TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на Катица ...

Канал5 - 12.09.2019

Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на осомничената специјална јавна обвинителка Катица Јанева.

Џафери не се брза, има уште три дена за разрешување на Јанева

+инфо - 12.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска најави дека ќе закаже седница за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат, кој истекува на 15 септември, во понеделник.

Димовски: Џафери треба итно да ја свика седницата за разрешување на Јанева

МКД - 12.09.2019

Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука, напиша на својот „Твитер“, профил пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Џафери: До 15 септември ќе биде закажана седницата за разрешување на Катица Јанева

Телма - 12.09.2019

Клучно беше да имам писмена согласност од сите партии за разрешување на Катица Јанева, вели спикерот Џафери кој потврди дека до 15 септември ќе биде закажана итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на специјалната обвинителка ...

Џафери: Ќе закажам седница за Катица Јанева пред да и истече мандатот

Сител - 12.09.2019

Талат Џафери најавува седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември. Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана.

Јовески потврди дека писмата од Јанева се без печат, опозицијата бара што побрзо разрешување

Фактор - 12.09.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за кореспонденција се сметаат и писма без печат, бидејќи во моментов специјалната обвинителка Катица Јанева е во притвор и нема можност истите да ги завери.

Отворени за средби, а нејќат ни да се видат

+инфо - 12.09.2019

Најава за нова средба меѓу власта и опозицијата засега нема. Разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и обвинета во „Рекет“, мора да се случи до 15 септември, а тоа се врзува и со носењето на нов закон за ...

Катица Јанева е бела мечка за Зоран Заев

Република - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување, иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев, велат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со Заев на власт ефективна правна разрешница не е можна, затоа што тој е заштитник на криминалот и промотор ...

Курир - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата на пленарната седница на собранието побрара разрешување на Јанева, мнозинството пратениците одбија

365 - 11.09.2019

На денешната пленарна седница координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара на дневен ред да се најде предлогот за разрешување на поранешната прва шефица на СЈО Катица Јанева.

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

24 Вести - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Катица Јанева на пленарна - власта одби гласањето за разрешување на Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Правна пречка за ставање на точката на дневен ред според собранискиот спикер ...

ВМРО-ДПМНЕ побара денеска да биде разрешена Катица Јанева, власта најавува посебна седница

Сител - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ со 58 гласа одби разрешувањето на специјалната обвинителка да се најде на дневен ред на денешната седница и со тоа се стави во заштита на нејзиниот криминал, обвини опозицијата.

Владејачките партии го отфрлија барањето на опозицијата денеска да се гласа за разрешување на Катица Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство го отфрли барањето на опозицијата на денешната пленарна седница да се гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Образложението на опозицијата е дека поминала една недела од заклучокот на Комисијата за ...

Вмро-Дпмне побара разрешување на Јанева на пленарна седница, пратениците од власта го одбија предлогот

Алфа - 11.09.2019

СДСМ и ДУИ ја одбија точката за разрешување со притворената специјална обвинителка Катица Јанева. Таа денеска на барање на опозицијата требаше да се најде на дневен ред пред пратениците во Собранието.

Јалов обид на ВМРО-ДПМНЕ во Собрание да го испере Мицкоски

24Инфо - 11.09.2019

Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ негира дека го спречилте разрешувањето на Катица Јанева на денешната седница за што ги обвини координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски .

Мицевски: Џафери и СДСМ да не глумат борци за правда и уште денес Катица Јанева да биде разрешена

+инфо - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Статус на денот: Само Катица може да ја разреши Јанева

Expres - 11.09.2019

Новинароит Бранко Героски го коментира денешниот неуспешен обид, Собранието да одлучува за разрешување на шефицата на СЈО, Катица Јанева. „Само Катица Јанева од Шутка може да издаде наредба Собранието да ја разреши Катица Јанева“, напиша Героски на ...

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на денешната пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

Телма - 11.09.2019

-Предлогот за денешното разрешување на Јанева е за да се остави простор до 15 септември да се избере нов специјален обвинител, истакна Мицевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека е точно оти Комисијата расправала по извештајот на ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Сител - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

+инфо - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Тактизирање со Јанева: Нејзиното разрешување ставено на пауза

Независен - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратениците од владеачките партии објаснуваат оти сакале да се дополни дневниот ...

Мицкоски: ЈО работи под диктат на Заев, прави пиши-бриши со правото

Република - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме сѐ и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Курир - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка за разрешување на Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде ...

Мицевски: Побаравме итна седница за разрешување на Јанева, бараме од Џафери да ја закаже за денес

MakPress - 12.09.2019

Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, согласно Деловникот побара итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување на осомничената специјална јавна обвинителка Катица Јанева.

Новинар објави документ со кој ОЈО се прогласува ненадлежно за изземање на Јанева, Мицкоски со одговор: ОЈО работи под ...

Курир - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме се и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Катица Јанева се спаси од разрешување - Нови тактизирања во Собрание

Фактор - 11.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева иако поднесе оставка и поминати се сите редовни процедури од Советот на јавни обвинители до Комисијата за именувања во Собранието, денес се спаси од разрешување.

Димовски: Џафери веднаш да свика седница за разрешување на Јанева

24 Вести - 12.09.2019

„Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука. Секое одложено закажување на седница за утре значи спасување на Катица Јанева и ...

ЏАФЕРИ: До 15 септември ќе закажам итна седница за разрешување на Катица Јанева

Денешен - 12.09.2019

Клучно беше да имам писмена согласност од сите партии за разрешување на Катица Јанева, вели собранискиот спикер Талат Џафери. Тој во изјава за медиумите рече дека до 15 септември ќе закаже итна седница со единствена точка на дневен ред, разрешување ...

Џафери: Ќе закажам седница за Катица Јанева пред да и истече мандатот

Press24 - 12.09.2019

Талат Џафери најавува седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември. Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана.

Специјалната на „голем одмор“: Осамна фотографија од Катица Јанева во Шутка? (ФОТО)

Вистина.мк - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук профил -пишува порталот „Нет Прес“ објавувајќи ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јасно е дека Јанева беше и остана црвената линија на Заев

Нетпрес - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

(ФОТО) Катица Јанева во „Шутка“ ?

Нетпрес - 10.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Џафери: Доколку се постигне договор вечерва, уште утре ќе има седница за разрешување на Јанева

Магазин - 10.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, мора да биде разрешена најдоцна до 15 септември иако се зависи од исходот на вечерашната средба закажана за 20 часот помеѓу премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

ВМРО-ДПМНЕ побара денеска да биде разрешена Катица Јанева, власта најавува посебна седница

4NEWS - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ со 58 гласа одби разрешувањето на специјалната обвинителка да се најде на дневен ред на денешната седница и со тоа се стави во заштита на нејзиниот криминал, обвини опозицијата.

Костадинов: Координаторите на пратеничките групи, на четирите поголеми партии, се договорија Јанева да биде разрешена ...

Скопје1 - 11.09.2019

Одговори на новинарски прашања, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ: 1. Зошто го спречивте разрешувањето на Катица Јанева на оваа седница? · Напротив, знаеме дека тоа беше укажување и од страна на Претседателот на Собранието, Талат ...

Мицевски: Власта ја спаси Јанева од разрешување

Телма - 11.09.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Никола Мицевски вели дека денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. -На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на ...

Собрание: ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева, пратениците не прифатија

Нова ТВ - 11.09.2019

Разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на пленарна седница во Собранието побара пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски со образложение дека предлог одлуката е едногласно изгласана од сите пратеници и од сите пратенички ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Press24 - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието одби денеска да ја разреши Јанева

Слободен Печат - 11.09.2019

Според партијата на Христијан Мицкоски, дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот „Рекет“, а истовремено дава и одлуки и наредби од притвор, кои се противзаконски.

ВМРО-ДПМНЕ без договор предложи да се гласа за разрешување на Јанева

360 степени - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Собранието, Талат Џафери потенцира дека нема никаква правна ...

Власта застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Република - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница oд говорницата се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица јанева

Expres - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство со 58 гласа го отфрли предлогот Собранието денеска да гласа Катица Јанева да биде разрешена. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предложи точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената препорака на ...

ВМРО бара итно разрешување на Катица Јанева, власта тактизира

Магазин - 12.09.2019

Согласно член 67 став (2) и член 68 став (2) од Деловникот на Собранието, по барање на 20 пратеници господинот Талат Џафери треба да свика итна седница на која на дневен ред ќе биде разрешувањето на Катица Јанева и тоа инсистираме да биде денес, а ...

Димовски: Секоја одложена седница значи спасување на Јанева

Република - 12.09.2019

Секоја одложена седница значи спасување на Јанева и прикривање на рекетот смета пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој на „Твитер“ го повика претседателот на Собранието под итно да ја закаже седницата за разрешување на специјалната ...

Џафери до 15 септември ќе закаже седница за разрешување на Јанева

Р.С.Европа - 12.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска информираше дека до 15 септември ќе биде закажана итна седница со единствена точка на дневен ред - разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор поради случајот ...

Џафери: Ќе закажам седница за Катица Јанева пред да и истече мандатот

4NEWS - 12.09.2019

Талат Џафери најавува седница за разрешување на Катица Јанева пред крајот на нејзиниот мандат кој истекува на 15 септември Џафери рече дека по обезбедувањето на писмена согласност од сите партии има доволно време седницата да биде закажана.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ застана во одбрана на криминалот на Јанева

MTM - 12.09.2019

СДСМ застана во одбрана на криминалот на Катица Јанева. Пратениците под контрола на Зоран Заев одбија да дискутираат за нејзино разрешување иако таа скоро цел месец е во притвор. Тоа е јасен доказ дека Јанева е под команда на Зоран Заев.

(ФОТО) Јанева во „Шутка“ ?

365 - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Мицевски: Власта ја спаси Катица Јанева од разрешување

Макфакс - 11.09.2019

,,Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување.На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...