TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден новозаразен од Прилеп, тројца од долненското Десово

Н.Македонија - 04.06.2020

Во изминатите 24 часа Центарот за јавно здравје од Прилеп, како што информираше градоначалникот Илија Јованоски, регистрирал четири новозаразени лица од ковид-19, од кои едно е од Прилеп, а три се од долненското село Десово.

Ковид-19: 120 нови случаи, за една недела двојно повеќе заболени

Факултети - 04.06.2020

Нови 120 случаи на пациенти заболени од Ковид-19, двајца починати и 16 оздравени во последните 24 часа се регистрирани на Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. Направени се 953 тестирања.

„Патот кон“ во Клиниката за инфективни болести, сведоштва на пациентите соочени со Ковид-19

Алсат-М - 04.06.2020

Емисијата „Патот кон“ вечерва во 20:40 часот со ексклузивен извештај од Клиниката за инфективни болести, чии лекари и медицински персонал од почетокот на пандемијата се соочуваат со вирусот „Ковид-19“.

Наплив на пациенти болни од ковид-19 во ГОБ „8 Септември“, директорот Костов вели подготвени се за продолжениот викенд

Република - 04.06.2020

Во ГОБ „8 Септември“ има наплив на пациенти болни од ковид-19, а директорот на болницата проф. д-р Христијан Костов вели дека се подготвени за продолжениот викенд. Синоќа беше еден од помирните вечери во последните три месеци.

Двајца новопочинати од корона вирусот, вкупно до сега 147

еМагазин - 04.06.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65 годишна пациентка, примена на 28 мај, а во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 69 години, хоспитализиран на 1 јуни, информираше на Фејсбук, министерот за здравство, Венко ...

Битола 14 дена без ниту еден заболен од ковид-19

Н.Македонија - 04.06.2020

Битола е еден од ретките градови во државата кој цели 14 дена нема ни еден нов случај на заболен од ковид-19, потврдија од Центарот за јавно здравје во Битола. Инаку, во Клиничката болница досега се хоспитализирани вкупно осум пациенти кои се ...

14-ти ден во Битола не е регистриран случај на Ковид 19

Тера - 04.06.2020

Денеска 14-ти ден во Битола нема нов случај на коронавирус, потврдија од Центарот за јавно здравје за Тера телевизија. До вчера во Битола на клиниката беа хоспитализирани осум пациенти кои се наоѓаат во средно тешка состојба.

Двајца од новопочинатите од корона вирусот немале контакт со потврден случај, еден без претходни заболувања

еМагазин - 04.06.2020

Од Министерство за здравство вчера информира дека починаа уште четворица пациенти од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во Македонија изнесува 145. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 84 годишен пациент од ...

Лекарка од гинекологија во Тетово позитивна, немала контакт со пациенти, таа и нејзините колеги во изолација

ТВ21 - 03.06.2020

Лекарка од Одделот за гинекологија при Клиничката болница во Тетово е меѓу новите позитивни на Ковид-19. Таа е изолирана заедно со колегите со кои имала контакт. Официјалните информации од Министерството за здравство велат дека здравствената ...

Русин се разбудил по двомесечна кома и бил шокиран од коронавирусот

Руска реч - 03.06.2020

Еден московјанин, кој по операција поминал два месеца во кома, се разбудил и бил шокиран од ситуацијата со ширењето на коронавирусот во земјата. Ова во средата, 3 јуни, за РИА „Новости“ го изјавија неговата сопруга и лекарот.

Нов пик на корона вирусот – за 24 часа дијагностицирани се 101 позитивен

Телма - 03.06.2020

Расте бројот на нозоваразени од Ковид 19. За 24 часа дијагностицирани се 101 позитивен на корона вирусот. Ова е втор пик од над 100 новодијагностицирани во земјава од почетокот на пандемијата.

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 03.06.2020

Денеска на Клиниката имаше 40 пациенти, меѓу нив ќе видите и некој познат лик, политичар или од другиот јавен живот, никој не е имун на ...

Од вкупно 22 заразени бремени жени со Ковид 19, 12 биле без симптоми, а седум биле хоспитализирани

Фокус - 03.06.2020

Вкупно 22 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Според информациите од ИЈЗ, дури 12 од нив немале никакви симптоми на опасното заразување, а седум биле хоспитализирани.

Вкупно 791 пациент заразен од Ковид 19 немале никакви симптоми

Фокус - 03.06.2020

Од вкупно 2.492 заболени од опасниот корона вирус, 791 воопшто немале никакви симптоми покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кои не се објавени само денешните податоци.

Што е потребно овие „неверни бомби“ конечно да поверуваат?

Frontline - 03.06.2020

Денес 101 регистрирани нови случаи на корона вирус во Македонија. Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил вчера напиша објава за прилогот од Телма која направи репортажа со пациентите заразени од Ковид-19 кои се лекуваат на ...

На инфективно хоспитализирани 8 пациенти со ковид-19, ниту еден од Битола

Битола Њуз - 03.06.2020

На денешната средба со новинарите, во дворот на Клиничката болница во Битола, на новинарски прашања одговараше директорката д-р Билјана Гагачовска, која на новинарско прашање за каква е состојбата на Инфективното одделение, кое е и регионален центар ...

Ковид-19: Десет пати повеќе заболени од оздравени пациенти

Факултети - 03.06.2020

Вкупно 101 новозаболен од Ковид-19, четворица починати и 10 оздравени пациенти се регистрирани денеска на Институтот за јавно здравје, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов ...

4 починати, 101 нов случај на КОВИД-19, од кои 59 од Скопје

Сакам да кажам - 03.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани се 101 нов случаи на КОВИД-19 од 974 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Починати се четворица пациенти. Најмногу од новите случаи се од Скопје – 59, а потоа следуваат Куманово со 12, Штип со 7 и ...

Фијаско на Филипче и Заев: Коронавирусот оди кон најцрниот биланс

Курир - 03.06.2020

Наместо да стивнува, како во другите држави, коронавирусот во Македонија зема најголем замав и се движи кон најцрниот биланс. Министерот за здравство Венко Филипче убедува дека состојбата се враќа во нормала, екс-премиерот Зоран Заев вели дека ...

Осуммина пациенти од охридско-струшкиот регион хоспитализрани во Битола

Н.Македонија - 03.06.2020

На Клиниката во Битола моментно се хоспитализирани 8 пациенти позитивни на ковид-19, изјави денеска директорката на Клиничката болница во Битола, Билјана Гагачовска. Според неа, сите пациенти се од охридско-струшкиот регион, додека од Битола засега ...

Еден новозаболен и еден смртен случај од Ковид-19 во Прилеп

Слободен Печат - 03.06.2020

Во Прилеп денеска е регистриран еден новозаболен од коронавирусот, а едно лице почина, на 84-годишна возраст. Според прилепскиот Центар за јавно здравје двајца пациенти оздравеле од заразната болест. Моментално се 28 активни случаи.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Денес 101 заразен, по што Владата го врати полицискиот час

Фактор - 03.06.2020

ПОВТОРНО НА СИЛА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС Владата донесе одлука за полициски час, целосна забрана за Скопје, Куманово, Липково, Штип, Тетово, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, од четврток од 21 часот до понеделник до 5 часот наутро.

Еден починат и еден новозаразен од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 03.06.2020

Во општина Прилеп денеска има еден новозаболен од коронавирус, двајца пациенти оздравеле од заразната болест, а едно лице на возраст од 84 години почина. Бројот на активни случаи изнесува 28.

Починаа уште четворица пациенти од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 145

еМагазин - 03.06.2020

Министерство за здравство информира дека починаа уште четворица пациенти од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати изнесува 145. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 84 годишен пациент од Прилеп, хоспитализирана ...

Скопје ново жариште на коронавирусот – 59 новозаразени за 24 часа

Expres - 03.06.2020

Од 101 новозаразени од коронавирусот во последните 24 часа, бројка која и официјално е потврдена, дури 59 лица се во Скопје. Следи Куманово со 12 нови случаи, Штип со седум, Струга со шест, во Тетово има пет нови, а тројца во Гостивар.

Убава вест: Оздравени 10 нови пациенти од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 1.605

еМагазин - 03.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 10 оздравени пациенти. Оздравените се од: Тетово-8 и Велес-2. Вкупната бројка на оздравени пациенти изнесува на оздравени пациенти е 1605. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Официјално: Нови 101 заболени од корона вирусот, ...

На клиниката во Битола хоспитализирани 8 пациенти позитивни на Ковид 19

Тера - 03.06.2020

На клиниката во Битола се хоспитализирани 8 пациенти позитивни на ковид 19, рече денес директорката на Клиниката др.Билјана Гагачовска. „Во моментов на Клиниката во Битола се хоспитализирани 8 лица позитивни на ковид 19, кој што се наоѓаат во средно ...

Починатата од корона вирусот немала контакт со потврден случај

еМагазин - 03.06.2020

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга на 56-годишна возраст примена во болницата на 21 мај како сомнителна на Ковид-19, потврдена позитивна по прием во болница, информираа вчера од Министерството за здравство.

Не вратија од мртвите, сведочат за Телма пациенти со КОВИД 19, кои лежат на Инфективна

Телма - 02.06.2020

Ова е Заир Селмани од Куманово. Верува во бог ама и во докторите кои му го спасиле животот. Пред две недели кога бил донесен на интензивна нега вели дишел на шкрги, лекарите едвај се избориле за повторно да земе воздух со полни гради, оти снимката ...

Ковид-19: 67 нови случаи од 868 тестирања

360 степени - 02.06.2020

Денеска до доцна попладне се чека подетална статистика за состојбата со епидемијата, како и за распределбата по градови на случаите од последното деноноќие Од 868 направени тестирања на ковид-19 во последното деноноќие 67 се позитивни.

Филипче: 67 новозаболени, 25 оздравени и еден починат (Видео)

Канал5 - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со последните информации за состојбата со Ковид-19. Во последните 24 часа во Република Македонија се направени 868 тестови, регистрирани 67 нови случаи на заразени од коронавирус, едно лице лице починало а 25 ...

Нови 67 заболени од Ковид-19, еден починат

А1 On - 02.06.2020

Во последниве 24 часа од направени 8686 тестови, има 67 позитивни пациенти на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Еден пациент починал во последново деноноќие, а 25 лица се оздравени.

67 нови случаи на КОВИД-19 од 868 тестови, еден починат

Сакам да кажам - 02.06.2020

Шеесет и седум новозаболени пациенти од КОВИД-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од 868 тестирања, и едно лице почина, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција, додавајќи дека сѐ уште се чекаат податоци од една ...

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Кајгана - 02.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција за актуелната состојба со COVID-19 во земјава. Претходно, Институтот за јавно здравје соопшти дека има повеќе од 60 нови случаи со COVID-19 регистрирани во изминатите 24 часа во државава ...

Филипче: „Позитивни се 67 пациенти, се разгледува можноста за враќање рестрикции“

Црнобело - 02.06.2020

Министерот Филипче на денешната прес-конференција ја соопшти најновата состојба во земјава. На прес-конференцијата министерот соопшти: Од вкупно 868 тестови има 67 позитивни пациенти во изминатите 24 часа и во следните неколку часа ќе биде објавена ...

Нови 76 заболени од ковид-19, наместо првичните 67

ММС - 02.06.2020

Од вкупно извршените 885 тестирања во изминатите 24 часа, регистрирани се 76 позитивни пациенти на Ковид-19, додека во исто време оздравеле 26 пациенти, информира вечерва Министерството за здравство.

Конечни бројки на Ковид-19: 76 новозаболени, дури 52 се од Скопје

Факултети - 02.06.2020

Конечните дневни бројки од состојбата со Ковид-19 во последните 24 часа во Македонија се: 76 новозаболени, 26 оздравени пациенти и една почината, соопшти Министерството за здравство. Попладне министерот за здравство Венко Филипче одржа прес ...

Филипче: Од 868 тестови 67 новозаразени

Сител - 02.06.2020

Се уште не е позната сликата за корона вирусот низ градовите во нашата земја, но позната е бројката на заболените на државно ниво, рече Филипче. Во изминатото деноноќие од вкупно 868 тестови, 67 тестови се позитивни, деталната статистика по градови ...

67 новозаразени со Ковид-19, оздравени се 25 лица

Факултети - 02.06.2020

67 нови случаи од Ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа во Македонија. Ова е резултат на 868 тестирања, изјави министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција. Подоцна во текот на денот ќе се знае и дистрибуцијата на заразени по ...

Конечен биланс на денот: 76 новозаболени, 52 се од Скопје

+инфо - 02.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1.

Потресни сведоштва за Телма TВ на пациенти со Ковид-19 на Инфективна (ВИДЕО)

Frontline - 02.06.2020

Еден од соговрниците нагласи и дека жали што претходно не верувал дека болеста постои и дека е реална опасност. Во прилог на телевизија Телма , некои од пациентите примени на Инфективната клиника во Скопје говореа пред камерите за нивните искуства, ...

Во Општина Гостивар 2 новозаболени, во земјава 67 нови случаи на коронавирус

Gostivarpress.mk - 02.06.2020

Потврдени се два нови случаи на коронавирус на подрачјето на Општина Гостивар, додека во Македонија има 67 новозаболени. Министерот за здравство, Венко Филипче на прес конференција информира дека во изминатото деноноќие биле извршени 868 тестирања, ...

Стружанка на 56 години почина од корона вирусот

еМагазин - 02.06.2020

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Струга (56г) примена во болницата на 21 мај како сомнителна на ковид, потврдена позитивна по прием во болница, информира Министерството за здравство.

Вкупно 76 позитивни денес, 26 оздравени и еден починат

Frontline - 02.06.2020

Досега во земјата се направени вкупно 31.187 тестирања на ковид-19. По пристигнување и на последните резултати од тестирања за коронавирус во приватните здравствени установи, министерот за здравство, Венко Филипче ги соопшти целосните статистики и ...

Репортажа на „Телма“ во Инфективната клиника: Заир Селмани не верувал во вирусот, но сега е среќен што е жив (ВИДЕО)

365 - 02.06.2020

Заир Селмани од Куманово верува во бог, ама сега верува и во докторите, кои му го спасиле животот откако се разболел од Ковид-19. Пред две недели, кога со Брза помош го носеле кон Инфективната клиника и стигнал на интензивна нега, бил 99% мртов, ...

67 новозаразени, еден починат и нов кластер во Тетово

Макфакс - 02.06.2020

Во последниве 24 часа од направени 8.686 тестови, има 67 позитивни пациенти на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Еден пациент починал во последново деноноќие, а 25 лица се оздравени.

Повторно висока бројка на позитивни со КОВИД 19 – за 24 часа 67 позитивни

Скопје1 - 02.06.2020

Во последниве 24 часа од направени 8686 тестови, има 67 позитивни пациенти на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Еден пациент починал во последново деноноќие, а 25 лица се оздравени.

Филипче: Од 868 тестови 67 новозаразени

4NEWS - 02.06.2020

Се уште не е позната сликата за корона вирусот низ градовите во нашата земја, но позната е бројката на заболените на државно ниво, рече Филипче. Во изминатото деноноќие од вкупно 868 тестови, 67 тестови се позитивни, деталната статистика по градови ...

Нови 67 случаи со коронавирус во државава, 25 оздравени и еден починат

Телма - 02.06.2020

Од вкупно 868 направени тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 67 позитивни пациенти на Ковид-19. Се уште не се пристигнати бројките од една приватна лабораторија и во следните неколку часа ќе биде објавена и деталната статистика по градови.

Нови 67 случаи на заразени со корона вирусот во Македонија, 25 оздравени и еден починат

еМагазин - 02.06.2020

Од вкупно 868 направени тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 67 позитивни пациенти на Ковид-19. Се уште не се пристигнати бројките од една приватна лабораторија и во следните неколку часа ќе биде објавена и деталната статистика по градови.