TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силен земјотрес го погоди и Перу

ТВ21 - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 5,7 степени, го погоди западниот дел на Перу, соопшти Европскиот-медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил 58 километри северозападно од Охапампе.

(Видео) Зграда исчезна за неколку секунди во земјотресот во Измир

Макфакс - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ја стресе западната провинција Измир во Турција. Турските медиуми објавија дека земјотресот бил почувствуван во егејскиот регион и во Мармара, каде се наоѓа Истанбул.

Најмалку 14 починати и над 419 повредени во силниот земјотрес во Турција

Канал5 - 30.10.2020

Апокалиптични видео материјали стигаат од последиците што ги предизвика силниот земјотрес што го зафати турското крајбрежје. Од минута во минута расте бројот на загинатите и повредените по стравичниот земјотрес со јачина од без малку седум степени ...

Бројот на загинати во Турција расте, повеќе од 700 повредени

Локално - 30.10.2020

Бројот на починати во Турција расте по разорниот земјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан развој, Мурат Курум, 17 лица го загубиле животот, а над 700 се повредени.

Премиерот Заев изрази сочувство до Турција во име на македонските граѓани и Владата

А1 On - 30.10.2020

Премиерот Зоран Заев вечерва преку Твитер изрази сочувство до Турција поради силниот земјотрес во кој според последните информации, загинаа најмалку 12 луѓе, а 400 се повредени. „Вознемирувачки се сликите што пристигнуваат по големиот земјотрес во ...

Во Измир повредени над 600 луѓе, Заев изрази сочувство

Фактор - 30.10.2020

Бројката на повредени во земјотресот во Измир се искачи на 607, a спасувачките служби не застануваат. Во локалната болница на островот Самос во Грција помош побараа уште 8 лица со полесни повреди.

Во земјотресот во Измир загинаа најмалку шест, повредени се 202 лица

ММС - 30.10.2020

Управата за вонредни состојби при Министерството за внатрешни работи на Турција (АФАД) соопшти дека најмалку шест лица се загинати, а 202 се повредени во силниот земјотрес што го погоди Измир и соседните региони на Егејското Море, пренесува Агенција ...

Силен земјотрес во Турција и Грција, има загинати, стотици се повредени, се урнаа над 20 згради

ТВ21 - 30.10.2020

За само неколку секунди облак од прашина се издигна над Измир. Од силниот земјотрес се урнаа неколку згради. Во земјотресот со јачина од 6,6 степени што се случи на отворени води во Егејско Море, кај местото Сеферхисар во Измир, загинаа 6, додека ...

Мицкоски: Сочувство до Турција и пријателскиот турски народ за жртвите од земјотресот

Акцент - 30.10.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изрази сочувство со Турција поради земјотресот што ја зафати денес. “Во име на ВМРО-ДПМНЕ искрено сочувствувам со семејствата на жртвите од земјотресот што се случи во Измир и нашите молитви се за излекување на ...

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Макфакс - 30.10.2020

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна да го тресе градот. Градските населби се натопени со морска вода којашто ги повлече урнатините кон ...

(ВО ЖИВО) Разорен земјотрес во Турција, расте бројот на жртви, спасувачите ги вадат телата на загинатите

Бриф - 30.10.2020

Спасувачите се уште ги вадат телата на несреќните кои ги затрупа земјотресот со епицентар на 17 километри во морето, западно од турската покраина Измир. Според „Си-Ен-Ен Турк“, земјотресот се почувствувал сè до Истанбул.

Десетици загинати и стотици повредени во силниот земјотрес во Турција

24 Вести - 30.10.2020

Десетици загинати и стотици повредени е билансот од силниот земјотрес што го погоди турскиот брег на Егејското море во близина на градот Измир, а северно од грчкиот остров Самос. Во Измир се урнати десетици згради, а спасувачките екипи трагаат по ...

Трет силен земјтрес со жртви во Турција во 2020 година

ТВ21 - 30.10.2020

Денешниот земјотрес кој се случи во близината на Измир, е третиот земјотрес кој се случува оваа година во Турција. Досега во земјотресот во Измир се регистрирани 14 загинати и преку 400 повредени, но се стравува дека бројката ќе расте, со оглед дека ...

Ердоган разговарал со Мицотакис за земјотресот што ги погоди нивните земји

Канал5 - 30.10.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вечерва изјави дека на пет лица повредени во земјотресот им била извршена операција, а осуммина се на интензивна нега. Ердоган додаде дека телефонски разговарал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, додавајќи ...

Заев изрази сочуство за жртвите од земјотресот во Турција

Опсервер - 30.10.2020

Скопје, 30 октомври 2020 () – Премиерот Зоран Заев вечерва на Твитер изрази сочуство за жртвите од земјотресот што го погоди реонот на турскиот град Измир. – Вознемирувачки се сликите што пристигнуваат по големиот земјотрес во Измир, Турција.

Бројот на починати од земјотресот во Измир се искачи на 14 лица

ТВ21 - 30.10.2020

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала, бил во Егејското море, 17 километри од брегот на Измир.

Најмалку 14 мртви во земјотресот во Турција и Грција, две деца загинаа при уривање на ѕид на островот Самос

Сакам да кажам - 30.10.2020

Двајца тинејџери загинаа на грчкиот остров Самос, со што бројот на мртви во денешниот земјотрес што ги погоди Турција и Грција се зголеми на 14. Епицентар на земјотресот со јачина од седум степени според Рихтерова скала бил во Егејско Море, 17 ...

Расте бројот на жртвите во Измир, градот го погоди и цунами(ВИДЕО)

Канал5 - 30.10.2020

Потврдениот број на смртни случаи во Турција расте. Властите потврдија дека најмалку 12 лица загинале, а 419 се повредени. Продолжуваат операциите за спасување на преживеаните во 17 урнати згради.

Досега потврдени 12 жртви во земјотресот во Измир и уште две на Самос

Нетпрес - 30.10.2020

Бројот на загинатите во земјотресот со магнутида околу 7 по Рихерт кој погоди Егејот во петокот во близина на западниот турски туристички центар Измир предизвика најмалку 12 жртви а бројот на повредените достигна 419 луѓе соопшти турската агенција ...

Најмалку14 загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Грција

Р.С.Европа - 30.10.2020

Во силниот земјотрес кој денеска го погодин брегот на Турција на Егејското Море и грчкиот остров Самос, загинаа најмалку 14 луѓе и стотици се повредени поради урнати згради и поплави. Турските власти соопштија дека 12 луѓе загинале и повеќе од 400 ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ОД РАЗОРНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Ердоган потврдил колку луѓе загинале во Турција (видео)

Вечер - 30.10.2020

Покрај Турција, од земјотресот погодено е грчко острово. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обратил на граѓаните на Турција после разорниот земјотрес кој денеска ја погодил провинцијата Измир, но и дел од Грција во која како што рекол, ...

Пендаровски: Сочуство до турскиот народ за страшната трагедија предизвика од земјотресот во Измир

ТВ21 - 30.10.2020

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски, испрати порака на сочуство до турскиот народ, по земјотресот кој го погоди делот околу градот Измир во Турција, при кој загинаа најмалку шест лица, а преку 150 се повредени.

ВИДЕО: Катастрофата нема крај! Се остваруваат предвидувањата на сеизмолозите, Турција и Грција се тресеа уште 84 пати

Слободен Печат - 30.10.2020

По катастрофалниот земјотрес чија јачина беше 6,7 степени по Рихтер чиј епицентар беше во Егејското море тлото на Грција и Турција не престанува да се тресе. До сега се регистрирани уште 84 земјотреси.

По земјотресот во Измир: Тлото под Турција се тресеше уште 84 пати, бројот на загинати порасна на 12, на повредени на ...

360 степени - 30.10.2020

Турските власти соопштија дека 70 лица биле спасени од под урнатините По земјотресот со интензитет од речиси седум степени по Рихтер, области во Турција и Грција се тресеа уште 84 пати, од кои 16 беа посилни од четири степени, јави Си-Ен-Ен Турк.

Уште 84 послаби, по земјотресот од 7 степени

Локално - 30.10.2020

По земјотресот од речиси 7 степени, Турција и Грција се тресеа уште 84 пати, од кои 16 беа посилни од четири степени, пренесува Си-Ен-Ен Турк. Измир во Турција и островот Самос во Грција се најпогодени.

Расте бројот на загинати во земјотресот, повеќе од 400 се повредени

Локално - 30.10.2020

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе од 400 беа повредени во силниот земјотрес што го погоди турскиот брег на Егејското Море, северно од грчкиот остров Самос. Меѓу жртвите на островот Самос има и двајца тинејџери. Уништени се повеќе од 20 згради.

Албанскиот претседател Мета изрази солидарност со турскиот и грчкиот народ

Опсервер - 30.10.2020

– По земјотресот во Турција и Грција албанскиот претседател Илир Мета изрази солидарност со грчкиот и турскиот народ. -Ова е момент на човечка солидарност,да се застане покрај семејствата на жртвите и властите на Турција и Грција за да се справат со ...

(ВИДЕО) Во земјотресот во Турција и Грција загинаа и две деца

еМагазин - 30.10.2020

Во земјотресот, чиј епицентар беше во близина на Измир, Турција загинаа и двајца тинејџери, момче на 15 и девојче на 17-годишна возраст на грчкиот остров Самос, кој се наоѓа во близина. Како што пренесоа локалните медиуми нивните тела биле ...

Разорен земјотрес во Турција - Измир срамнет со земја?

24 Вести - 30.10.2020

Силен земјотрес во Егејското море. Потрес со магнитуда од 6.6 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван на неколку грчки острови и дел од турција. Епицентарот бил во морето, 17 километри западно од провинцијата Измир.

Земјотресот во Измир снимен во продавница, цела минута не запира потресот (ВИДЕО)

Канал5 - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 7 степени ги стресе грчките острови и дел од Турција во Егејското Море, а најпогоден е милионскиот град Измир. Во земјотресот во Измир загинаа најмалку шест лица ,а 257 се повредени , се наведува во официјалните податоци.

Најмалку 12 загинати и над 400 повредени во земјотресот во Турција

+инфо - 30.10.2020

Најмалку 12 луѓги загинаа и над 400 се повредени во земјотресот во Турција. Тоа го соопшти попладнево Управата за вонредни состојби (АФАД) при Министерството за внатрешни работи на Турција.

Најмалку 6 жртви и 200 повредени во земјотесот од 7 степени ,што го стресе Измир (ВИДЕO)

Канал5 - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 7 степени ги погоди грчките острови и дел од Турција во Егејското Море, пишуваат медиумите. Земјотресот се случи на 17 километри во морето западно од турската покраина Измир.

(ВИДЕО) Во силниот земјотрес во Турција загинаа најмалку 12 луѓе

Фактор - 30.10.2020

Најмалку 12 загинати и повеќе од 400 повредени има во земјотресот кој ја погоди Турција. Веста попладнево ја соопшти Управата за вонредни состојби (АФАД) при Министерството за внатрешни работи на Турција.

Земјотресот накратко ги смири тензиите помеѓу Грција и Турција: Сега народите мора да бидат сложни!

Точка - 30.10.2020

Разорниот земјотрес кој денес ги потресе Грција и Турција и нанесе голема материјална штета ги „смири“ двете земји кои веќе подолг период се во конфликт. Премиерот на соседна Грција, Киријакос Мицотакис и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ...

ПОТРЕСНА ФОТОГРАФИЈА од земјотресот во Измир се шири на социјалните мрежи

Слободен Печат - 30.10.2020

Тимовите за пребарување и спасување ги пребаруваат урнатините во турскиот град Измир кој денеска беше погоден од катастрофален земјотрес со јачина од 6,6 степени. Најмалку 6 лица загинаа, а 202 се повредени по земјотресот во подрачјето на Измир, на ...

Ердоган по земјотресот во Измир: Државата со сите свои ресурси е покрај граѓаните

ММС - 30.10.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упати порака со поддршка до жителите на Измир и турскиот брег на Егејското Море кои денес беа погодени од силен земјотрес, јавува Агенција Анадолија (AA).

Разорен земјотрес во Турција - сведоштво на наши државјани што живеат таму

24 Вести - 30.10.2020

Во дневникот го имаме и првото сведоштво на нашинци што живеат во Турција со потекло од Битола. Со Хусеин Караташ жител на Измир разговараше Сеад ...

Најмалку четворица загинати и 120 повредени во земјотресот во Измир

Фокус - 30.10.2020

Во земјотресот со јачина од 6,6 степени што се случи во отворени води во Егејско Море, кај местото Сеферхисар во Измир, загинаа четири, а повредени се 120 лица, јави агенцијата Анадолија. Оваа информација преку писмено соопштение ја потврди Управата ...

Силен земјотрес во Турција, повредени и материјална штета на грчкиот остров Самос

Кајгана - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 7 степени по Рихтер ја погоди западна Турција и предизвика голема материјална штета во Измир и околните градови. Разорниот земјотрес е со епицентар во Егејското Море, пред Сеферихиса, во турската провинција Измир.

Турција: По земјотресот од речиси 7 по Рихтер, регистрирани уште 84 послаби земјотреси

Либертас - 30.10.2020

По земјотресот со интензитет од речиси седум степени по Рихтер, области во Турција и Грција се тресеа уште 84 пати, од кои 16 беа посилни од четири степени, јави Си-Ен-Ен Турк. Измир во Турција и островот Самос во Грција беа најпогодени.

Земјотрес од 7 степени по рихтер ги затресе Турција и Грција

Сител - 30.10.2020

Најмалки четири лица загинааа, а над 120 се повредеи во земјотресот во Турција. Потресот со јачина од седум степени според рихертоавата скала предизвика голема материјална штета во Измир и околните градови. Срушени се повеќе од 20 згради.

Уште еден земјотрес ја погоди Турција

Макфакс - 30.10.2020

Уште еден земјотрес со јачина од 5,1 степен ја погоди Турција. Земјотресот е регистриран на 74 километри од Измир, пренесува ЕМСЦ.Нов земјотрес е регистриран на длабочина од пет километри, а бил почувствуван и на бреговите на Грција.

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Макфакс - 30.10.2020

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120 лица, пренесува „Анадолија“. „Според добиените информации, досега загинаа 4, а повредени се 152 лица“, се вели во извештајот.

(ВИДЕО) Жртви и штети од силниот земјотрес во Измир

360 степени - 30.10.2020

Земјотресот со јачина од 6,6 степени по Рихтер разурнал најмалку 20 згради во Измир. Тој бил почувствуван и во Атина и Истанбул, како и на грчкиот остров Крит Најмалку четири лица загинаа, а околу 150 се повредени во земјотресот што денеска го ...

ВИДЕО | Слободен печат дознава: Расте бројот на загинати и повредени во Измир, мобилните телефони не работат, прекинат ...

Слободен Печат - 30.10.2020

Слободен печат во разговор со турски државјанин дознава дека во моментов мобилните телефони и интернет врските се во прекин. По земјотресот со јачина од од 6,6 степени што се случи на отворени води во Егејско Море, кај местото Сеферхисар во Измир ...

Пендаровски изрази сочувство за турскиот народ по силниот земјотрес во Измир

Слободен Печат - 30.10.2020

Претседателот Стево Пендаровски на Фејсбук изрази сочуство до Турција за катастрофата предизвикана од земјотресот во Измир. „Сочувство до турскиот народ за страшната трагедија која ја предизвика земјотресот во Измир.

(ВИДЕО) Објавени снимки од потресот и цунамито во Турција, досега спасени над 70 луѓе

Нетпрес - 30.10.2020

Турската телевизија TRT Haber овјави снимки од мало цунами, предизвикано од земјотресот со магнитуда од 6,7 по Рихер кој во петокот го пододи западниот егејски брег на земјата, и во кој според досегашните податоци најмалку четири лица ги загубиле ...

ВИДЕО: Четворица загинати, 120 повредени – три лица спасени од под урнатините по земјотресот во Измир

Слободен Печат - 30.10.2020

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди турскиот егејски регион денеска, според Националната агенција за катастрофи. Најмалку четири лица загинале, а 120 се повредени во земјотресот во Измир, јавуваат агенциите.

(ФОТО) Најмалку четири загинати и 120 повредени во Турција по силниот земјотрес во Егејот

Нетпрес - 30.10.2020

Најмалки четири лица загинале и уште најмалку 120 се повредеи во земјотресот во Турција соопшти тамошната агенција за вонредни состојби, по разорниот земјотрес со магнитуда приближно на 7 степени по Рихтер која претходно во петокот го погоди ...