TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска го доби досието со податоците од телефонот на Катица Јанева

Телма - 22.07.2019

Од обвинителството потврдуваат дека вештањето завршило, но не откриваат дали во нејзиниот службен телефон кој падна во рацете на истржителите пронашле тајни кои ќе им помогнат во истрагата за „Рекет“.

Жбогар: Законот за обвинителството ќе биде донесен со консензус

Телма - 22.07.2019

Случајот Рекет покажува дека јавното обвинителство се бори против корупција та на високо ниво, вели евроамбасадорот Самуел Ж богар . Се надева дека законот за обвинителството ќе биде донесен со ...

Една недела по оставката на Јанева, никој не знае каде е екс специјалната обвинителка

Канал5 - 22.07.2019

Една недела по оставката на Катица Јанева и по обелоденувањето на аферата ,,Рекет“, нема официјална информација за тоа каде би можела да се наоѓа екс специјалната обвинителка. Од интервјуа пак на обвинителката во ,, Рекет“ Вилма Русковска деновиве, ...

СЈО со „врзани раце“, Катица Јанева на терапија во родната Гевгелија

ТВ21 - 22.07.2019

Катица Јанева е во Гевгелија. На 15-ти овој месец отворено ѝ е боледување. Моментално била на медикаменти, а докторот и потпишал боледување, препорачал одмор и си отишол на одмор во Бугарија.

Заврши вештачењето на одземениот телефон на Катица Јанева

365 - 22.07.2019

Вештачењето на телефонот кој ѝ беше одземен на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е завршено, а извештајот е доставен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, потврдуваат од Обвинителството.

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева, детали не се откриваат!

Алсат-М - 22.07.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на Катица Јанева кој треба да даде насока за евентуална поврзаност и инволвираност на специјалната обвинителка во случајот „Рекет“.

Жбогар: „Рекет“ покажува дека обвинителството се бори против корупцијата

24 Вести - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави шефот на делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Русковска го доби извештајот од мобилниот на Јанева, може да види со кого се допишувала шефицата на СЈО

Фокус - 22.07.2019

Извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е готов и стигнал во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, кое ја води истрагата за случајот „Рекет“, потврдуваат од Обвинителството.

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Никој не знаел дека Јанева го изгубила мобилниот

Алфа - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева најверојатно никаде не пријавила дека еден од двата мобилни телефони и е изгубен. Од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција дознале дека Јанева го изгубила телефонот, кога и го ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Сител - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Случај Катица Јанева: Подобро помеѓу празни ѕидови, отколку помеѓу празни луѓе!

Фокус - 22.07.2019

Ако објавувањето на мудри мисли, на цитати со инспиративна, саркастична или пак едукативна содржина, на социјалните профили доста раскажува за оној кој ги објавува доколку се анализираат, за Катица Јанева (54) може многу да се научи од нејзините ...

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Локално - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

На случајот „Рекет“ гледам позитивно, нема причина за политичка криза, вели еу амбасадорот Жбогар

Сакам да кажам - 22.07.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денес во Новаци рече дека случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваат да работи на вакви случаи.

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица Јанева

Вечер - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјавија од Обвинителството за весникот Вечер. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, ...

Жбогар: Нема причинa за политичка криза

Н.Македонија - 22.07.2019

Случајот со СЈО и обвинителката Катица Јанева го гледам од позитивната страна. Гледаме дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата, дека води борба против корупцијата на високо ниво.

Истрагите на СЈО меѓу судот и контејнерот

Призма - 22.07.2019

Се чека решение не само за институцијата, туку и за предметите што ги истражува | Фото: БИРН По скандалот со рекетирање и по оставката на Катица Јанева се бараат начини како Специјалното јавно обвинителство да продолжи да работи, но на кои случаи? ...

Катица Јанева е на боледување, но не во Скопје; Докторката потпишала па заминала на одмор

365 - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе една недела е на боледување, а македонската јавност е живо заинтересирана за нејзината локација. Оттаму и многу шпекулации дека Јанева е надвор од државата.

Каде боледува Катица Јанева!?

Expres - 22.07.2019

Шефицата на СЈО, откако земала боледување минатиот вторник, се наоѓа во Гевгелија, јавуваат медиуми. Министерот за внатрешни работи вчера изјави дека не е работа на МВРО да знае каде се наоѓа Јанева доколку за тоа нема соодветно барање од ...

Катица Јанева боледува во Гевгелија

Фактор - 22.07.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, боледува во својата Гевгелија, објави „Слободен печат“ , со што за прв пат се открива нејзината локација по избивањето на аферата „Рекет“, нејзината оставка и тоа што нема ниту една своја ...

Јанева: Учествував во креирање на законот за СЈО

Курир - 22.07.2019

Катица Јанева учествувала во креирање на законот за СЈО. Тоа го изјави самата во своето гостување на телевизијата на Боки 13, 1ТВ, во март годинава. -Да, јас бев член на групата која го изготвуваше законот и дел од моите колеги во СЈО.

Слободен печат: Катица Јанева боледува во Гевгелија, препорачан и е одмор

еМагазин - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку во родната Гевгелија од каде дојде кога беше именувана за шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), дознава „Слободен печат“. Јанева, која е веќе една недела на боледување, како што пишува весникот била на ...

Jанева на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

24Инфо - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

Jанева на боледување во Гевгелија, СЈО со „врзани раце“

Слободен Печат - 22.07.2019

Како што дознаваме, Јанева е на медикаменти и ѝ е препорачан одмор. Катица Јанева не е во Скопје, туку во родната Гевгелија од каде дојде кога беше именувана за шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), дознава „Слободен печат“.

Додека е Јанева отсутна, СЈО не може да работи

Фактор - 22.07.2019

Само специјалниот обвинител може да ги потпишува актите во СЈО, па така ова обвинителство не може да работи непречено доколку Катица Јанева како нејзин шеф е отсутна и не се знае каде е, објави СДК.

Катица не смее да ја снема, и на боледување мора да е достапна

Сакам да кажам - 22.07.2019

Ако има судења и не се судовите на одмор, обвинителите од СЈО, кои официјално кажаа дека специјалната обвинителка Катица Јанева е на боледување и не знаат каде е во моментов, законски нема да може да ги застапуваат нејзините обвиненија.

Ако Јанева не дојде на работа, вработените во СЈО нема да земат плата

Скопје1 - 22.07.2019

Обвинителите, истражителите, како и техничкиот кадар во специјалното јавно обвинителство стравуваат дека нема да ја земат платата за изминатиот месец, бидејќи налогот треба да го потпише шефицата во оставка, Катица Јанева, дознава „Скопје1.мк“.

Кој знае каде е Катица Јанева?

еМагазин - 22.07.2019

Неколку дена, иако секојдневно е топ тема во јавноста, нема глас од специјалната обвинителка Катица Јанева . На никаков начин не реагира на бројните шпекулации во медиумите, но и официјални информации за нејзината директна или индиректна евентуална ...

Подем и пад на СЈО, сите беа за Катица Јанева, што се случи?

ТВ21 - 21.07.2019

„Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагара и содржината што произлегуваат од незаконскткоследење на коминикациите .преку пратениците вие одлучивте и на негово чело да застанам јас и од тоа нема поголема чест. Правдата ќе победи“.

ОД КАТИЦА ЈАНЕВА НИ ТРАГА НИ ГЛАС: Оливер Спасовски и МВР не знаат каде е Јанева!

Магазин - 21.07.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека ако се тргне од овој принцип дека МВР треба да знае каде секој се наоѓа во одреден момент, тогаш тоа не е демократска држава. Министерот Оливер Спасовски, денеска од Прилеп порача дека ни ...

Познат актер ќе организира геј парада и ќе шета по црвена танга, ако Катица Јанева биде осудена за рекет

Скопје1 - 21.07.2019

Актерот Сашо Тасевски на социјалната мрежа фејсбук, со доза на потсмев, вели дека ако Катица Јанева биде осудена за изнудување рекет, тој ќе шета по црвена танга и ќе организира геј парада во Аеродром.

Готов е извештајот од вештачењето на телефонот, ОЈО нема сознанија каде е Јанева

Нова ТВ - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Жбогар: „Рекет“ покажува дека Обвинителството се бори против корупцијата

Независен - 22.07.2019

Се трудам да го гледам случајот „Рекет“ од позитивен аспект и сметам дека тој покажува оти Јавното обвинителство се бори против корупцијата, изјави денеска шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар.

Катица Јанева на „Фејсбук“: Ако не можеш да играш на терен, обично викаш од трибини

Скопје1 - 22.07.2019

Цитатите за подигање на самодовербата се доста застапени помеѓу објавите на Катица Јанева уште во времето пред да биде избрана за специјален обвинител. „Никој не може да ги осудува моите избори, ниту моето мислење, бидејќи никој не ги пробал моите ...

Обвинителството го доби извештајот од вештачењето на телефонот на Јанева

Независен - 22.07.2019

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во врска со истрагата за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од ...

Заврши вештачењето на мобилниот на Катица, на резултатите ќе почекаме

Нетпрес - 22.07.2019

Завршено е вештачењето на одземениот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Според обвинителството, денеска е завршено вештачењето, но во интерес на натамошната истрага, деталите засега, нема да се споделат во јавноста.

Евроамбасадорот Жбогар не гледа причина за политичка криза во Македонија

Р.С.Европа - 22.07.2019

Случајот „Рекет“ покажува дека Јавното обвинителство се бори против корупцијата на високо ниво и го поддржуваме да работи на вакви случаи, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар и додаде дека не гледа причина за политичка криза во земјата.

„Дајте и на мафијата да си одбери и обвинител и судии… па гревота се дечките„: Твитер реакции за Катица Јанева, „новото ...

еМагазин - 21.07.2019

На социјалните мрежи не стивнуваат реакциите за случајот на Јавното обвинителство „Рекет“, евентуалната инволвираност во истиот и на специјалната обвинителка Катица Јанева , иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО)….

Катица Jанева е на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Република - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објавува „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно минатиот ...

Калајџиев: СЈО не треба да се згаснува поради Катица Јанева

Телма - 20.07.2019

Судбината на Катица Јанева не треба да го следи и СЈО смета професорот по кривично право Гордан Калајџиев кој не се согласува со тоа дека без Катица Јанева не треба да постои СЈО. Со последниот предлог закон , СЈО се закопува уште пред да му истече ...

Арсовски: СЈО работело на принцип на рекет, досегашните истраги не се водени како треба

МКД - 20.07.2019

Со потврдата на Зоран Заев дека Катица Јанева, односно дека СЈО треба да се затвори потврдува дека СЈО до сега работело на принцип на рекет на уцени и дека истрагите не се водени како што треба, изјави денеска Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Рускоска за Сител: Ги проверуваме мобилните апликации на Јанева, вториот мобилен и бил изгубен во Белград

Сител - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Jанева на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Скопје24 - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

ПОНАДА ЗА БОЛНАТА КАТА: Гевгеличани дојдоа во Скопје да и се најдат на Катица Јанева

Магазин - 20.07.2019

Урнебесни фотографии и видеа се појавуваат на социјалните мрежи на тема Катица Јанева. На социјалните мрежи се шири видео од улицата во која е куќата каде престојува таа. Може да се забежат автомобили со гевгелиски таблички паркирани пред влезната ...

Нема ПИ мерки за Јанева, боледувањето ѝ го дал матичниот лекар

ТВ21 - 20.07.2019

Основното јавно обвинителство нема побарано посебни истражни мерки за Катица Јанева. Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во интервју за „Канал 77“, ја демантираше изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Јанева има ...

Колку „тежи“ Катица Јанева – антикорупциска го објави нејзиниот имот

Магазин - 20.07.2019

Шефицата на специјалнот обвинителство Катица Јанева стана топ тема во македонските медиуми по обелодениот случај „Рекет“ и по нејзината оставка. ОЈО ќе утврдува дали Катица Јаневска имала некаква поврзанот со Боки 13 и Зоки Кичеец, и тоа ќе се ...

Јанева го уценувала и Мицкоски!? „За да го одмрзне партискиот имот, бараше поддршка за СЈО“

ТВ21 - 20.07.2019

Партиски штабови, станови, земјоделски површини, имоти, стари куќи е дел од долгиот список кој го замрзна скопскиот Кривичен суд на барање на СЈO пред повеќе од осум месеци. Барањето доаѓаше од предметот „Талир“, истрага која СЈО ја води против 14 ...

За Катица нема посебни истражни мерки, Рускоска објави: Не ја следиме, а дали некој друг ја следи…

Centar - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска вели дека таа не е следена од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. „Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Странските новинари кои ја величаа Катица Јанева сега молчат за нејзината скандалозна оставка

Република - 20.07.2019

Може слободно да се каже дека во ниту еден Македонец не било вложено толку многу за да му се изгради позитивна слика во домашната и странска јавност, како што беше инвестирано во Катица Јанева.

Синот на Катица го изгубил вториот мобилен телефон во Белград, ОЈО потврди дека и Јанева е во случајот „Рекет“

ТВ21 - 20.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска попладнево на вестите на Сител, потврди дека Катица Јанева е јавната обвинителка поврзана со случајот „Рекет“. До сега од обвинителството велеа само дека е одземен мобилниот телефон на еден јавен обвинител, но никогаш ...