TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поскапува струјата во просек за 7,4% – повисокa ценa и за евтината струја

Телма - 29.06.2022

Од први јули струјата поскапува во просек за 7,4 проценти. РКЕ ги објави новите цени. Поскап киловат ќе добијат сите домаќинства. Најмало зголемување од 5,5 отсто ќе имаат од првиот блок, оние кои трошат до 210 киловати, а најголемо и до 140 отсто ...

Струјата поскапува во просек за 7,4% или околу 400 денари месечно за просечно семејство

Алфа

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4%

Канал5

Од 1 јули 7,4 отсто поскапа струја во просек, пресече Регулаторна комисија

Глас на Америка

Од петок поскапа струја за 7,4% за трите блок тарифи

Deutsche Welle

ТВ 24: Струјата поскапува во просек околу 8% за трите блок тарифи

Скопје инфо

Регулаторната комисија денеска ќе ја објави новата цена на струјата

Телма

Пари Бриф Сител Телма Локално Република Денешен Нетпрес

(ПРЕСМЕТКА) Што ќе значат во пракса новите цени на струјата и новиот начин на пресметка на сметките?

360 степени - 29.06.2022

Симулациите кои ги направи „360 степени“ на новите цени и новиот начин на пресметка на сметката за струја за домаќинствата, според системот на т.н. тарифни блокови, покажува дека домаќинствата кои трошат околу 200 kWh месечно ќе плаќаат околу 5,5% ...

(Видео) Цената на струјата за домаќинствата скокна за 7,4 проценти, објави РКЕ

Нова ТВ

ОД ПЕТОК НОВ ЦЕНОВНИК: За најголем дел од домаќинствата поевтина струја од досега, а ноќе речиси бадијала

Слободен Печат

Сами пресметајте колку струја ќе потрошите, а колку може да заштедите за еден месец, советува проф. Шаревски

Н.Македонија

ГРАЃАНИТЕ НЕМА ПОТРЕБА ДА СТРАВУВААТ Професорот Талевски вели потрошувачите од првите три блок-тарифи може да заштедат

+инфо

Нови тарифни блокови за струјата: Оние што трошат повеќе ќе плаќаат поскапо, штедливите поевтино

24Инфо

Нови тарифни блокови за струја – ќе важат за време на скапата тарифа

Локално

Centar Локално Бриф Слободен Печат Република Нетпрес Нова ТВ Centar

Бислимоски соопшти проценти, избегна да каже конкретни цени за поскапата струја

Р.С.Европа - 29.06.2022

Струјата за најголем дел од домаќинствата ќе поскапи за 7,4 проценти, соопшти денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, но не кажа колкава ќе биде цената за киловатчас што ќе ја плаќаат граѓаните.

Струјата ќе поскапи за 7,4%, новата цена стартува од задутре

Алсат-М

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: Од поскапување ќе се спасат само тие што трошат најмалку

Press24

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

А1 On

РКЕ ги објави коефициентите и конечните цени за поскапувањето на струјата, фирмите и домаќинствата што трошат многу ќе плаќаат изгор скапо

Фактор

РКЕ ги објави коефициентите и конечните цени за поскапувањето на струјата, домаќинства кои трошат над 1.050 квч., ќе плаќаат поскапа струја за 320 отсто

Нетпрес

За домаќинствата кои трошат над 1.050 киловатчасови, поскапувањето е за 320 проценти

Република

Нова ТВ Локално Фокус Денешен Женски магазин Пулс24

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата

Канал5 - 29.06.2022

Најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја. Почитувани, После денешните објави на новите цени едно е јасно: РКЕ е надвор од реалноста и од страдањата на овој народ кој едвај врзува крај со крај.

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Курир

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата а најголемиот број домаќинства ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Нетпрес

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата

Сител

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Република

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

24Инфо

Митева: Власта го лаже народот, следува енормно поскапување на цената на струјата, најголемиот број од домаќинствата ќе плаќаат и двојно поскапа струја

Опсервер

Денешен