TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американска вселенска сонда се враќа на Земјата, носи примероци од астероид (ВИДЕО)

Канал5 - 11.05.2021

Американското вселенско летало Osiris-Rex вчера ја напушти орбитата на астероидот Бенну, од кој минатата година собра примероци прашина, и го започна долгото патување кон Земјата. Вселенското летало вчера извршило успешен маневар, активирајќи ги ...

„Војаџер“ забележал бучава надвор од Сончевиот систем

Локално - 11.05.2021

Вселенското летало „Војаџер 1“ на НАСА, најоддалечениот објект во вселената што некогаш го создал човекот, забележал звуци во вселената надвор од Сончевиот систем и ги снимил. Причината за оваа нискофреквентна „бучава“ сè уште не е позната, но се ...

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Кајгана - 11.05.2021

Американското вселенско летало Osiris-Rex вчра ја напушти орбитата на астероидот Бену, од кој лани собра примероци прашина, и го почна долгото патување назад на Земјата. Вселенското летало вчера изврши успешен маневар, активирајќи ги дополнителните ...

Сонда на НАСА ќе донесе примероци од астероид

Глас на Америка - 10.05.2021

Сонда на американската вселенска агенција НАСА треба подоцна во текот на денот да ја напушти орбитата на астероидот Бену и да го започне двегодишното патување назад до Земјата носејќи со себе примероци од површината на астероидот.