TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Последен поздрав со Мирослав Стојановиќ – Шуки во вторник

CivilMedia - 13.01.2018

Погребната церемонија за Мирослав Стојановиќ – Шуки ќе се одржи во вторник, 16 јануари 2018, во неговиот роден град, Ниш. Церемонијата ќе започне во 11 часот со собир во капелата на Ново гробље во Ниш , додека опелото ќе се одржи во 12:30 часот.

На македонската јавност ќе и недостигаат моќните дела и уникатниот хумор на Шуки

Фактор - 13.01.2018

Мирослав Стојановиќ – Шуки повеќе од веројатно ќе и недостасува на македонската јавноста. Познат по своите моќни дела и уникатен хумот академскиот сликар ненадејно и тивко замина од овој свет во 54-та година од својот живот.

IN MEMORIAM: Почина Мирослав Стојановиќ - Шуки

Cooltura - 13.01.2018

Вчера ненадејно почина Мирослав Стојановиќ - Шуки (Ниш, Србија, 22.4.1963 - Скопје, 10.1.2018), академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Дипломирал во 1990 година на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во класата на проф.

Почина сликарот и активист Мирослав Стојановиќ- Шуки

Телма - 12.01.2018

Во 54 година од животот, ненадејно почина сликарот, мултимедијален уметник и активист, Мирослав Стојановиќ- Шуки. Ќе остане запаметен по уникатниот хумор, и по делата, работени во различни медиуми , во кои даде оригиналeн приказ на сфаќањето за ...

Збогум Шуки!

Окно - 12.01.2018

Рано си замина, многу рано, вчера кога дознав не сакав ни да верувам и не кажав никому, едноставно не можев извини. Рано си оде бре Шукајло имао сам још идеје какво да правимо, де да идемо, с ког да се расправљамо, де у рибе на шљивари, сомови и ...

Почина уметникoт и активист Мирослав Стојановиќ – Шуки

Либертас - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари, околу 17:30 часот. Имаше 54 години. Шуки беше наш голем уметник и активист.

Дo глуждови во облаци

CivilMedia - 12.01.2018

Имав еден период од три месеци кога секое утро со Шуки пиев по најмалку едно еспресо во кафеаната Боеми . Секогаш седевме на истата маса, под радиото и стариот календар, тој со старомодната завеса зад него, јас со поглед кон него и малку кон тесната ...

Be free Шуки!

CivilMedia - 12.01.2018

Платно, четка за цртање, усна хармоника, бела брада, секогаш со пола цигарче во уста, големо срце и чувство за хумор… тоа е Шуки. Ова е прва реченица што ја напишав после три часа, пиши-бриши. Ведар лик, секогаш расположен да расположи некого.

Ден на Шуки

CivilMedia - 12.01.2018

Во ЦИВИЛ денеска работниот ден ќе биде посветен на нашиот другар Мирослав Стојановиќ – Шуки, во духот на спомените што ни ги остави. Ќе објавуваме негови слики, многу заеднички фотографии, ќе се потсетуваме на неговиот оригинален начин на ...

Последен поздрав со Мирослав Стојановиќ – Шуки во вторник

Локално - 14.01.2018

Погребната церемонија за Мирослав Стојановиќ – Шуки ќе се одржи во вторник, 16 јануари 2018, во неговиот роден град, Ниш. Церемонијата ќе започне во 11 часот со собир во капелата на Ново гробље во Ниш , додека опелото ќе се одржи во 12:30 часот.

Почина академскиот сликар Мирослав Стојановиќ-Шуки(1963-2018)

AKO - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Починал ненадејно, на 10 јануари, околу 17:30 часот. Имаше 54 години. Мирослав Стојановиќ – Шуки (1963 – 2018) Шуки беше голем уметник и активист.

Мирослав Стојановиќ – Шуки (1963 -2018)

Окно - 13.01.2018

На 10 јануари ненадејно почина Мирослав Стојановиќ - Шуки (Ниш, 22.4.1963 - Скопје, 10.1.2018), академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Дипломирал во 1990 година на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во класата на проф.

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки

Окно - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари. Имаше 54 години, објави Цивил. „Шуки беше наш голем уметник и активист.

Тажна вест: Почина познатиот македонски уметник Шуки

Press24 - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари. Имаше 54 години, објави Цивил. „Шуки беше наш голем уметник и активист.

Почина Мирослав Стојановиќ Шуки

Нова ТВ - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Како што објави Цивил, тој ненадејно починал на 10 јануари на 54 годишна возраст. -Шуки беше наш голем уметник и активист.

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар и мултимедијален уметник

А1 On - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки (54), академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари, околу 17:30 часот… Мирослав Стојановиќ и е познат на македонската јавност по своите оргинални и моќни дела ...

Почина уметникот и граѓански активист Мирослав Стојановиќ – Шуки

МКД - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки (1963-2018), академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари, околу 17.30 часот. Имаше 54 години, известија од Цивил Медија .

Почина уметникот и граѓански активист Мирослав Стојановиќ – Шуки

Скопје24 - 12.01.2018

Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки (1963-2018), академски сликар, мултимедијален уметник и активист. Неговата смрт настапи ненадејно, на 10 јануари, околу 17.30 часот. Имаше 54 години, известија од Цивил Медија.