TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Загадувањето ќе биде точка на следната седница на Советот за безбедност

Локално - 09.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски проблемот со загадувањето го става на високо ниво и најавува дека за овој проблем ќе се разговара на Советот за безбедност. Пендаровски се сретнал со преставници на невладинте организации кои побараа од ...

Пендаровски го става проблемот на ВИСОКО ниво: Загадувањето стаса до Советот за безбедност

Слободен Печат - 09.11.2019

Се ставам на располагање за да помогнам во активностите, да бидам гласен поддржувач на граѓанските иницијативи и своевиден мост за побрза и поефективна комуникација помеѓу надлежните институции и граѓанските организации, пишува ...

Пендаровски: Целосно се ставам на располагање за да помогнам во активностите за почист воздух

Локално - 09.11.2019

Јас, како претседател на Република Северна Македонија, се ставам на располагање за да помогнам во активностите, да бидам гласен поддржувач на граѓанските иницијативи и своевиден мост за побрза и поефективна комуникација помеѓу надлежните институции ...

Пендаровски ќе биде гласен поддржувач на граѓанските иницијативи за заштита на животната средина

МКД - 08.11.2019

Со внимание ги разгледав вашите предлози за надминувања на загадувањето предизвикано од зачестените палења на депонии, пожари и оган на отворено. Се согласувам дека за сузбивање на овие појави, но и за решавање на прекумерното загадување е потребна ...

Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Канал5 - 08.11.2019

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник. Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу ...

Пендаровски: Преамбициозно е да очекуваме дека ќе се смени ставот на Макрон

24 Вести - 08.11.2019

Илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со унијата изјави денеска претседателот ...

Пендаровски – прво државник, потоа политичар

Deutsche Welle - 08.11.2019

Претседателот ќе биде прв македонски претставник кој ќе одржи средба со Макрон по недобивањето датум. За потсетување Заев пред Самитот 4 месеци бараше средба со францускиот претседател, без барањето да му биде задоволено Постојат историски фази во ...

Пендаровски не верува дека ќе го убеди Макрон за датумот?

Фактор - 08.11.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Опсервер - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Без илузии, нема човек на светов што може да го убедува Макрон

365 - 08.11.2019

Од 2005 година земјава е кандидат за членство во ЕУ, па нашите тимови се подготвени за преговори, дури и ако новата методологија на која инсистира Франција е „петпати“ поригорозна. Нека е, ние немаме проблем, подготвени сме и немаме резерви за ...

Ивор Мицковски за Дојче веле: Пендаровски – прво државник, потоа политичар

+инфо - 08.11.2019

Македонија повторно има претседател, човек во институција подобар и од човекот вон нејзе, човек кој на тој начин станува подобар од нас останатите. Наспроти некои од дибеците од власта и опозицијата, луѓето од народот, премиерот црпнат од нивата и ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Алсат-М - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Вечер - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Сител - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Канал5 - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

24 Вести - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Слободен Печат - 08.11.2019

Следниот вторник, нагласи Пендаровски, добиваме исклучително добра прилика како држава да присуствуваме на Париската мировна конференција и да ги изложиме аргументите на двете страни и да ги чуеме мотивите на францускиот претседател.

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Телма - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

ПЕНДАРОВСКИ: Без илузии, нема човек во светот што ќе го разубеди Макрон да ни даде датум

Денешен - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски пред средбата со Макрон - Да не одиме со преголеми очекувања

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во пресрет на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон вели дека земјава е подготвена за преговори брз разлика каква ќе биде методологијата за реформи во ЕУ, но сака да знае кога навистина ќе почнеме со ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Либертас - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Локално - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

24Инфо - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Нетпрес - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Нема да го убедувам Макрон, во тоа не успеале ниту САД и Германија

iPortal - 08.11.2019

„Ние сме мала држава, имаме силни аргументи кои ќе бидат кажани на таа средба, меѓутоа да не одиме со преголеми очекувања, затоа што ниту Америка, ниту Германија, никој никогаш не може да го убедува претседателот на Франција“, изјави денеска ...

Пендаровски во пресрет на средбата со Макрон: Нека биде најригорозна новата методологија, ние сме подготвени

Нова ТВ - 08.11.2019

Во пресрет на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон следната недела во Париз на маргините на Мировната конференција, претседателот Стево Пендаровски рече дека неговата порака ќе биде земјава ја почитува одлуката на Макрон и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

А1 On - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Mоже да нѐ враќаат колку сакаат назад, но битно е да почнеме

+инфо - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Нека биде најригорозна новата методологија, ние сме подготвени за ЕУ

МКД - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската Унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски без преголеми очекувања од средбата со Макрон

Expres - 08.11.2019

„Ние сме мала држава, имаме силни аргументи кои ќе бидат кажани на таа средба, меѓутоа да не одиме со преголеми очекувања, затоа што ниту Америка, ниту Германија, никој никогаш не може да го убедува претседателот на Франција“, вели претседатело ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

Бриф - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Променете ја методологијата, но сакаме да знаеме кога навистина ќе почнеме со процесот

MakPress - 08.11.2019

Деценија и половина ние сме подготвени со сите тимови, во сите 35 поглавја да се справиме со сите принципи и стандарди на Европската унија. Немаме никаква резерва во однос на тоа. Ја почитуваме одлуката на францускиот претседател и неговите ...

Пендаровски: Да не одиме со големи очекувања на средбата со Макрон

Press24 - 08.11.2019

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник. Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу ...

Пендаровски: Ќе бидам гласен поддржувач на граѓанските иницијативи за заштита на животната средина

iPortal - 09.11.2019

Јас, како претседател на Република Северна Македонија, се ставам на располагање за да помогнам во активностите, да бидам гласен поддржувач на граѓанските иницијативи и своевиден мост за побрза и поефективна комуникација помеѓу надлежните институции ...

Пендаровски: Целосно се ставам на располагање за да помогнам во активностите за почист воздух

365 - 09.11.2019

О2 информира дека Пендаровски проблемот со загадувањето на животната средина планира да го стави како точка на следната седница на Советот за безбедност и следствено ќе ја интензивира комуникацијата и координацијата со граѓанските организации кои ...

Пендаровски ќе се сретне со граѓански здруженија за заедничко решавање на аерозагадувањето

iPortal - 09.11.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски проблемот со загадувањето го става на високо ниво и најавува дека за овој проблем ќе се разговара на Советот за безбедност. „Проблемот со загадувањето може да се реши само со координација и вклученост на ...

Пендаровски: Загадувањето планирам да биде точка на следната седница на Советот за безбедност

ММС - 09.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека проблемот со загадувањето може да се реши само со координација и вклученост на сите надлежни институции и планира за овој проблем да се разговара на следната седница на Советот за безбедност.

Пендаровски: Загадувањето планирам да биде точка на следната седница на Советот за безбедност

Фокус - 09.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека проблемот со загадувањето може да се реши само со координација и вклученост на сите надлежни институции и планира за овој проблем да се разговара на следната седница на Советот за безбедност.

Пендаровски: Загадувањето планирам да биде точка на следната седница на Советот за безбедност

ТВ21 - 09.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека проблемот со загадувањето може да се реши само со координација и вклученост на сите надлежни институции и планира за овој проблем да се разговара на следната седница на Советот за безбедност.