TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пилешка пита со печурки и праз

МКД - 06.12.2018

Приготвување: Загрејте ја рерната на 190 степени. Загрејте го путерот во голема тава на средна до висока температура. Ставете ги празот и печурките и пржете 2-3 минути додека не почнат да омекнуваат.

Еве како се прави вистинска италијанска Маргарита

Gotvi.mk - 06.12.2018

Класика на италијанската гастрономија… Вистинско богатство од медитерански ароми. Состојки за тесто: 1/2 коцка квасец 250 гр брашно 2 лажици маслиново масло сол Состојки 700 гр домати 1 главица кромид 1 чешне лук 2 лажици маслиново масло 1 лажица ...

(ФОТО) Најубавиот колач во нова верзија: Посно тројно уживање

Екран - 06.12.2018

Колачот „Тројно уживање“ е меѓу најбараните на интернет бидејќи има невообичаено богат вкус и задоволува барања на повеќе видови слатки. Овојпат ви го донесуваме во посна варијанта… Состојки (за 12.

[РЕЦЕПТ] Печено свинско месо полнето со јаболка и ореви

Локално - 06.12.2018

Производи: 5 лажици путер 1 јаболко, излупено, исечено 1 мал кромид, сецкан 1 дршка од целер, сечена ½ чаша сецкани ореви 1 чаша јаболково пире, незасладено 1 и ½ чаши вода 5 чаши лебни трошки ½ кафена лажичка цимет ¼ лажичка сушен лук Мала лажичка ...

Празнични колачи со џем

Репортер - 06.12.2018

Потребни состојки: 300 грама брашно 1 прашок за печиво 1 јајце 150 грама путер 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер кора од лимон или портокал џем шеќер во прав Начин на подготовка: Од состојките замесете тесто и оставете го во фрижидер еден час.

Посен ролат од ореви по старински рецепт

МакМода - 06.12.2018

Направете вкусна слатка „салама“ од ореви која ќе биде одлична на празничната трпеза. Намирници потребни – 250 гр шеќер, ќесичка ванилин шеќер, 300 гр мелени ораси, 100 гр мелени посни кекси, 2 лажици какао во прав.

[РЕЦЕПТ] Безглутенска фритата со спанаќ и печурки

Локално - 06.12.2018

Производи: 2 лажици масло од авокадо ½ кромид, сецкан 1 црвена пиперка, сецкана 1 домат, сецкан 250 г печурки, исечени 2 лажици млад кромид, сецкан 2 чешниња лук, толчени 12 јајца 1 чаша течен крем за готвење 1 чаша рендано сирење на избор 1 лажица ...

Празници се ближат: Брзи новогодишни колачи со цимет, портокал и мед

Gotvi.mk - 06.12.2018

Направете вкусни и едноставни колачи за празниците кои се ближат. Состојки: 140 гр. брашно 100 гр. шеќер 1 јајце 40 гр. мед 40 гр. рендана кора од портокал малку сода цимет Подготовка: Се топи медот и се додава шеќер и кора од портокал, па сода и ...

[РЕЦЕПТ] Ароматична телешка тава со компири и моркови

Локално - 06.12.2018

Производи: 1 кг телешко месо за готвење 1 сецкани домати 1 чаша вода 3 лажици брашно 1 коцка од говедска супа 2 лажички шеќер 1 ½ лажички сол ¼ лажичка пиперки 4 моркови, сечени 2 стебленца од целер, сечени 3 компири се сечат на коцки 1 кромид, ...

Назли фатме

Пулс24 - 06.12.2018

ЗА ТЕСТО 10 жолчки 500 г путер 2 лажици кисела павлака 650 г брашно 8 лажици нишесте ЗА ШЕРБЕТ 1,2 кг шеќер 800 мл вода 1 ванилин шеќер сок од 1/2 лимон Во сад изматете ги путерот и жолчките додека станат кремасти. Додадете ги брашното и павлаката.

Потпечен спанаќ со сирење

Пулс24 - 06.12.2018

1 кг исчистен спанаќ 600 мл вода 4 јајца 500 г издробено сирење 100 г маргарин или путер 4 лажици сусам сол 300 г рендан кашкавал Спанаќот ставете во тенџере, покријте со капак и динстајте го со водата на тивок оган додека не омекне.

Традиционални и празнични: Неодоливи линзери – уживање за сите сетила

Gotvi.mk - 05.12.2018

Традиционални австриски кекси – се прават брзо и лесно! Состојки: 300 гр глатко брашно 1 прашок за печиво 1 јајце 150 гр путер 100 гр шеќер 1 ванилин шеќер кора од лимон или портокал џем шеќер во прав Начин на подготовка: Од состојките замесете ...

Се топат во уста: Вкусни јунешки ќофтиња во кајмак

Gotvi.mk - 05.12.2018

За следниот ручек ви предлагаме да ги направите овие вкусни ќофтиња во кајмак. Состојки: 500 гр мелено јунешко месо 120 мл млеко 1 лажица мелен црвен кромид 1 лажица мелен лук 100 гр презла 1 јајце сол бибер зачин ситно сечкан магдонос 3 лажици ...

Посна чорба со спанаќ и коцки препечен леб

Gotvi.mk - 05.12.2018

Вкусна и лесна оброк чорба со парчиња леб, одлична за време на пост или кога сакате помалку калорично јадење. Состојки: 1 морков 1 компир 150 гр свеж спанаќ 1 мала главица кромид 2 чешниња лук 50 гр целер 3 лажици масло 1 коцка за супа (посна од ...

Зачинет пилешки намаз – готов за миг

Gotvi.mk - 05.12.2018

Вкусен зачинет пилешки намаз, ќе го обожавате! Состојки: 400 гр пилешко филе 180 гр путер 1 лажица зачин 1/2 лажичка бибер 3-4 чешниња лук 2 лажици исечкан магдонос 5 лажици сок од лимон 1 лажичка куркума 1/2 лажичка ѓумбир Начин на подготовка: ...

Бабина погача фокача: Посна, мирисна и крцкава

Gotvi.mk - 05.12.2018

Направете мирисна погача која сите ќе ја обожаваат! Состојки: 400 гр брашно 200 мл млака вода малку маслиново масло сол шеќер 20 гр квасец Состојки 1 главица кромид 4 чешниња лук 4-5 кисели краставички или маслинки 1 домат оригано 2 гранчиња ...

(ФОТО) Посен колач на тетка Љупка

Екран - 05.12.2018

Колачот е превкусен, а лесен за подготовка и вистинско освежување на свечените посни трпези – особено за слава. Состојки: 100 г суви сливи 100 г суви кајсии 100 г ореви 100 г лешници 1 голема лажица суво грозје накиснато во рум 1 лажица какао 1 ...

Брза торта со банани

Репортер - 05.12.2018

Потребни состојки: 3 пудинзи од ванила 1 литар млеко 10 лажици шеќер 3 банани Шлаг пена 500 грама бисквити Начин на подготовка: Загрејте го млекото заедно со шеќерот. Додадете го измешаниот пудинг и мешајте на оган.

Солени стапчиња со сусам

Курир - 05.12.2018

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе. Состојки: 3 маргарини 1 кисела павлака 1 шолја млеко пола квасец 3 јајца 1 лажица сол 1 кг. брашно сусам Подготовка: Се мати маргаринот со павлака и млеко, јајца и сол, па се додава постепено ...

Печен компир со сирење и сланина

Репортер - 05.12.2018

Состојки: 1,5 кг.компири 500 г.сирење 300 г. сланина Подготовка: Сварете го компирот во солена вода. Откако ќе се свари излупете го и во сад за печење редете компир исечкан на кругови, рендано сирење и ситно сечкана сланина.

Не ви треба месо за овој деликатес: Печени пиперки со ориз и пченка

Gotvi.mk - 05.12.2018

Вкусни полнети пиперки без месо. Состојки: 6-8 пиперки ½ шолји ориз 1 шолја пченка 1 морков 1 кромид 3 лажици масло сол, бибер и магдонос Подготовка: Се сече ситно кромидот, се лупи морковот и се сече на коцки.

Брза посна баклава

Пулс24 - 05.12.2018

Состојки: 400 гр ореви 1 кг и 100 гр шеќер 3 реда посно чоколадо за готвење 2 кеси ванилин шеќер 800 мл вода 1 портокал 1 пакување кори за пита Подготовка: Се мешаат мелените ореви со 100 гр шеќер изрендана чоколада и ванилин шеќер.

Новогодишна руска салата – за највкусна празнична трпеза

Gotvi.mk - 05.12.2018

Сите се подготвуваме за Нова Година и Божиќ, радосните празници кога се е накитено и весело и секој е со семејството и најблиските. Направете вкусна руска салата. Состојки: 5 компири 2 моркови 12 кисели краставички 1 шолја грашок 200 гр.

Брза штрудла со јаболки – крцка во уста

Gotvi.mk - 05.12.2018

Направете вкусна штрудла. Состојки: 3-4 шолји маргарин ½ шолји вода прстофат сол ¼ лажички сода 500 гр. брашно Фил: 1 кг. јаболки 2-3 лажици шеќер 1 лажиче цимет 5-6 лажици ореви сечени шеќер во прав за горе Подготовка: Се мести тесто од сите ...

Сусамки

Пулс24 - 05.12.2018

4 јајца 250 г шеќер 250 г маргарин 800-850 г брашно 4 лажици млеко 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици мед 150 гсусам Во сад изматете ги јајцата и шеќерот со миксер. Додадете го маргаринот и повторно изматете.

Телешки шницли со сос

Пулс24 - 05.12.2018

800 г телешки шницли 1 исечена главица кромид 1 чаша Балсамико оцет 1/2 чаша соја сос 5 лажици мед 2 лажици исечен магдонос 2 исечени чешниња лук 1 лажица брашно 1 лажичка црвен пипер масло, сол и мелен црн пипер Во сад измешајте ги кромидот, ...

Посно, брзо, вкусно: Торта од ванилин пудинг, банана и кокос

МакМода - 05.12.2018

Тортата се подготвува многу брзо, едноставна е за правење, а вкусот е поезија! Потребни намирници – 2 ќесички пудинг од ванила, 125 гр маргарин, 200 гр шеќер во прав, 300 грама посни кекси, 5 лажици кокос, 3 банани, 1 ќесичка шлаг (вода според ...

Посно и меко медено срце колач (Видео)

Gotvi.mk - 04.12.2018

Испробајте го овој рецепт за меки колачи кои заведуваат на првиот залак! Состојки: 150 гр шеќер 300 мл кисела вода цимет 2 чаши брашно 3 лажици џем за тесто 3 лажици џем за премачкување 1 прашок за пециво Начин на подготовка: Во чинија ставете ...

Како да ги чувате компирот и кромидот на правилен начин

+инфо - 04.12.2018

Можеби не знаете дека складирањето на овие два зеленчуци заедно може да биде лоша варијанта! Знаете дека компирите и кромидот не смеат да се чуваат во фрижидерот, но, лесно е да се помисли дека тие можат да се складираат заедно во оставата или во ...

Солени стапчиња со сусам

Пулс24 - 05.12.2018

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе. Состојки: 3 маргарини 1 кисела павлака 1 шолја млеко пола квасец 3 јајца 1 лажица сол 1 кг. брашно сусам Подготовка: Се мати маргаринот со павлака и млеко, јајца и сол, па се додава постепено ...

Домашното е највкусно: Солени стапчиња со сусам

Вистина.мк - 06.12.2018

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе. Состојки: 3 маргарини 1 кисела павлака 1 шолја млеко пола квасец 3 јајца 1 лажица сол 1 кг. брашно сусам Подготовка: Се мати маргаринот со павлака и млеко, јајца и сол, па се додава постепено ...