TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска е Задушница: Сите треба да ги испочитуваат овие обичаи, еве што треба да се носи на гробишта

Centar - 03.06.2023

Комеморацијата и сеќавањето на нашите починати се најголемиот симбол и мотив зад празникот. Денеска Летен или Духовна панихида, кој според календарот на православната црква секогаш се паѓа во сабота, во пресрет на Троица, односно празникот Слегување ...

(Видео) Што е Задушница? Да им се даде на сиромашните или гозба на гробишта?

ММС - 02.06.2023

Што е Задушница и дали верниците грешат при одбележување? Одговор на ова прашање го имаат митрополитот Преспанско Пелагониски, Владиката Петар во едно гостување во емисијата „Стадион“ на Канал77 и презвитерот Бобан Митевски.

Утре и задутре е Задушница: Овој грев го прават сите, но немојте и вие – особено една работа мора да направите доколку ...

Скопје24 - 01.06.2023

Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и ...

Задушница е: Овој грев го прават сите, немојте и вие

Мастило - 02.06.2023

Запалете свеќа и помолете се за своите починати Православните христијани в петок и в сабота ја празнуваат Задушница. Се оди во црква каде што се служи литургија и парастос. Се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со ...

Денес и утре е Задушница: Чест и молитва за душите на починатите

Курир - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

Денес и утре е Задушница – чест и молитва за душите на починатите

Нетпрес - 02.06.2023

Православните христијани денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

ЗА ДУХОВДЕН И ЗАДУШНИЦА: Православните христијани ги посетуваат гробовите на блиските и се молат за покој на нивните ...

Денешен - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

Денес и утре е Задушница: Чест и молитва за душите на починатите

Zoom - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

Денес и утре е Задушница: Чест и молитва за душите на починатите

4NEWS - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

Денес и утре е Задушница: Чест и молитва за душите на починатите

Вистина.мк - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...

Денес и утре е Задушница: Чест и молитва за душите на починатите

Пулс24 - 02.06.2023

Православните христијани во денес и утре ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме ...