Спортски - 14.02.2020

Натпреварот помеѓу Македонија и Косово во полуфиналето од Лигата на Нации кој е закажан на 26. март ќе го обезбедува и косовската полиција. Од МВР постигнале договор со полицијата на Косово таа да ги обезбедува гостинските навивачи.

За дуелот на 26 март: Косовската полиција ќе ги обезбедува гостинските навивачи во Скопје!

SportMedia - 14.02.2020

По се изгледа дека ништо не се препушта на случајот. Имено од страна на ФФМ во договор со Косовската Федерација, се прави напор дуелот меѓу Македонија и Косово, закажан за 26 март, да мине без никакви инциденти.

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Нетпрес - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Дачиќ: Србија работи за уште земји да го повлечат признавањето на Косово

Алсат-М - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Опсервер - 13.02.2020

– Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

А1 On - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

Либертас - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

За Дачиќ компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

Слободен Печат - 13.02.2020

Според него, Приштина бара „танте за кукурику“ затоа што бара запирање на повлекување на признавањата, за да може за возврат да ги повлече таксите на српските стоки. Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија ...

Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

24Инфо - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

Опсервер - 13.02.2020

– Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

Дачиќ: Србија работи за уште земји да го повлечат признавањето на Косово

Р.С.Европа - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

MakPress - 13.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград. Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Слободен Печат - 13.02.2020

Вучиќ најави дека вечерва ќе се сретне со специјалниот претставник на претседателот на САД за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, со кој, како што кажа, ќе разговара и за можноста за постигнување на договор за воспоставување на ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

24Инфо - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Вучиќ во Берлин на разговори со Гренел

Р.С.Европа - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Сител - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

„Рамковниот договор“ за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

А1 On - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан “Рамковен договор” за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека ...

Рамковниот договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Слободен Печат - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

24Инфо - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Локално - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Вучиќ: Договорот за железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишен утре

Press24 - 13.02.2020

Утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковниот договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина, најави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Опсервер - 13.02.2020

– Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

MakPress - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Вечер Прес - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Потпишување договор за железничка линија Белград-Приштина

Р.С.Европа - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека денеска во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. По синоќешниот состанок со специјалниот претставник на САД за дијалогот Белград- Приштина, ...

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Тера - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен потпишаа изјава за намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и Косово ...

Тачи: Косово им верува на САД, од Брисел е разочарано

24Инфо - 14.02.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Тачи: Косово им верува на САД, разочарано е од Брисел

Точка - 14.02.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

А1 On - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Тачи: Косово им верува на САД, разочарано е од Брисел

Centar - 14.02.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Србија и Косово потпишаа писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Слободен Печат - 14.02.2020

Писмото со намери за обнова на воздушниот сообраќај меѓу Белград и Приштина беше потпишано на 20 јануари во Берлин со Луфтханза. Во Минхен утрово потпишано е писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина.

Официјално: Ќе се обнови железничката линија меѓу Белград и Приштина

Локално - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Тачи: Косово им верува на САД, разочарано е од Брисел

MTM - 14.02.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград и дека се разочарани од Брисел поради неможноста за визната либерализација.

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

MakPress - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Нетпрес - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Тачи: Им веруваме на САД, на Брисел не

Expres - 14.02.2020

Косвскиот претседател, Хашим Тачи, вели дека Приштина верува во улогата на САД кога станува збор за продолжување на дијалогот со Белград. Тој истакна дека е разочаран од тоа што Брисел се уште не одобри визна либерализацијаза косовските граѓани.