TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зијадин Села: Заев ја отстранува Ременски, а осомничениот Бујар Османи му е вицепремиер

IRL - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното издание на емисијата 24 анализа рече дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ќе ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар ...

Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со Обвинителството

360 степени - 09.10.2019

Утре обвинителката Вилма Русковска ќе поднесе обвинение за истрагата за „Рекет“ и ќе побара продолжување на мерката притвор за Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец. Таа вели дека остануваат истите квалификации за осомничените.

Села: Заев ќе ја отстранува Ременски, а Османи кој е осомничен за корупција му е вицепремиер

Фокус - 09.10.2019

Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села во вечерашното интерјву на ТВ 24 вели дека премиерот Зоран Заев е контрадикторен со денешата најава дека ја отстрани Фросина Ременски поради сомневањата за „Рекет“, а Бујар Османи кој е ...

Заменичката на Боки 13 стигна во судот, обвинителството бара притвор

МКД - 09.10.2019

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството за гонење организиран криминал денеска отвори нова истрага за случајот „Рекет“ и бара ...

Нова истрага за фирмите поврзани со „Рекет“

Алсат-М - 09.10.2019

Вилма Рускоска ја прошири истрагата за „Рекет“. Нови четворица осомничени заедно со Боки 13 се мета на истрага за измама и перење пари преку хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ чиј основач е токму Бојан Јовановски.

Ременски ќе остане без пасошот

Република - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека за пратеничката Фросина Ременски се превземени мерки на претпазливост. Таа објасни дека за Ременски, како и за другите осомничени во проширената истрага од предметот Рекет, рече дека се барани само ...

Случајот Рекет се проширува на ,,Меѓународниот сојуз‘‘ и на нови 4 физички лица, меѓу нив и Фросина Ременски

Сител - 09.10.2019

Боки 13, неговите најблиски соработници и пратеничката Фросина Ременски се под истрага за активностите на Меѓународниот сојуз на Јовановски. Според обвинителството, со измами успеале да прибават скоро 1 милион евра од двајца бизнисмени.

Пратеничкиот имунитет не ја штити Ременски од кривична одговорност

IRL - 09.10.2019

Актуелната пратеничка и потпретседателка во Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ременски е една од осомничените во рамките на новата истрага поврзана со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, отворена од Обвинителството за гонење ...

Заев најави разрешување на Ременски, во СДСМ очекуваат и пратеничка оставка

24 Вести - 09.10.2019

Фросина Ременски освен со партиските функции најверојатно ќе треба да се збогува со пратеничкиот мандат, и потпретседателската фотелја во законодавниот дом. Дека од Бихаќка најверојатно ќе биде времено отсратнета јавно ја извести нејзиниот лидер ...

Ременски осомничена за измама, Заев ќе ја отстранува од СДСМ

Deutsche Welle - 09.10.2019

Пет лица, меѓу нив и пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски се меѓу осомничените во новата истрага на ЈО поврзана со фирмите на Бојан Јовановски. Потпретседателката на Собранието од редовите на СДСМ, Фросина Ременски е меѓу ...

Ременски не прима новинари во кабинетот – Заев најавува рекет – метла

Телма - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски Ташевска беше во кабинетот, но не прифати средба со нас. Првин имаше состанок, а потоа од нејзината канецларија излегоа координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митроски и пратеникот Диме ...

Заев чека да види што има обвинителството за Ременски

AKO - 09.10.2019

,,Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинето, тогаш ја применуваме мерката санкции, времено да биде отстрането од функцијата за да може реално да си ја даде својата одбрана“-рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во Влада.

Заев најави мерки против осомничениот функционер на СДСМ

Фокус - 09.10.2019

Премерот, Зоран Заев, одби да го коментира денешното соопштение од Јавното обвинителство, од каде информираа дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и дека меѓу осомничените е и јавен функционер.

Со метлата или на неа

CivilMedia - 09.10.2019

пишува: Сега, дури сега, дури допрва Фросина Ременски ќе летала од СДСМ. Професорката по безбедност, истрагата ќе потврди или ќе негира, но обвинителството натаму упатува, е меѓу оние што финансиски се обезбедувале и преку рекет.

Фросина Ременски е осомничениот функционер во новата истрага за „Рекет“

МКД - 09.10.2019

Осомничениот функционер во новата истрага за „Рекет" е пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, дознава неофицијално МКД.мк од извори од Обвинителството. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Заев најави времено отстранување на Ременски од партијата

Телма - 09.10.2019

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинито или слично тогаш ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност, вратите се отворени секогаш за секого, рече денеска премиерот Зоран Заев, ...

Заев времено ќе отстрани секого кој е осомничен или обвинет

Р.С.Европа - 09.10.2019

Кога некое лице ќе биде осомничено, обвинето или слично, тогаш ја применуваме мерката времено отстранување за да си докаже невиност, одговори денеска премиерот Зоран Заев, на новинарско прашање во врска со новата истрага на Јавното обвинителство за ...

Ќе открие ли Ременски каде се парите од рекетот?

Нетпрес - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието и пратеник на СДСМ, Фросина Ременски денеска напладне беше во собраниските клупи кога од Јавното обвинителство соопштија дека меѓу осомничените во истрагата за „Рекет“ е и функционер кој го придружувал Бојан ...

Фросина Ременски во проширената истрага за „Рекет“

Телма - 09.10.2019

Според инфомрации на Телма од обвинителството првоосомничен во проширената истрага за измама и перење пари е претседателот на Меѓународниот сојуз Бојан Јовановски, Јасна Мандиќ директорка на Меѓународниот сојуз и асистентката на Јовановски Кристина ...

Дали на Ременски и стигна сметката за блискоста со Боки 13?

Локално - 09.10.2019

Јавноста „се крена“ откако денес се обелодени дека Фросина Ташевска Ременски, потпретседателката на Собранието и пратеничка од редовите на СДСМ, е една од осомничените во аферата Рекет. Неофицијално, веста дека Ременски ќе биде дел од проширената ...

Фросина Ременски со последниот статус се „тагнала“ во Берово

Бриф - 09.10.2019

Јавното обвинителство денеска објави дека истрагата за „Рекет“ ја проширува за уште нови лица, меѓу кои е и еден функционер. Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција истакна дека без разлика за кој станува збор, секој што направил криминал ...

Кои се новите осомничени во „Рекет“ со Боки 13 и со Ременски?

+инфо - 09.10.2019

Дека имало интерес за спогодба денеска потврди и републичкиот обвинител Љубомир Јовески, но, како што рече, до овој момент такво нешто не е постигнато. Покрај Бојан Јовановски – Боки 13, пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина ...

Кирацоски за Канал 5: Аферата „Рекет“ нема доприни точки со мене

Канал5 - 09.10.2019

Пратеникот и функционер на СДСМ, Александар Кирацоски, чие име во изминатиот период се поврзуваше со активностите кои се предмет на истрага во случајот „Рекет“ тврди дека тој не е функционерот кој е опфатен со проширувањето на истрагата.

Прв политичар во мрежата на Рекетот

Телма - 09.10.2019

Обвинителството соопшти дека еден функционер е осомничен за измама затоа што му помагал на Бојан Јовановски-Боки 13 во мрежата на Меѓународниот сојуз во која се измамени две градежни фирми за 720 илјади евра.

Ременски стоела зад измамите на Боки 13

Независен - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието и пратеничка, Фросина Ременски стоела зад измамите кои ги правел претседателот на Меѓународниот сојуз, Бојан Јовановски- Боки 13 со невладината организација која беше прикажувана како хуманитарна организација.

Кирацовски: Аферата „Рекет“ нема допирна точка со мене, кој е осомничениот не знам!

Фокус - 09.10.2019

Пратеникот Александар Кирацовски вели дека тој не се препознава во соопштението на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, во кое се вели дека истрагата „Рекет“ се проширува за уште четири нови лица меѓу кои и еден функционер.

Фросина Ременски осомничена во „Рекет“

Нова ТВ - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски е осомничена во „Рекет“ дознава НОВА од извори во истрагата. Таа е опфатена со проширената истрага против нови четири лица осомничени за перење пари, измама и помагање во измама, во делот на ...

Заев: Ќе ја отстраниме Ременски од функциите во партијата

+инфо - 09.10.2019

Премиерот додаде дека кога влегол во прес-салата добил информација за последната изјава на јавниот обвинител, но не ги знае деталите и најави конкретен став за утре. Стоиме на своите ставови и ќе го отстраниме функционерот од сите обврски во ...

Ременски од седница се повлекла во својот кабинет

Фактор - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски, во моментот кога изби веста дека е новоосомничено лице во новата истрага за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски ја напуштила собраниската седница и се повлекла во својот кабинет, објави Телма.

Фросина Ременски осомничена за малверзации во „Меѓународниот сојуз“

24 Вести - 09.10.2019

Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, таткото на Боки 13, Миле Јовановски, асистенткта на Јовановски во „Меѓународниот сојуз“ и самиот Бојан Јовановски се петмината осомничени за перење пари во невладината „Меѓународен сојуз“ – дознава тв 24 од извори во ...

Заев: Фросина Ременска ќе ја отстраниме од сите функции во партијата

360 степени - 09.10.2019

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека ќе го стори тоа што го ветил и партијата ќе се збогува со функционерите кои и на какво било начин се вмешани во аферата „Рекет“. Тоа ќе се случи и со Фросина Ременски. „Стоиме на зборот.

Фросина Ременски е осомничениот функционер во „Рекет“

+инфо - 09.10.2019

Фросина Ременски е осомничениот фунцкционер во аферата „Рекет“, потврди Плусинфо од извори во истрагата. За неа, обвинителството ќе бара мерка на претпазливост. Според, официјалното соопштение од обвинителството, осомниченото лице како функционер, ...

Заев ќе ја разреши Ременски од партиските функции

Слободен Печат - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи денеска на новинарско прашање, рече дека ќе ја разреши Фросина Ременски од сите партиски функции, додека не ја докаже својата невиност. Ременски инаку е дел од Централниот и Извршниот комитет на СДСМ.

Ќе биде ли Фрики храбра како шарениот Павле, па да си поднесе оставка од функциите кои ја штитат?

Република - 09.10.2019

Ќе биде ли потпретседателката на Собранието Фросина Ременски толку храбра како „шарениот Павле“, кој си поднесе оставка од пратеничката функција откако излезе во јавност снимката на која нарачува „полче“? Пратеничката и потпретседателка на ...

РЕМЕНСКИ: Од моќен функционер, преку хуманитарец, до осомничена за Рекет

Фактор - 09.10.2019

Некогаш една од ударните тупаници на сега владејачката партија, СДСМ, активна пратеничка и потпретседател на Собранието, Фросина Ременски, е името кое денеска гласно одекна во јавноста како една од осомничените во аферата Рекет.

Фросина Ременски и Јасна Мандиќ дел од осомничените во новата истрага за „Рекет“

А1 On - 09.10.2019

Потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски и почесна претседателка на Меѓународниот сојуз е една од осомничените во новата истрага што денеска ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, дознава „А1он“.

Поранешната министерка Ременски е осомничена во „Рекет“

Точка - 09.10.2019

Откако од обвинителството соопштија дека еден функционер е осомничен за измама во случајот „Рекет“, набрзо се дозна за кого станува збор. Државниот обвинител Љупчо Јовевски денеска откри дека е проширена истрагата за случајот „Рекет“ и сега се ...

Фросина Ременски е осомничениот функционер во истрагата за Меѓународниот сојуз

360 степени - 09.10.2019

Пратеничката од СДСМ Фросина Ременски е една од петтемина осомничени кои заедно со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 ги гони Обвинителството во новата истрага. Информацијата дека станува збор за Ременски ја објави порталот НоваТВ, што за ...

Ременска под истрага за малверзации со Меѓународен сојуз

24Инфо - 09.10.2019

Фросина Ременски, Јасна Мандиќ, таткото на Боки 13, Миле Јовановски, асистенткта на Јовановски во „Меѓународниот сојуз“ и самиот Бојан Јовановски се петмината осомничени за перење пари во невладината „Меѓународен сојуз“, дознава ТВ24 од извори во ...

Ременски осомничена за „Рекет“, за Мандиќ ќе се бара притвор

Слободен Печат - 09.10.2019

ОЈО ги осомничи и најблиските соработници на сега веќе притворениот Бојан Јовановски во Меѓународниот сојуз. Фросина Ременски е една од осомничените лица во проширената истрага за аферата „Рекет“ која денеска ја обелодени јавниот обвинител Љубомир ...

ТВ21 ДОЗНАВА: Обвинителството бара мерки на претпазливост за Фросина Ременски

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителството бара мерки на претпазливост за пратеничката и заменик-претседател на Собранието на РСМ, Фросина Ременски бидејќи наводно заедно со заедно со првоосомничениот (Бојан Јовановски) присуствувале на средбите организирани од ...

Кирацовски за Фокус тврди дека проширената истрага за „Рекет“ не се однесува на него

Локално - 09.10.2019

Пратеникот Александар Кирацовски во изјава за Фокус, тврди дека проширената истрага за предметот „Рекет“ не се однесува на него, иако во соопштението на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција се вели дека истрагата се ...

Ременски осомничена во Рекет, Зеав најави нејзино разрешување од партиските функции

CivilMedia - 09.10.2019

На денешната прес -конференција, одговарајќи на новинарско прашање, премиерот Зоран Заев, изјави дека и Фросина Ременски, потпретседателка на Собрание, поради инволвираност во случајот „Рекет“ ќе биде разрешена од сите партиски функции.

Кирацоски: Не, јас не сум осомничениот функционер, не е фер да шпекулирам кој е

Фактор - 09.10.2019

Не, јас не сум осомничениот функционер, но кој е, не можам да шпекулирам, тоа не би било фер“, ова кусо за Фактор го изјави пратеникот од СДСМ Александар Кирацоски. Ова следува откако Јавното обвинителство објави соопштение во кое наведува дека едно ...

Арсовски: Целиот врв на СДСМ е вмешан во случајот “Рекет”

Курир - 09.10.2019

Целиот врв на СДСМ е вмешан во случајот “Рекет”. Истрагата наместо да се фокусира на обезбедување на докази за инволвираноста на главата на октоподот, Русковска обвинителството шест месеци работи во насока на уништување на трагите кои водат кон ...

Потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски осомничена за „Рекет“

еМагазин - 09.10.2019

Потпреседателката на Собранието, Фросина Ременски е осомничениот фунцкционер во случајот „Рекет“, велат за Плусинфо извори од истрагата. За неа, обвинителството ќе бара мерка на претпазливост.

Ременски осомничена во аферата „Рекет“, премиерот најави нејзино разрешување од партиските функции

Скопје1 - 09.10.2019

Пет лица, меѓу нив и пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски се меѓу осомничените во новата истрага на ЈО поврзана со фирмите на Бојан Јовановски. Изјавата на премиерот следи по неофицијалните објави во дел од медиумите за ...

ПОТВРДЕНО: Фросина Ременски е осомничениот функционер во „Рекет“

Магазин - 09.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски е осомничениот фунцкционер во аферата „Рекет“, потврди Плусинфо од извори во истрагата. За неа, обвинителството ќе бара мерка на претпазливост. Според, официјалното соопштение од обвинителството, осомниченото лице како ...

Заев: Ременски ќе биде времено отстранета од партијата

Република - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во одговор на новинарско прашање истакна дека доколку потпретседателката на Sобранието Фросина Ременски, која доаѓа од неговата партија, е осомничена или обвинета за случајот „Рекет“, таа ќе биде ...

И Фросина Ременски осомничена за „Рекет“!

Expres - 09.10.2019

Фросина Ременски е осомничениот фунцкционер во аферата „Рекет“, потврди Плусинфо од извори во истрагата и за неа обвинителството ќе бара мерка на претпазливост. Осомничената, како функционер, одело на состаноци со првоосомничениот Бојан Јовановски.