TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрадули најави санкции за оние кои ќе земат субвенции, а ќе продолжат да се греат на дрва

Магазин - 12.09.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули на денешната прес-конференција истакна дека во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства ...

Политичарите ги нагласуваат мерките против загадувањето, а активистите ги критикуваат дека не вложиле доволно

Телма - 11.09.2019

Државата ги троши парите одвоени за борба со загадениот воздух. Два милиони евра – за активистите премалку, а властите тврдат доволно – за да се замени начинот на греење во градинките, училиштата и болниците.

Инвертор клими за Скопје,Тетово, Битола и Кичево

Сител - 11.09.2019

Субвенции за клима уреди ќе добијат граѓаните кои живеат во најзагадените општини Скопје, Тетото, Кичево и Битола. Нема да важи правилото прв дојден, прв услужен, туку приоритет ќе имаат семејствата од социјален ризик, информираше на ...

Наскоро закон за целосни субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Канал5 - 11.09.2019

На самиот праг од новата грејна сезона власта им објави војна на нееколошките печки на дрва и нафтените деривати. Владата целосно ќе ги покрива средствата за купување инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево.

Надлежните прават напори за да се намали аерозагадувањето во Скопје, ќе има ли резултат?!

Алфа - 11.09.2019

Исти проблеми, стари маки. Во пресрет на грејната сезона, скопјани повторно на голема врата ја ставија на маса болната тема за аерозагадувањето. Преку социјалните мрежи се пожалија дека и за време на летниот период чувствувале мирис на чад во ...

Кој добие инвертер, не смее повеќе да го пали ќумбето!

Алсат-М - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

Макрадули: Помалку пари за клима отколку за дрва - Ќе се бориме со загадувањето

Press24 - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. - „Во согласност со еден од своите врвни програмски приоритети „Планот за борба против аерозагадувањето“, ...

Владата ќе субвенционира замена на печки на дрва со инвертери во Скопје, Тетово, Битола и Кичево за намалување на ...

Сакам да кажам - 11.09.2019

Жителите на Скопје, Тетово, Битола и Кичево кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер клими ќе добијат субвенции од Владата. Висината на субвенцијата ќе биде целата сума за која е купен инвертерот.

ЕСМ ќе ја плаќа замената на печките на дрва со инвертер-клими

Н.Македонија - 11.09.2019

Граѓаните на Скопје, Тетово и на Битола, кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер-клими што чинат до 60.000 денари, ќе ја добијат целата сума од ЕСМ, поранешно АД ЕЛЕМ. Информацијата ја потврди директорот на ЕСМ Васко Ковачевски, притоа ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Независен - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Макрадули: Ќе има санкции за оние кои ќе земат субвенции, а ќе продолжат да се греат на дрва

Слободен Печат - 11.09.2019

Заменик министерот за екологија ги презентираше досегашните превземени мерки за намалување на аерозагадувањето. Во согласност со еден од своите врвни програмски приоритети, програмата за намалување на аерозагаденоста, Владата на неколку од своите ...

Субвенции од 1.000 евра за домаќинства од неколку градови во Македонија ако печката на дрва ја заменат со инвертер

Алсат-М - 10.09.2019

Граѓаните на Скопје, Тетово, Кичево и Битола, доколку решат да го променат начинот на греење на домовите, ќе добијат 1.000 евра субвенција од државата. Овие пари ќе се даваат за промена на печките на дрва со инвертер клими.

Речиси 1.600 домаќинства аплицирале за субвенции за набавка на инвертери

Макфакс - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати речиси 1. 600 барања, соопшти Град Скопје. Со ова условот за завршување на јавниот повик на Градот е исполнет, а ...

Субвенции за инвертер клими наместо печки на дрва

МКД - 10.09.2019

Жителите на трите најзагадени градови во државата, Скопје, Битола и Тетово, ќе бидат „привилигирани" да ги заменат печките на дрва бесплатно со инвертер клими. Владата пред речиси две недели најави субвенции за инвертер клими, а засега не е познато ...

Инвертор клими за Скопје,Тетово, Битола и Кичево

4NEWS - 11.09.2019

Субвенции за клима уреди ќе добијат граѓаните кои живеат во најзагадените општини Скопје, Тетото, Кичево и Битола. Нема да важи правилото прв дојден, прв услужен, туку приоритет ќе имаат семејствата од социјален ризик, информираше на ...

За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево – субвенции за инвертор клими

Либертас - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

Владата ќе дели пари за инвертер клима уреди – еве како ќе функционира

Centar - 10.09.2019

Владата планира бесплатно да ги заменува печките на дрва со инвертер клими. Оваа мерка беше најавена уште пред две недели, но точниот опсег и за тоа колку пари ќе бидат определени за оваа мерка засега е непознато.

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

24Инфо - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Нова ТВ - 11.09.2019

Жителите на Скопје, Тетово, Битола и Кичево кои ќе ги заменат печките на дрва со инвертер клими ќе добијат субвенции од Владата. Граѓаните во зоните каде загадувањето е енормно, ќе ја добијат целата сума за која е купен инвертерот.

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Канал5 - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими.

ЕСМ ќе дава до 60.000 денари за инвертер клими

Фактор - 10.09.2019

Електрани на Северна Македонија, односно поранешно АД ЕЛЕМ, ќе биде субјектот кој ќе дава до 60.000 денари, односно целосно ќе ги исплаќа купените инвертер клими во трите најзагадени градови во Македонија - Скопје, Битола и Тетово.

За кој ќе важат субвенциите од Владата за замена на печките на дрва со инвертер клими

Фактор - 10.09.2019

Жителите на Скопје, Тетово и Битола или трите најзагадени градови во државата ќе бидат „привилигирани“ да ги заменат печките на дрва бесплатно со инвертер клими. Владата пред речиси две недели најави субвенции за инвертер клими а засега не е познато ...

Денеска до 15 часот пристигнати околу 1. 600 барања за субвенции за набавка на инвертери

Бизнис Вести - 10.09.2019

Град Скопје ги информира граѓаните дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања.

За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево, субвенции за инвертор клими – Ова се условите

Скопје24 - 11.09.2019

Ранливите социјални категории домаќинства кој живеат во најзагадените населени места во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе бидат приоритет за бесплатна замена на нивните шпорети на дрва со инвертер-клима.

(Видео) Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

Макфакс - 11.09.2019

Владата донесе одлука за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со цел да се замени системот на затоплување во болницата во Струмица од нафта на гас. Како што истакна заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули, со одлуката се ...

ЕСМ ќе го плати инвертерот, а државата ќе ве казни ако се греете на дрва

+инфо - 11.09.2019

Граѓанинот ќе склучи договор со кој се обврзува дека нема да ја користи печката за огрвено дрво. Доколку се установи дека користи огревно дрво, ќе следат санкции, соопшти заменик министерот за животна средина Јани Макрадули.

Град Скопје: Околу 1.600 домаќинства аплицирале за субвенции за набавка на инвертери

еМагазин - 10.09.2019

Град Скопје ги информира граѓаните дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања.

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Радио МОФ - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција рече дека со Планот за чист воздух, како еден од врвните приоритети, Владата на неколку од последните седници донела низа мерки и дополнувања за ...

Макрадули: За чист воздух во Скопје, Тетово, Битола и Кичево – субвенции за инвертор клими

Денешен - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Заврши јавниот повик, околу 1. 600 домаќинства аплицирале за субвенции за инвертери

24Инфо - 10.09.2019

Град Скопје ги информира граѓаните дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања.

Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

Точка - 11.09.2019

Владата донесе одлука за пренамена на средствата од Планот за чист воздух со цел да се замени системот на затоплување во болницата во Струмица од нафта на гас. Како што истакна заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули, со одлуката се ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Сител - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Независен - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Макрадули: Обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на домаќинствата

iPortal - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Опсервер - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале за субвенции за набавка на инвертери

Н.Македонија - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања, соопшти Град Скопје. Со ова, условот за завршување на јавниот повик на градот е исполнет, а ...

Макрадули: Субвенции за инвертер клими во Тетово, Скопје, Битола и Кичево

360 степени - 11.09.2019

Заменик – министерот за животна средина, Јани Макрадули денеска најави дека во Градот Скопје, као и во општините Тетово, Битола и Кичево, ќе се доделат субвенции за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертер клими.

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Тера - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Субвенции за инвертор клими во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

4NEWS - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Слободен Печат - 10.09.2019

Со јавниот повик Градот Скопје на граѓаните што имаат купено инвертер од 1 јануари 2019 година до денот на завршувањето на повикот ќе им исплати субвенции во износ од 50 отсто од вредноста на уредот, но не повеќе од 15.000 денари со вклучен ...

Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење на ...

Скопје1 - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Владата го одврзува ќесето: Субвенции за инвертор-клими за најзагадените делови во Скопје, Тетово, Битола и Кичево

Вечер - 11.09.2019

Во четирите градови каде што загадувањето е енормно, државата им дава можност на граѓаните бесплатно да си ги заменат печките со огревно дрво со инвертор клими како поевтина варијанта за затоплување, но и за намалување на загадувањето.

Државата дели пари за инвертер клима уреди – Досега околу 1.600 домаќинства аплицирале за субвенции за набавка на ...

Centar - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1. 600 барања, соопшти Град Скопје. Со ова, условот за завршување на јавниот повик на градот е исполнет, а ...

(ВИДЕО) Макрадули: Планот за чист воздух се имплементира, обезбедивме средства за еколошки ефикасно и штедливо греење ...

Бриф - 11.09.2019

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска на прес-конференција информираше за Планот за чист воздух. Обраќањето на заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули ви го ...

Во Скопје, Тетово, Битола и Кичево ќе се делат субвенции за инвертор клими

MakPress - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертор клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Канал5 - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Ќе има казни за тие што ќе земат субвенции за инвертер, а пак ќе се греат на дрва, вели Макрадули

PressingTV - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертер клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Заврши пријавувањето: 1600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за инвертери

Вечер - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...

Со субвенции за инвертер клими, Владата ќе го спроведува Планот за чист воздух во најзагадените подрачја во земјата

CivilMedia - 11.09.2019

Во општините во Градот Скопје, во Тетово, Битола и во Кичево, Владата согласно Планот за чист воздух ќе започне со доделување на средства за целосна замена на печките на дрва со високо ефикасни инвертер клими, соопшти денеска на прес-конференција ...

Околу 1.600 домаќинства аплицирале во Град Скопје за субвенции за набавка на инвертери

Опсервер - 10.09.2019

Исцрпени се средствата предвидени за субвенции за набавка на инвертери за 2019 година, односно до денеска до 15 часот се пристигнати околу 1.600 барања, информираат од Град Скопје. -Со ова, условот за завршување на јавниот повик на Град Скопје е ...