TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ предлага стопирање на растот на функционерските плати

Телма - 27.02.2024

Платите на функционерите не треба повторно да растат. За да останат на сегашното ниво, СДСМ предлага измени на 6 закони, меѓу кои и на оној за пратениците. Предлогот подразбира намалување на коефициентите, што според партијата, е единствено уставно ...

СДСМ поднесе измени на закони за да нема нов раст на функционерските плати

Р.С.Европа

СДСМ и Коалицијата поднесоа измени на шест закони за да нема нов раст на функционерските плати

еМагазин

СДСМ бара замрзнување на функционерските плати, но добиените 78% ќе им останат

Алсат-М

Костовски: СДСМ ги поднесе законските измени, нема да пораснат платите на функционерите

Канал5

Никој не може да им ги земе 78% на функционерите - денеска си поднесоа нов закон

Press24

СДСМ: Успеавме да најдеме закон со кој функционерските плати ќе останат под 2 илјади евра

Press24

Алсат-М Скопје инфо CivilMedia

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Пратеничката група на СДСМ и коалиција поднесоа измени на шест закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот на СДСМ, Мартин Костовски на денешната прес-конференција соопшти дека со овие ...

СДСМ ги поднесе законските измени, тврдат дека нема да пораснат платите на функционерите

Локално

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

А1 On

Пратеници од СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи зголемувањето на платите на функционерите

24Инфо

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бриф

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Frontline

Костовски: Поднесовме законски измени за да спречиме нов раст на функционерските плати

МКД

+инфо Независен 24 Вести Zoom Во Центар Фокус Либертас 360 степени

Кузеска: Со СДСМ просечната плата ќе биде 1.000 евра, минималната 600 евра

Press24 - 27.02.2024

Стабилност, извесна иднина и напредок во државата, е дел од новата програма на СДСМ. Никој не веруваше дека платите може толку да растат, а сега просечната плата е 650 евра. Значи тоа не се празни ветувања.

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Курир

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Centar

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Вести плус

СДСМ: Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари со СДСМ 40.000 денари, голема е разликата

Lider

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Макфакс

„Со ДПМНЕ граѓаните имаат просечна плата 22.000 денари, со нас 40.000 денари, голема е разликата“, вели СДСМ

Опсервер

MTM Фокус Локално Press24

Просечната плата ќе биде 60.000 денари, а минималецот 36.000 денари – ветува власта

Centar - 26.02.2024

Ветувањето кое го даде поранешниот премиер Зоран Заев уште во кампањата 2016 година дека просечната плата во земјава ќе биде над 500 евра е одамна исполнето, а просечната плата оваа година се искачи на историски највисоко ниво и сега изнесува 40.000 ...

СДСМ: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат на СДСМ

Курир

СДСМ очекува нов мандат, па се пофали: Ќе ви донесеме над 1.000 евра просечна плата

Скопје1

СДСМ: Ако останеме на власт просечната плата ќе биде 1.000 евра

Press24

СДСМ: Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат на СДСМ

Lider

Над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра во новиот мандат на СДСМ

Нетпрес

СДСМ: Просечната плата ја качивме не на 500 евра, туку на историски 650, а во новиот мандат ќе ја дигнеме над 1.000 евра

Денешен

Скопје инфо Вести плус Пулс24