TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест на ВМРО-ДПМНЕ во 7 македонски градови под мотото: Оставка на Заев, слобода на народот

Сител - 27.11.2020

Оставка на Заев, слобода на народот. Пораката вечерва ја упати опозицијата од седум градови низ државава, а директен повод како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, е продажбата на националните интереси од Зоран Заев.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

Фактор - 27.11.2020

ДЕЛ ОД ПОЛИТИЧАРИТЕ ГО ПОДДРЖАА ЗАЕВ Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за изјавата на премиерот Зоран Заев за бугарскиот БГНЕС рече дека неговото Куманово го ослободиле македонските партизани - И моето Куманово е ослободено од ...

ВМРО-ДПМНЕ протестираше и во Битола - „Македонија се буди, се ближи крајот на лошите политики на Заев“

Press24 - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше во повеќе градови, меѓу кои и Битола откако премиерот Зоран Заев даде контроверзно интервју за БГНес. Членот на Извршниот комитет на партијата, Владимир Ѓорчев рече дека поводт е незадоволството кое ...

„Не простувајте им, знаат што прават“: Македонија на нозе, се бара оставка од Заев и СДСМ

Република - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ денеска со почеток во 18 часот илјадници граѓани излегоа на улиците во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола. По вчерашниот голем протест во Скопје, денеска граѓаните од ...

Милошоски од Велес: Време е Заев да си даде оставка!

Република - 27.11.2020

Заев не успеа да донесе инвестиции, не успеа да го подобри здравството, не успеа да го заштити достоинството на државата, не успеа да направи подобар живот што го нудеше. Успеа во две работи да направи многу предавста и успеа да да ги обедини ...

Ѓорчев: Македонија никогаш не била попонижена

Република - 27.11.2020

Повод за овој протест кој што го имаме во Битола денес е општото огромно незадоволство кое што владее во Македонија од политиките, изјавите и постапките на Зоран Заев, рече вечерва членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. порача Ѓорчев.

Ѓорчев од Битола: Македонија се буди, се ближи крајот на Заев

+инфо - 27.11.2020

Повод за овој протест кој што го имаме во Битола денес е општото огромно незадоволство кое што владее во Македонија од политиките, изјавите и постапките на Зоран Заев, истакна Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести: Нема да дозволиме Заев да тргува со народните херои

А1 On - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска прек протести низ неколку града во државата ги повтори барањата и ставовите искажани на вчерашниот протест во Скопје кој беше инициран од интерјвуто на премиерот Зоран Заев за бугарски медиум.

Нови протести на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно со протести, овој пат низ неколку градови во државата ги повтори барањата и ставовите кои ги искажа вчера, по повод изнесените ставовите на премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС.

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Макфакс - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во интервјуто за БГНЕС. Антонијо Милошоски од протестот во Велес порача дека премиерот Зоран Заев дека ...

Во Битола протест на ВМРО-ДПМНЕ за оставка на Заев

Н.Македонија - 27.11.2020

Доцна попладнево во Битола, под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, ВМРО-ДПМНЕ организираше протест и во Битола. Почетокот на протестот беше пред седиштето на Општинската организација на СДСМ од каде со возила тргнаа и продолжија по ...

Како Заев ја обедини Македонија

Deutsche Welle - 27.11.2020

Едно, благо речено, несмасно интервју на Заев ја обедини нацијата во нејзината хистерија. Тоа е шанса за Заев, наместо да се труди да и помогне на Бугарија, да и помогне на својата земја. Коментар на Борис Георгиевски Пискотници ечат од Паљурци до ...

ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опсервер - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во интервјуто за БГНЕС. Антонијо Милошоски од протестот во Велес порача дека премиерот Зоран Заев дека ...

Битолската ВМРО ДПМНЕ побара оставка од Заев

Тера - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“,попладневно ВМРО ДПМНЕ организираше протест и во Битола.. Собирното место беше пред зградата на влдеачката партија и од таму со возила тргнаа и продолжија по улиците Кирил и Методиј – Бул.

Партиски реакции после интервјуто на Заев

24 Вести - 27.11.2020

И два дена по интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС не стивнуваат реакциите на домашната политичка сцена. Се нижат партиски реакции и од власта, но и од коалициските партнери на премиерот.

Милошоски од Велес: Време е Заев да си даде оставка за државата да може да исчекори напред

Вечер - 27.11.2020

Добра вечер најпрво на сите присутни велешани и да ви се заблагодарам за оваа поддршка. Заев не успеа да донесе инвестиции, не успеа да го подобри здравството, не успеа да го заштити достоинството на државата, не успеа да направи подобар живот што ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба за владата - ја има ли СДСМ поддршката од коалицијата?

Сител - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да го преброи мнозинството во Собранието. Барањето за гласање на доверба на владата опозициската партија го очекува на дневен ред на стартот на идниот месец. Во владејчката коалиција до овој момент се уште нема најава дека ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање недоверба на владата на премиерот Заев

Канал5 - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев, поради, како што велат пазарење со македонските национални интереси и негирање на историјата. Според опозицијата, Заев со скандалозните тврдења во интервјуто, од кои не отстапува, целосно ги руши ...

Реакции за интервјуто на Заев на БГНЕС

Телма - 27.11.2020

Екстремистички изјави и од двете страни не може да не придвижат напред, оцени потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Не прецизира дали се согласува со ставовите на премиерот Заев изнесени во интервјуто за БГНЕС, но ...

Николоски: Срамот на Заев не смее да стане колективен срам

МКД - 27.11.2020

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите претставуваат удар темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој уште подлабоко навлегува во небулози, навреди кон својот ...

Коалиционите партнери на Заев бараат средба

Алфа - 27.11.2020

Заев не се соочува само со притисок внатре во СДСМ. И коалиционите партнери бурно реагираа на неговите изјави во интервјуто за агенцијата БГНЕС. Либерал – демократите на министерот за локална смаоуправа, Горан Милевски, на седницата на извршниот ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара гласање за доверба на владата, според СДСМ Мицкоски уште долго ќе остане во опозиција

CivilMedia - 27.11.2020

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на денешната прес конференција истакна дека по завршувањето на 100те дена од формирањето на Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ ќе побара гласање за доверба на владата

24 Вести - 27.11.2020

Владејчката коалиција ќе мора да ги усогласи ставовите пред гласањето на доверба на владата во Собранието кое опозицијата го најави веднаш по истекот на 100те дена од изборот на новата влада, односно по 9 декември.

Коалиционите партнери бараат средба со Заев по интервјуто за БГ НЕС

Сител - 27.11.2020

Либерал демократите на Министерот за локална самоуправа Горан Милевски бараат премиерот Заев да свика средба на коалиционите партнери по контроверзното интервју за бугарски БГ НЕС. Ваква одлука донел извршниот одбор на ЛДП на вчерашната седница.

(Видео) Николоски: Срамот на Зоран Заев да не дозволиме да стане колективен

Макфакс - 27.11.2020

Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да се повлeче од изјавите кои претставуваат удар на темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој уште подлабоко навлегува во небулози и навреди кон ...

Петковски: Заев сака да ја надмине блокадата, но Бугарија тешко ќе попушти пред изборите

Фокус - 27.11.2020

Целта на интервјуто на премиерот Зоран Заев на БГНЕС беше во функција да се деблокира процесот на евроинтеграции, но не верувам дека Бугарија ќе попушти пред одржувањето на парламентарните избори во март следната година, оценува поранешниот ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во седум града

24 Вести - 27.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ закажа протест во седум града низ Македонија. Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, и ќе се одржи во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и ...

Георгиевски: Заев не кажа ништо погрешно во интервјуто

24 Вести - 27.11.2020

Претседателот на ВМРО Народна партија Љубчо Георгиевски во гостување на ТВ 24 со поддршка на Заев. Георгиевски потенцираше дека сите работи што ги зборувал Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се во согласност со објективната историја и во согласност ...

Заев зададе главоболка на Стефоска и градоначалниците, не знаат каде се 20-те променети спомен обележја

Курир - 27.11.2020

Скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев ги оживее старите и создаде нови проблеми во односите меѓу државите и народите. Заев во интервјуто за БГНЕС рече дека веќе се заменети 20 табли во земјата на кои пишувало Бугарски фашистички окупатор, ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во седум града

ТВ21 - 27.11.2020

Од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ известуваат дека за денеска е закажан протест во седум града низ Македонија. Протестот ќе започне во 18 часот под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, и ќе се одржи во Куманово, Тетово, Велес, ...

ВМРО-ДПМНЕ на протест во Куманово за оставка на премиерот Заев

Kumanovo News - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, денес со почеток во 18 часот на паркингот кај спортската сала во Куманово, ќе започне протест на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово.

Николоски: Заев наместо да се извини и повлече од изјавата во однос на јазикот, идентитетот и историјата, тој навлегува ...

Опсервер - 27.11.2020

Срамот на Зоран Заев да не дозволиме да стане колективен срам. Два дена по скандалозното интервју, наместо Зоран Заев да се извини, и да повлeче од изјавите претставуваат удар темелите на македонската држава и самобитноста на македонскиот народ тој ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање недоверба за владата на Заев

Expres - 27.11.2020

По завршувањето на 100-те од доаѓањето на Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене прашање за доверба на Владата во Собранието. „И очекуваме Владата да не ја добие довербата, односно најмалку 61 пратеник да изгласаат недоверба на Владата на Зоран Заев“, најави ...

ВМРО-ДПМНЕ со протести во седум града со мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“

Макфакс - 27.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска од 18 часот ги повикува граѓаните, на како што велат од опозициската партија, протести за одбрана на националните интереси под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“.

ВИДЕО | Атанасовски: Заев стапна на сопствената нагазна мина- заборави дека од другата страната не седи Ципрас

Слободен Печат - 27.11.2020

Во најмала рака изјавата на Заев беше со право скандализирано дочекана во македонската јавност. Заев по решавањето на македонско-грчкиот спор за кој многумина мислеа дека е нерешлив, се стави во еден филм дека тој ќе биде новиот Нелсон Мандела.

Шефот на БГНЕС: Заев со интервјуто ја изиритира „длабоката држава“

Локално - 27.11.2020

„Не бура, туку земјотрес со јачина од 9 степени го предизвика ова интервју во РСМ. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, не постои од 1945 година“.

Љупчо Нешков сопственикот на БГНЕС: Интервјуто со Зоран Заев предизвика земјотрес од девет степени во Скопје!

Во Центар - 27.11.2020

Не бура, туку земјотрес со јачина од 9 степени предизвика ова интервју во Република Македонија. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, немало од 1945 година.

СОПСТВЕНИКОТ НА БГНЕС, НЕШКОВ, ЗА ИНТЕРВЈУТО СО ЗАЕВ - тоа предизвика земјотрес од девет степени во Скопје, но ...

Фактор - 27.11.2020

"Не невреме, туку земјотрес со јачина од 9 степени предизвика ова интервју во Република Северна Македонија. Такво обединување на длабоката држава, за кое и самиот Заев потврди дека постои, не постои од 1945 година“.

Дилемата на политичарот соочен со судбински одлуки

+инфо - 27.11.2020

Вредноста на ова последно отворање на Зоран Заев кон Бугарија е што ја стави бугарската политика пред невозможна дилема: дали да остане на ветото и „да го пуши Заев низ вода“предизвикувајќи криза во Македонија, или да се откаже од ветото и со ...

Европски претставници: Заев испиша историја, ја донесе Северна Македонија поблиску до ЕУ, онаму каде што припаѓа

Centar - 27.11.2020

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео честитки се приклучија бројни високи претставници на ЕУ и политичари.

Нешков: Интервјуто на Заев предизвика земјотрес, но Владата нема да падне

Expres - 27.11.2020

Љупчо Нешков, новинарот и сопственик на бугарската агенција БГНЕС за која премиерот Зоран Заев пред два дена даде интервју, е убеден дека македонската влада е стабилна и дека тој нема да си даде оставка.

Тито го брани Заев: Интервјуто беше со цел да се деблокира процесот на евроинтеграциите

Expres - 27.11.2020

„Иако во суштина не кажа ништо лошо, интервјуто на Заев предизвика многу реакции, веројатно поради одредени историски непрецизности и лош избор на зборови“ оценува лидерот на НСДП, Тито Петковски за „ Фокус“ ..

Нешков: Интервјуто со Зоран Заев предизвика земјотрес од девет степени во Скопје!

Скопје1 - 27.11.2020

Љубчо Нешков, сопственикот на агенцијата БГНЕС за интервјуто на македонскиот премиер Зоран, што предизвика остри реакции во Скопје, па дури и барања за оставка од македонскиот премиер, вели: “Не невреме, туку земјотрес со јачина од 9 степени ...

Бошко Буха политички екплодираше на својата нагазна мина!

Фактор - 27.11.2020

Чудесно! Би рекле тие од другата страна на Осоговијата, кои толку имаат психопатолошка желба да ни бидат „браќа“. Ние би рекле неверојатно, на нашки, на македонски јазик. Со таква неверојатност „лекичко“ (на струмичко-петричкиот јазик, кој го говори ...

Протест на ВМРО ДПМНЕ во Охрид, опозицијата бара да се расправа за доверба на владата.

OhridNews - 27.11.2020

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“, опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска со почеток во 18 часот, ќе одржи протест во Охрид. Покрај во Охрид, ВМРО ДПМНЕ ќе протестира и во: Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп и Битола.

Македонија се срами од Заев, после неговите навреди останува само едно, оставка

24Инфо - 27.11.2020

Премиерот во заминување, Зоран Заев, е човекот од кој Македонија се срами. Неговата политика на свиткана кичма и пазарење со националните интереси е поразена. Осамен е и исплашен, бидејќи му е јасно дека и неговите сопартијци и сите граѓани ја ...

Македонија се крена против Заев: Денеска протести во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола

Република - 27.11.2020

Протест под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ денеска со почеток во 18 часот ќе се одржи во . ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани да се приклучат во одбрана на националните интереси.

Јачева-Улчар: Ова што ѝ го направи Заев на Македонија не ѝ го направил ниту еден државник на својата земја

Акцент - 27.11.2020

Јас и моите современици, за разлика од нашите предци, ја имав среќата да имам Татковина. И да можам да растам и да се школувам на мајчиниот јазик – македонски. Мајчин јазик е оној јазик на кој ни кажуваат мајките дека сме им СЕ на светот, истакна во ...

(Фотогалерија) Опозицијата на протест побара оставка од Заев

Фокус - 26.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протест за, како што соопшти партијата, „заштита на националните црвени линии кои се последниот бедем на македонскиот идентитет“. Тие побараа премиерот Зоран Заев да се извини и да поднесе оставка по интервјуто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор

ММС - 26.11.2020

Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси. Зоран Заев го продава македонскиот идентитет, јазик и историја. Зоран Заев се откажа од Гоце Делчев црвената линија на македонскиот ...