TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Виена извршена трансплантација на бели дробови кај лице со коронавирус

Вечер Прес - 25.05.2020

Минатата недела на Медицинскиот универзитет во Виена била извршена итна и многу комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кај која поради Ковид-19 дошло до актутна респираторна слабост.

Трансплантација на бели дробови за спас од сигурна смрт од коронавирусот

Канал5 - 25.05.2020

За прв пат во Европа извршена трансплантација на бели дробови кај 45-годишна жена која развила акутна респираторна слабост поради Ковид 19. Иако претходно не боледувала од ниту едно друго заболување, белите дробови на жената по заразата со корона ...

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

Макфакс - 25.05.2020

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена Итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој развила акутна респираторна слабост поради Ковид-19.

Двајца пациенти од 40 и 43 години добија бубрези од починатиот донор Динева, едната трансплантација траела дури 8 саати

Фокус - 25.05.2020

На двајца пациенти на 43 и 40 години им се донирани бубрези од Емилија Динева од Дојран, која го изгуби животот во сообраќајна несреќа, а чие семејство одлучи нејзиното срце и бубрези да бидат донирани со цел да се спасат три човечки животи.

Двајцата пациенти на кои им беше трансплатиран бубрег се во добра и стабилна здравствена состојба

ММС - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен Печат - 24.05.2020

Двајца доктори од Куманово, Надица Мехмедовиќ, анестезиолог до државата кардиохирургија и Александар Трифуновски хирург-уролог беа дел од тимовите кои учествуваа во трансплантација на срце и бубрези од ист донор.

Ни крвна плазма, ни кислород не успеале – ја спасиле со трансплантација

Независен - 24.05.2020

На виенската Општа клиника АКХ на една 45-годишна пациентка, чии бели дробови откажале од корона вирусот, лекарите ѝ го спасиле животот со трансплантација. Корона вирусот кај оваа жена, која немала други заболувања, предизвикал толку тежок развој на ...

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Опсервер - 24.05.2020

Куманово, 24 мај 2020 () – Двајца доктори од Куманово, Надица Мехмедовиќ, анестезиолог до државата кардиохирургија и Александар Трифуновски хирург-уролог беа дел од тимовите кои учествуваа во трансплантација на срце и бубрези од ист донор.

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Либертас - 24.05.2020

Двајца доктори од Куманово, Надица Мехмедовиќ, анестезиолог до државата кардиохирургија и Александар Трифуновски хирург-уролог беа дел од тимовите кои учествуваа во трансплантација на срце и бубрези од ист донор.

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани кои беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Вечер Прес - 24.05.2020

Двајца доктори од Куманово, Надица Мехмедовиќ, анестезиолог до државата кардиохирургија и Александар Трифуновски хирург-уролог беа дел од тимовите кои учествуваа во трансплантација на срце и бубрези од ист донор.

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

MakPress - 25.05.2020

Двајца доктори од Куманово, Надица Мехмедовиќ, анестезиолог до државата кардиохирургија и Александар Трифуновски хирург-уролог беа дел од тимовите кои учествуваа во трансплантација на срце и бубрези од ист донор.

Двајца пациенти од 40 и 43 години добија бубрези од починатиот донор Динева

Либертас - 25.05.2020

На двајца пациенти на 43 и 40 години им се донирани бубрези од Емилија Динева од Дојран, која го изгуби животот во сообраќајна несреќа, а чие семејство одлучи нејзиното срце и бубрези да бидат донирани со цел да се спасат три човечки животи, пренесе ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

А1 On - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

МЗ: Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Сител - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Бубрезите на Динева спасија двајца пациенти, кои со години биле на дијализа

Република - 25.05.2020

На двајца пациенти на 43 и 40 години им се донирани бубрези од Емилија Динева од Дојран, која го изгуби животот во сообраќајна несреќа, а чие семејство одлучи нејзиното срце и бубрези да бидат донирани со цел да се спасат три човечки животи.

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Курир - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Макфакс - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

МЗ: Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Канал5 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Пациентите со трансплантиран бубрег од починат донор се добри и стабилни

МКД - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

24 Вести - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти со трансплантиран бубрег се во добра состојба

+инфо - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи ...

Бубрезите на Динева спасија и двајца пациенти, кои со години биле на дијализа – сега се во добра здравствена состојба

Скопје24 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од Емилија Динева се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

Пациентите на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра состојба

360 степени - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплатиран бубрег се во добра здравствена состојба

Слободен Печат - 25.05.2020

Трансплантирани се двајца пациенти, жена на 45 годишна возраст од Скопје и маж на 40 годишна возраст од Куманово. Двајцата пациенти беа со хронична бубрежна слабост и со години на дијализа.

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Press24 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Бубрезите на починатата Динева трансплатирани кај двајца пациенти, тие се во стабилна состојба

Локално - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Независен - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

iPortal - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Опсервер - 25.05.2020

Скопје, 25 мај 2020 () – Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

24Инфо - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Бубрезите на починатата Емилија трансплатирани кај двајца пациенти, тие се во стабилна состојба

Нетпрес - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Либертас - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

ТВ21 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

МЗ: Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

4NEWS - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Скопје1 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за Урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

45 годишна Скопјанка и 40 годишен Кумановчанец го добија бубрезите од Емилија Динева

MakPress - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Точка - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег од починат донор се во добра здравствена состојба

еМагазин - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Кајгана - 25.05.2020

Трансплантирани се на жена на возраст од 45 години од Скопје и маж на возраст од 40 години од Куманово, кои имаа хронична бубрежна слабост и со години беа на дијализа. На трансплантација на бубрези работеше стручен тим на уролози под водство на д-р ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Frontline - 25.05.2020

Трансплантирани се жена на возраст од 45 години од Скопје и маж на возраст од 40 години од Куманово, кои имаа хронична бубрежна слабост и со години беа на дијализа. Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од ...

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Бриф - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи постоперативниот тек и функцијата на ...

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

24Инфо - 25.05.2020

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена Итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој развила акутна респираторна слабост поради Ковид-19.

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

Точка - 25.05.2020

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој развила акутна респираторна слабост поради Ковид-19.

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Пулс24 - 25.05.2020

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба, соопшти Министерството за здравство. Од Клиниката за урологија информираат дека интензивно се следи ...

Во Виена извршена трансплантација на бели дробови на пациентка со Ковид-19

А1 On - 25.05.2020

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој развила акутна респираторна слабост поради Ковид-19.

Извршена трансплантација на бели дробови за спас од сигурна смрт од коронавирусот

iPortal - 25.05.2020

За прв пат во Европа извршена трансплантација на бели дробови кај 45-годишна жена која развила акутна респираторна слабост поради Ковид 19. Иако претходно не боледувала од ниту едно друго заболување, белите дробови на жената по заразата со корона ...

Прва трансплантација на бели дробови на заразен со ковид-19 во Европа

+инфо - 25.05.2020

На Австрискиот универзитетски оддел за торакална хирургија во Виена е направена прва трансплантација на белите дробови на заболен од ковид-19. Станува збор за 45-годишна пациентка која развила акутна респираторна слабост поради ковид-19.

Прва трансплантација на бели дробови на заразен со ковид-19 во Европа

Нетпрес - 25.05.2020

На Австрискиот универзитетски оддел за торакална хирургија во Виена е направена прва трансплантација на белите дробови на заболен од ковид-19. Станува збор за 45-годишна пациентка која развила акутна респираторна слабост поради ковид-19.