TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатката на Катица Јанева најавува барање за укинување на притворот

ММС - 17.09.2019

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот. -Не ми е позната основата по која е донесена одлуката на Советот ...

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

4NEWS - 17.09.2019

Интервју со Ирена Фрчкоска – адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана Ункоска. Извор: ...

(Видео) Адвокатката Фрчкоска најави дека денеска ќе побара укинување на притворот на Јанева

еМагазин - 17.09.2019

Законот ѝ дозволува на Јанева да поднесе тужба за разгледување на одлуката за разрешување и да бара соодветен надомест доколку се утврди дека е разрешена на незаконит начин, вели адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во интервју за „ТВ21“.

Имотот како гаранција за Јанева да излезе од притвор – Што поседува и колку пари чини нејзиниот имот

Бизнис Вести - 17.09.2019

Адвокатката на разрешената шефица на СЈО, Ирена Фрчкоска, изјави дека ќе го понудат имотот на Катица Јанева како гаранција за да и биде укината мерка притвор. Таа изјави и дека одлуките на Советот на јавни обвинители се уште не ги добиле.

Становите во Скопје се на децата: Со каков имот ќе се гарантира за Катица Јанева?

Фактор - 17.09.2019

Барање за укинување на притворот за Катица Јанева, најави нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вчера. Тврди дека е влошена нејзината здравствена состојба и дека како гаранција ќе биде понуден имот на довчерашната специјална обвинителка.

Jaнева може и да тужи, еве зошто...

Фактор - 17.09.2019

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека Јанева има право да поднесе тужба на одлуката за нејзино разрешување, а дали тоа ќе го направи ќе одлучат откако ќе ја примат одлуката за разрешување.

Фрчкоскa утре ќе побара укинување на притворот на Катица Јанева

Телма - 16.09.2019

Ирена Фркоска, адвокат на Катица Јанева, во интервју за ТВ 21 најави дека утре ќе побара укинување на мерката притвор за поранешната специјална обвинителка. Фрчкоска додаде дека доколку се утврди дека е разрешена на незаконит начин, Јанева има право ...

Влошено е психичкото здравје на Катица Јанева

+инфо - 17.09.2019

Влошена е здравствената состојба на поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21. Претходната недела во затворот во „Шутка“ каде се наоѓа Јанева речиси еден месец како ...

Фрчкоска: Јанева има право на тужба и соодветен надомест ако била незаконски разрешена

Фокус - 16.09.2019

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека Јанева има право да поднесе тужба на одлуката за нејзино разрешување, а дали тоа ќе го направи ќе одлучат откако ќе ја примат одлуката за разрешување.

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева - секојдневно прима терапија во затворот во Шутка

Press24 - 16.09.2019

Влошена е здравствената состојба на поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21 . Претходната недела во затворот во „Шутка“ каде се наоѓа Јанева речиси еден месец како ...

Јанева го нуди имотот за да излезе од притвор

Р.С.Европа - 16.09.2019

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува довчерашната специјална обвинителка Катица Јанева во интервју рече дека подготвуваат барање за укинување на мерката притвор за Јанева, а како гаранција ќе го понудат нејзиниот имот.

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева во „Шутка“ – секојдневно примала терапија

Centar - 17.09.2019

Претходната недела во затворот во „Шутка“ каде се наоѓа Јанева речиси еден месец како третоосомничена во „Рекет“, била доставена и лекарската документација со цел здравствениот персонал да определи соодветна терапија.

Фрчкоска најавува барање за укинување на притворот на Јанева

Н.Македонија - 16.09.2019

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во интервју за ТВ21 најави дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден имотот на Јанева.

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева во „Шутка“ – секојдневно примала терапија

ТВ21 - 16.09.2019

Влошена е здравствената состојба на екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дознава ТВ21, а потврдува нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска за ТВ21. Претходната недела во затворот во „Шутка“ каде се наоѓа Јанева речиси еден месец како ...

Катица Јанева утре ќе побара да и биде укинат притворот

360 степени - 16.09.2019

Полномошникот на Катица Јанева, адвокатката Ирена Фрчкоска најави дека во текот на утрешниот ден ќе го достави барањето за укинување на мерката притвор. Како гаранција, Јанева ќе го понуди својот имот.

Имотот на Јанева како гаранција за да излезе од Шутка

Нетпрес - 16.09.2019

Адвокатката Ирена Фрчкоска, која ја застапува довчерашната специјална обвинителка Катица Јанева во интервју рече дека подготвуваат барање за укинување на мерката притвор за Јанева, а како гаранција ќе го понудат нејзиниот имот.

Имотот како гаранција за Јанева да излезе од Шутка

+инфо - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија, изјави за ТВ21 Ирена ...

Фрчкоска: Ќе побараме укинување на притворот на Јанева, гаранција ќе биде нејзиниот имот

Press24 - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – за ТВ21 изјави Ирена ...

Јанева може да тужи и да бара надомест за одлуката за разрешување?

365 - 16.09.2019

На адвокатката на Катица Јанева – Ирена Фрчкоска (сопруга на Љубомир Фрчкоски, патем), не ѝ е познато по кој основ Советот на јавни обвинители донел одлука за разрешување на Јанева од функцијата Специјален јавен обвинител, како и по која основа ...

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Независен - 16.09.2019

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот. -Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на ...

Јанева ќе го понуди имотот како гаранција за да излезе од притворот во Шутка

Слободен Печат - 16.09.2019

Фрчкоска рече дека одлуките и од саботата, но и денешната на Советот на јавни обвинители се уште не ги добиле. Најави дека е можно да поднесат тужба. Адвокатката на разрешената шефица на СЈО, Ирена Фрчкоска, изјави дека ќе го понудат имотот на ...

Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа ВИДЕО

+инфо - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер. Во интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Јанева ќе бара укинување на притворот – гаранција ќе биде имотот

Либертас - 16.09.2019

-Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – за ТВ21 изјави Ирена ...

Јанева ќе го тужи советот на обвинители? Ќе бара укинување на притворот, гаранција ќе биде имотот

ТВ21 - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија.

Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа

Press24 - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Едниот лаже, Заев или Фрчкоска: Премиерот и адвокатката на Јанева разговарале, но за што?

Република - 16.09.2019

Во интервју за домашна телевизија, адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска го демантираше премиерот Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева да побара поблага мерка и да искориски некои олеснителни околности.

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

ТВ21 - 16.09.2019

Интервју со Ирена Фрчкоска – адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана ...

Адвокатката на Јанева најави барање за укинување на притвор- ќе излезе ли Катица од затвор?

Магазин - 16.09.2019

Ирена Фрчкоска, адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, во интервју за тв 21 најави дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот.

НА КОГО ДА ВЕРУВАМЕ на Фрчкоска или на Заев: Адвокатката тврди дека не ги видела писмата, а знае дека се рачно напишани ...

Магазин - 16.09.2019

Адвкатката на Катица Јанева Ирена Фрчковска го демантира Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева да побара поблага мерка и да искориски некои олеснителни околности.

Излегува ли Катица од затвор? Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Курир - 16.09.2019

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот. -Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на ...

Како Јанева ги пишувала писмата од притвор на компјутер или рачно? Одговара нејзината адвокатка Фрчкоска

ТВ21 - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21, нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Фрчкоска најавува барање за укинување на притворот на Јанева

1tv - 16.09.2019

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот. -Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на ...

„Ќе бараме укинување на мерката притвор за Катица Јанева со гаранција недвижен имот“, вели Фрчкоска ексклузивно за ТВ21

ТВ21 - 16.09.2019

Адвокатката Ирена Фрчкоска на екс специјалната јавната обвинителка Катица Јанева во ексклузивно интервју за ТВ21 вели дека веќе подготвуваат документација со која ќе бараат мерката притвор да биде укината.

(ВИДЕО) Фрчкоска: Дописите кои Јанева ги испраќаше од притвор беа напишани рачно и лично од неа

iPortal - 16.09.2019

Oпозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека тие се пишувани лично од Јанева рачно.

Кој лаже за темите на разговорот, Заев или Фрчкоска? (ВИДЕО)

Expres - 16.09.2019

Ра разлика од премиерот кој споменува и други теми во интервју за ТВ21 адвокатката Ирена Фрчкоска тврди дека на средба со Заев му кажала за писмото на Катица Јанева за префрлање на предметите од СЈО во ОЈО.

(видео) Фрчковска го демантира Заев: Јас го информирав за писмото за префрлање на предметите а не за мерките за ...

Магазин - 16.09.2019

Адвкатката на Катица Јанева Ирена Фрчковска го демантира Заев дека го информирала за тоа дека нормално е за Катица Јанева да побара поблага мерка и да искориски некои олеснителни околности.

Јанева ќе бара укинување на мерката притвор

Фактор - 16.09.2019

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју за ТВ 21 вели дека во текот на утрешниот ден ќе го достават барањето за укинување на мерката, а како гаранција ќе го понудат нејзиниот ...

Адвокатката на Катица Јанева кажа на кој начин се напишани писмата од Шутка

Фактор - 16.09.2019

Опозицијата обвинуваше дека писмата на сега веќе разрешената обвинителка од СЈО, Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер. Во интервју за ТВ21 , нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска вели дека лично ги напишала Јанева и тоа рачно.

Јанева ќе бара укинување на притворот, ќе гарантира со имотот

Република - 16.09.2019

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица Јанева како и денешната одлука да нема можност да се врати на старото работно место во обвинителството во Гевгелија – изјави за ТВ21, Ирена ...

СЈО мора да престане да постои, Републичкиот ЈО мора да ги преземе случаите кои до сега се водат

Скопје1 - 16.09.2019

Фејсбук статус на професорката Мирјана Најчевска: 1. СЈО е политичка, а не правна творба. Направено е со политички договор, луѓето во него се избрани со политички договор, законот со кој се уредува работењето е политички компромис. 2.

Подемот и падот на Катица Јанева

Алсат-М - 15.09.2019

Од симбол и надеж за борба против криминалот и корупцијата, до осомничена и притворена во корупциски скандал. Вака започна и заврши четиригодишната кариера на Катица Јанева како шефица на Специјалното јавно обвинителство.

Јанушев бара кривична одговорност за Русковска, Јанева немала право да прати допис од притвор

МКД - 15.09.2019

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, смета дека шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска треба кривично да одговара, бидејќи, според него, дозволила Катица Јанева да испрати допис со кој се префрлуваат ...

Јанушев бара кривична одговорност за Русковска, зашто дозволила Јанева да прати допис од притвор

Фокус - 15.09.2019

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, смета дека шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска треба кривично да одговара, бидејќи, според него, дозволила Катица Јанева да испрати допис со кој се префрлуваат ...

„Гард“ од институциите за веродостојноста на писмата од Катица Јанева

Алфа - 15.09.2019

Сите надлежни институции свесно одбегнуваат да гарантира за автентичноста на писмата испратени од Шутка, на кои стои потписот на притвореничката Катица Јанева. Секоја институција со свое протоколарно оградување, но со многу дилеми, оти Јанева од ...

Јанушев: Русковска со тоа што дозволи “допишување“ на Катица Јанева од притвор, стори кривично дело

Опсервер - 15.09.2019

Освен “игнорирање” на правото од страна на Дескоска и кршењето на законот, за што ќе следува и кривичната одговорност за Јовески, за што пишував вчера, денес ќе продолжам и за одговорноста што треба да ја сноси и обвинителката Русковска.

Јанушев: Русковска овозможи незаконско преземање предмети на ЈО од СЈО

Нетпрес - 15.09.2019

Русковска со тоа што дозволи „допишување“ на Катица Јанева од притвор, стори кривично дело, бидејќи самото допишување е спротивно на Законот за кривичната постапка, односно е спротивно на член 178 став 5, пишува Иор Јанушев, генерален секретар на ...

Јанушев бара кривична и за Рускоска

PressingTV - 15.09.2019

Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, смета дека шефицата на обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска треба кривично да одговара, бидејќи, според него, дозволила Катица Јанева да испрати допис со кој се префрлуваат ...

Максимовски: Во Рекет се вмешани и ЕУ фондови и странци

Expres - 15.09.2019

Долгогодишниот новинар Илија Максимовски во текст со наслов “БАНДАТА НА КАТИЦА ЈАНЕВА „ЛЕПЕЛА„ И ОД ЕУ ФОНДОВИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА !?”, тврди дека голем број личности, меѓу кои и дипломати, политичари, функционери од државниот врв се инволвирани во ...

Јанушев: Кривична одговорност и за Рускоска

Република - 15.09.2019

Освен „игнорирањето” на правото од страна на Дескоска и кршењето на законот, за што ќе следува и кривичната одговорност за Јовески, денес генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев повикува и на одговорност од обвинителката Вилма Рускоска.

Јанушев: Си играте со правдата, затоа ќе одговарате

Курир - 15.09.2019

Освен “игнорирање” на правото од страна на Дескоска и кршењето на законот, за што ќе следува и кривичната одговорност за Јовески, за што пишував вчера, денес ќе продолжам и за одговорноста што треба да ја сноси и обвинителката Русковска.