TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија ќе ги објави имињата на Македонците кои извадиле бугарски пасоши

Канал5 - 22.09.2023

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите Македонци кои добиле бугарски пасош – ова го предвидуваат измените на бугарскиот закон за државјанство кои го поминаа првиот собраниски филтер кај нашиот источен сосед.

Попис: Македонците во Албанија немаат дерман - притисоци и закани да се изјаснат како Бугари

Deutsche Welle

Бугарската Фондација „Македонија“ до жителите на Пустец: Пишете се Бугари на пописот или ќе ви ги земеме бугарските пасоши

360 степени

Стојанов им се закани на Македонците од Пустец: Ако не се попишето како Бугари ќе ви ги земеме бугарските пасоши

MakPress

Стојанов до жителите на Пустец: Ако не се запишете како етнички Бугари на пописот, вашите бугарски државјанства ќе бидат одземени

ТВ21

Стојанов во Пустец: Ако не се запишете како Бугари ќе ви бидат одземени државјанствата

Канал5

Стојанов до жителите на Пустец: Ако не се запишете како етнички Бугари на пописот, вашите бугарски државјанства ќе бидат одземени

Нова ТВ

Бриф

Стојанов: Жителите на Пустец да се пишат Бугари за да ги задржат бугарските пасоши

Вечер Прес - 22.09.2023

Бугарија ги користи сите средства за непрекинато да врши притисок врз Македонците во Албанија во врска со изјаснувањето на пописот кој е во тек. Претседател на бугарската фондација Македонија, Виктор Стојанов упати отворена закана до Македонците од ...

Закани до Македонците од Пустец од бугарски активисти за изјаснувањето на пописот

Телма

Отворена закана на бугарските активисти за Македонците од Пустец

МКД

Не престануваат притисоците и заканите врз Македонците во Пустец за да се пишат како Бугари

еМагазин

Бугарски закани до жителите на Пустец: Пишете се Бугари или…

Expres

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Точка

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: „Ќе Ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Либертас

ММС

Закана на Стојанов до Македонците од Пустец: Пишете се Бугари или ќе ви ги одземеме бугарските пасоши

А1 On - 22.09.2023

Виктор Стојанов, претседателот на бугарската фондација „Македонија“ им се закани на Македонците од Пустец дека ќе им бидат одземени бугарските пасоши, ако не се попишат како Бугари на пописот кој се спроведува во Албанија.

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Макфакс

ЌЕ ВИ ГИ ОДЗЕМЕМЕ ПАСОШИТЕ Стојанов со отворена закана до Македонците во Албанија

+инфо

Стојанов се закани со одземање на бугарските пасоши на жителите на Пустец кои нема да се попишат како Бугари

Локално

Стојанов се закани со одземање на бугарските пасоши на жителите на Пустец кои нема да се попишат како Бугари

Курир

Стојанов се закани со одземање на пасошите на жителите на Пустец кои нема да се попишат како Бугари

Сител

Стојанов се закани со одземање на бугарските пасоши на жителите на Пустец кои нема да се попишат како Бугари

Lider

Опсервер 4NEWS Денешен Република Скопје1 Фактор Нетпрес Кајгана

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Фактор - 20.09.2023

Бугарскиот амбасадор во Албанија Ивајло Киров да престане да ги вознемирува Македонците да се попишат како Бугари, бараат од „Мост“. Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците и во текот на пописот на населението и домаќинствата, ...

Бугарскиот амбасадор во Албанија да престане да ги вознемирува Македонците да се попишт како Бугари, бараат од „МОСТ“

Press24

Бугарскиот амбасадор во Албанија делел телефони за да ги убеди Македонците да се попишат како Бугари, тврдат од „Мост“

Република

Бугарскиот амбасадор во Албанија делел телефони за да ги убеди Македонците да се попишат како Бугари, тврдат од „Мост“

Lider

Бугарскиот амбасадор на Македонците во Голо Брдо им делеше таблети и телефони додека се одвива пописот, реагираат од МОСТ

MakPress

Со таблети и телефони бугарскиот амбасадо во Албанија сака Македонците да ги побугари

Expres

МД „Илинден“-Тирана: Го осудуваме однесувањето на бугарскиот амбасадор, Киров кон Македонците во Голо Брдо и Мала ...

24Инфо - 20.09.2023

Македонското друштво „Илинден“-Тирана преку соопштение за јавноста „најостро го осудува крајно агресивното и дрско однесување на бугарскиот амбасадор Ивајло Киров кон Македонците во Голо Брдо и Мала Преспа”.

Бугарскиот амбасадор дели донации во Пустец, што не е нормално, во Албанија нема Бугари, вели Митревски

ММС

За време на пописот во Албанија, бугарскиот амбасадор во Тирана со донација за болницата во Пустец

Слободен Печат

МД „Илинден“-Тирана: Го осудуваме однесувањето на бугарскиот амбасадор, Киров кон Македонците во Голо Брдо и Мала Преспа

4NEWS

Македонија молчи додека бугарскиот амбасадор во Пустец носи донации за болницата во ек на пописот

MakPress

Македонско друштво „Илинден“: Бугарскиот амбасадор врши отворен атак врз македонското население во Голо Брдо и Мала Преспа

Фактор

МД „Илинден“-Тирана: Го осудуваме однесувањето на бугарскиот амбасадор, врши отворен атак врз Македонците во Албанија

MakPress

Вечер Прес