TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стечајците не му веруваат: Груевски од математика знае само делење, повторно ќе извисиме!

+инфо - 16.01.2014

Дали сите стечајци што останаа без работа во процесот на транзиција и приватизација на државните фирми конечно ќе почнат да добиваат месечен надоместок од државата? Ова е прашањето околу кое вчера се ...

Мерката за стечајците позитивно оценета и од експертите

Сител - 16.01.2014

Со неа ќе се решат проблемите на нови 3 илјади лица. Велат за прв пат некој застанал зад оваа обесправена група. Но сметат дека стечајците опфатени со ова мерка не треба да се откажат од потрагата по ...

Стечајците задоволни од најновата владина одлука

Дневник - 16.01.2014

Стечајните работници што беа згрижени со Законот за материјалното обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Новиот Закон за стечајци за некои решение - за други агонија

24 Вести - 15.01.2014

Премиерот Груевски си ја призна грешката – со стариот законот за стечајци не беа опфатени сите оние кои го загубиле работното место, и не по своја вина туку како жртви на приватизацијата – обвинува ...

Стечајците задоволни од најновата владина одлука

24 Вести - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Николов:Ветувањето за обештeтување на стечајците- маркетиншки трик и додворување

Нова ТВ - 15.01.2014

Според пратеникот на СДСМ, Маријанчо Николов вчерашната најава за решавање на прашањето на стечајците е предизборен маркетинг и додворување на најзагрозената категорија население.

Стечајците оптимисти дека овој пат ќе бидат обесштетени

Алфа - 15.01.2014

По најавата на премиерот Груевски дека секое лице кои останало без работа од фирма во државна или доминантно државна сопственост до крајот на 2013-та ќе добива по 7.100 денари месечно до ...

Стечајците во очајна состојба

Р.С.Европа - 15.01.2014

Стечајците се самоубиваат и умираат зашто немаат пари да се лечат. Изгледа владата планира така да го реши нашиот проблем, обвинува Љиљана Ѓорѓиевска од здружението УНИТ од Куманово.

Реакции: задоцнето и нецелосно решение за војниците и стечајците

Телма - 15.01.2014

По вчерашната најава на премиерот Груевски дека Владата ќе го реши статусот на професионалните војници над 40-годишна возраст и на стечајните работници од државните фирми и од фирми со доминантен ...

(ВИДЕО) Николов: Решението за стечајците е нова манипулација и пред изборен маркетинг

А1 On - 15.01.2014

Пет предлог закони доставени од СДСМ за решавање на проблемот на стечајците и нивно обесштетување со по 6000 денари до пензија, власта ги одби а сега премиерот Груевски најави разрешница што е ефтин ...

Георгиевска: маркетингот на Груевски ќе опфати мал број на стечајци

Телма - 15.01.2014

Ветувањето на премиерот Никола Груевски дека ќе ги обештети стечајните работници е предизборен маркетиншки трик бидејќи законот ќе опфати само мал дел од ова категорија граѓани.

Партиски препукувања за судбината на стечајците и војниците

Фактор - 15.01.2014

Одлуките за решавање на статусот на стечајните работници и на професионалните војници се задоцнети и претставуваат предизборен маркетинг на власта, смета опозициската СДСМ.

(ВИДЕО) Ѓорѓиевска: Ова е предизборен трик на Груевски

А1 On - 15.01.2014

Кумановските стечајни работници тврдат дека не е точно дека со новата владина мерка ќе се реши нивниот статус, односно дека сите стечајци ќе бидат обештетени.

До февруари законите за стечајците и професионалните војници ќе бидат усвоени во Собрание

Точка - 15.01.2014

Законските решенија со кои ќе се решава статусот на стечајците и професионалните војници кои вчера беа најавени би требало да бидат усвоени од Собранието до крајот на февруари, вели премиерот Никола ...

СДСМ: Власта прави предизборен маркетинг

Телеграф - 15.01.2014

Според СДСМ, законското решение за стечајните работници не е целосно, а истата мерка за професионалните војници и тие ја имаат во новата програма Владините одлуки за решавање на статусот на ...

Стечајците поделени и по новата владина мерка

Фактор - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Николов: Си прават предизборен маркетинг со стечајците а пет години ги забораваа

+инфо - 15.01.2014

Вчерашната најава за решавање на прашањето на стечајците е предизборен маркетинг и додворување на најзагрозената категорија население, оцени денеска пратеникот Маријанчо Николов од СДСМ на ...

Решавање на стечајците или предизборна манипулација?

Фактор - 15.01.2014

Владата ќе го решава проблемот на стечајните работници. На вчерашната седница било одлучено да донесе и законски измени за материјално обезбедување на лицата кои останале невработени или технолошки ...

Стечајците со различни ставови за најавеното решение на нивниот статус

+инфо - 15.01.2014

Стечајците различно го доживеаја предложеното решение за решавањето на нивниот статус соопштено вчера од страна на премиерот Никола Груевски. Стечајците што сè уште немаат решен статус сметаат дека и ...

(ВИДЕО)Лилјана Ѓорѓиевска:Се работи за предизборен трик,кој ќе ја надомести штетата

Локално - 15.01.2014

Според лидерката на кумановските стачајци Лилјана Ѓоргиевска, стечајците сметат дека по вчерашната одлука на владата за решавање на проблемот со стечајците, се работи само за предизборен трик на ...

Стечајците благодарни: Владата ни решава голем проблем

Курир - 15.01.2014

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, денес пред стечајците ги образложи новите владини мерки кои премиерот Груевски ги промовираше вчера.

(ВИДЕО) Николов: Решението за стечајците е евтин предизборен маркетинг и игра со човечки судбини

Либертас - 15.01.2014

Пет предлог закони доставени од СДСМ за решавање на проблемот на стечајците и нивно обесштетување со по 6000 денари до пензија, власта ги одби а сега премиерот Груевски најави разрешница што е евтин ...

До февруари законите за стечајците и професионалните војници ќе бидат усвоени во Собрание

Нетпрес - 15.01.2014

Законските решенија со кои ќе се решава статусот на стечајците и професионалните војници кои вчера беа најавени би требало да бидат усвоени од Собранието до крајот на февруари, вели премиерот Никола ...

Стојан Стојанов: Конечно ќе се реши агонијата на стечајните работници

Локално - 15.01.2014

Стечајните работници кои штрајкуваа повеќе месеци пред собранието, а беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на ...

Конечно светлина во стечајниот тунел

МРТ - 15.01.2014

Стечајците ја поздравија владината одлука за згрижување на околу 3 илјади работници кои беа прогласени за технолошки вишок. Дотаму дошле како резултат на затворањето на фирмите што биле со доминантен ...

Николов:Зошто по пет години одлагање на решавањето на прашањето, премиерот сега се сети на стечајците?

Локално - 15.01.2014

Вчерашната најава за решавање на прашањето на стечајците е предизборен маркетинг и додворување на најзагрозената категорија население.Зошто сега кога треба да има избори премиерот се сети на ...

Професионалните војници и стечајците „за“ новите владини решенија

Канал5 - 15.01.2014

И стечајците и професионалните војници задоволни од владините мерки со кои ќе се надмине долгогодишниот проблем со кој се соочуваат околу 7 илјади луѓе, а за кои вчера информираше премиерот Груевски.

Стечајците се задоволни од најновата владина одлука

Република - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Стечајците се задоволни од најновата владина одлука

Сител - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Стечајците се заблагодарија на македонската Влада

Press24 - 15.01.2014

Стечајците на денешната средба со министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и се заблагодарија на Владата за мерките кои премиерот Никола Груевски ги промовираше на вчерашната ...

Стечајците благодарни: Владата ни решава голем проблем

Вечер Прес - 15.01.2014

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, денес пред стечајците ги образложи новите владини мерки кои премиерот Груевски ги промовираше вчера.

(ВИДЕО) Николов: Пет години Груевски си играше со стечајците и сега, пред избори, се сети на нив

Бриф - 15.01.2014

Вчерашната најава на премиерот Груевски дека ќе предложат закон за решавање на проблемот на стечајните работници ја оценуваме како предизборен маркетинг, како задоцнета и како популистичко ...

Стечајците задоволни од најновата владина одлука

Lider - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Стечајците задоволни од најновата владина одлука

Денар - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008-та година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31-ви декември 2013-та ...

Стечајците задоволни од најновата владина одлука

Економски - 15.01.2014

Стечајните работници кои беа згрижени со Законот за материјално обезбедување од 2008 година се задоволни од најновата владина одлука за продолжување на рокот на законот до 31 декември 2013 година.

Николов: Пред избори Груевски се сети на стечајците

Sky - 15.01.2014

Вчерашната најава на премиерот Груевски дека ќе предложат закон за решавање на проблемот на стечајните работници, како што истакна денеска Марјанчо Николов, претседател на собраниската Комисија за ...