TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кинезите го возвраќаат ударот – телефоните iPhone ќе ги заменат со телефони на Huawei

Иновативност - 26.05.2019

Трговската војна која ја започна Трамп кај Кинезите го пробуди патриотизмот и иако последните месеци читаме дека има се повеќе корисници на мобилни телефони на кинеската компанија Huawei, ова е тежок период за компанијата.

Рецензија Кинезите го враќаат ударот, iPhone го заменуваат со Huawei

Телефони.мк - 26.05.2019

На кинеските социјални мрежи почнаа да се шират иницијативи и објави во стилот на "Префрлете се на Huawei" и се повеќе од луѓето сметаат дека нивна патриотска должност е да купат кинески телефон, наместо iPhone.

Xioami го претстави достапниот Redmi 7A

USB - 26.05.2019

Подбрендот на Xiaomi, Redmi го претстави својот најнов достапен телефон – Redmi 7A. Телефонот е директен наследник на Redmi 6A моделот и по ниска цена донесува неколку солидни карактеристики.

Google отстрани два Android предводника на Huawei

Телефони.мк - 25.05.2019

Huawei го регистрираше името Hongmeng, што во кинеката методологија "hongmeng" означува ситуација пред создавање на свет, за својот оперативен систем, базиран на Android. После првиот шок, Google објави дека продолжува со поддршка за смартфоните на ...

Google VS. Huawei: 12 најчесто поставувани прашања

Кајгана - 25.05.2019

Откако информацијата дека Huawei останува без поддршка за Android поради санкциите од Google ги вознемири милионите корисници ширум светот, кинескиот технолошки гигант најави дека веќе работи на алтернатива на апликацијата Google Play Store.

Huawei нема да може да користи SD и microSD картички

USB - 25.05.2019

На кинеската телекомуникациска компанија Huawei и е забрането да биде член на здружението SD Асоцијација (група што одобрува стандардизација на спецификации за SD и microSD картички). Тоа значи дека на Huawei веќе не му е дозволено да ја ...

Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

Денар - 25.05.2019

Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки џебови, е неизвесна. Додека Google ја прекина соработката со Huawei, Honor за 20 Pro смартфоните не може да ...

Кинезите го возвраќаат ударот – телефоните iPhone ќе ги заменат со телефони на Huawei

Локално - 26.05.2019

Трговската војна која ја започна Трамп кај Кинезите го пробуди патриотизмот и иако последните месеци читаме дека има се повеќе корисници на мобилни телефони на кинеската компанија Huawei, ова е тежок период за компанијата.

Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

Локално - 24.05.2019

Јапонската компанија Panasonic најави дека ја прекинува деловната соработка со Huawei. Конкретно, Panasonic ќе престане да испорачува одредени делови за најновите модели на мобилни уреди на Huawei.