TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во тек е пријавувањето за Младинскиот Филмски Фестивал Скопје

Мета - 11.08.2020

Првото издание на Младинскиот филмски фестивал за кратки филмови на автори до 24 години, ќе се одржи на 28 и 29 август, во киното на отворено „Мирно лето“ во Кинотеката во Скопје. До сега овој настан беше дел од тридневната програма на најголемиот ...

Фестивал на современиот европски анимиран филм

Опсервер - 10.08.2020

Скопје, 10 август 2020 () – Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм.

„Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

Вечер - 10.08.2020

Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела Европа, беа селектирани ...

Фестивал на современиот европски анимиран филм

+инфо - 10.08.2020

Во главната селекција на најдобар анимиран филм ќе се натпреваруваат 25 наслови, најдобрите европски остварувања од минатата година, меѓу кои победници на Санденс, Берлинале, Анеси, номинирани за Оскар.

Фестивал на современиот европски анимиран филм

Либертас - 10.08.2020

Во главната селекција на најдобар анимиран филм ќе се натпреваруваат 25 наслови, најдобрите европски остварувања од минатата година , меѓу кои победници на Санденс, Берлинале, Анеси, номинирани за Оскар.

Фестивал на современиот европски анимиран филм во МКЦ

Smartportal - 10.08.2020

Покрај физичкото издание на фестивалот, со бесплатни филмски проекции и изложба на цртежи од анимирани филмови, на отворено во паркот на Младинскиот Културен Центар, заради ситуацијата со корона вирусот, Flipbook Film Festival ќе има и онлајн ...

Фестивал на современиот европски анимиран филм

CivilMedia - 10.08.2020

Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела Европа, беа селектирани ...

Првиот Flipbook Film Festival со 8 македонски анимирани филмови

Вечер Прес - 10.08.2020

Првото издание на Flipbook Film Festival ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во Младинскиот културен центар, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела ...

„Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

Денар - 10.08.2020

Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела Европа, беа селектирани ...

Фестивал на современиот европски анимиран филм

MakPress - 10.08.2020

Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела Европа, беа селектирани ...

Flipbook Film Festival во МКЦ парк од 11 до 13 август

Макфакс - 10.08.2020

Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија и Агенцијата за филм. Од пристигнатите повеќе од илјада кратки филмови од цела Европа, беа селектирани ...

Филмски фестивал за автори до 24 години во Кинотека – пријавите се отворени

Радио МОФ - 09.08.2020

Младински филмски фестивал е фестивал на кратки филмови за автори до 24 години кој за првпат ќе се одржува во Скопје. Оваа година во фокус ќе бидат младите македонски талентирани и перспективни автори, каде на едно место ќе можат да ги видат своите ...