TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борел и Вархеји порачаа дека „нема место за оние кои го негираат геноцидот“

Р.С.Европа - 10.07.2024

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји ги повикаа лидерите на Босна и Херцеговина да ја отфрлат реториката на поделба и да дејствуваат со ...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најтемните моменти во модерната историја

Либертас - 10.07.2024

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеј денеска оценија дека „геноцидот во Сребреница, пред 29 години, е еден од најтемните моменти во модерната европска историја.

Косово го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Frontline - 10.07.2024

Владата на Косово денеска одлучи да го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница, врз основа на резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации, усвоена во мај годинава, јави дописникот на МИА од Приштина.

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница

365 - 10.07.2024

Ставот на ЕУ во однос на случувањата во Сребреница во 1995 година е јасен и повторуван секоја година дека во Унијата нема место за оние кои го доведуваат во прашање овој геноцид или ги величаат воените злосторници, порача денеска главниот портпарол ...

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Бизнис Вести - 10.07.2024

Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележување на 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница објавена е во Службен весник на оваа земја, известува Анадолија.

Советот на министри на БиХ не се согласи 11 јули да биде ден на жалост за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа - 09.07.2024

Советот на министри на Босна и Херцеговина(БиХ) на седницата што се одржа на на 9 јули не се согласи 11 јули да биде ден на жалост во Босна и Херцеговина по повод годишнина од геноцидот во Сребреница.

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Алсат-М - 10.07.2024

Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележување на 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница објавена е во Службен весник на оваа земја, известува Анадолија.

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Либертас - 10.07.2024

Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележување на 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница објавена е во Службен весник на оваа земја, известува Анадолија.

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Бриф - 10.07.2024

Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележување на 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница објавена е во Службен весник на оваа земја, известува Анадолија.

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница

Frontline - 10.07.2024

Ставот на ЕУ во однос на случувањата во Сребреница во 1995 година е јасен и повторуван секоја година дека во Унијата нема место за оние кои го доведуваат во прашање овој геноцид или ги величаат воените злосторници, порача денеска главниот портпарол ...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најтемните моменти во модерната историја

Канал5 - 10.07.2024

Борел и Вархеји апелираа до „лидерите да ја отфрлат реториката за поделби и да дејствуваат со вистина, правда, доверба и дијалог“. Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеј денеска ...

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Frontline - 10.07.2024

Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележување на 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница објавена е во Службен весник на оваа земја, известува Анадолија.