TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На денот на Санстефанска Бугарија, со бугарски филм за комити, почна да се емитува БНТ во Македонија – „Има ли поголема ...

365 - 03.03.2021

Денеска, на 3 март, на MaxTV на македонски „Телеком“, почна со емитување Бугарската национална телевизија (БНТ4). За успехот, на Инстаграм се пофали специјалниот претставник на Владата во спорот со Бугарија – Владо Бучковски.

Бучковски: До крајот на годинава ќе најдеме решение со Софија

Deutsche Welle

Бучковски: Годинава ќе најдеме решение со Софија

Мак. Весник

Бучковски и покрај „зовриената“ атмосфера помеѓу Скопје и Софија, оптимист: До крајот на годинава ќе најдеме решение

Скопје1

Бучковски: До крајот на годинава ќе најдеме решение со Софија

Либертас

Бучковски: Да се пофалам, имаме сериозно голем напредок, до крајот на мојот мандат ќе најдеме решение со Софија

Press24

Бучковски: До крајот на годинава ќе најдеме решение со Софија

Слободен Печат

МБП: Нашето претходно соопштение беше предмет на манипулација, непрофесионализам и злонамерност кај некои од медиумите ...

Локално - 03.03.2021

Во рамки на претходното соопштение за јавноста, кое беше во јавноста погрешно протоколкувано, Здружението „Македонско-бугарско пријателство“ се огласи повторно и се огради од толкувањето на „Канал 5“.

МБП: Нашето здружение ниту се заканува, ниту има потреба од тоа

Канал5

Здружение „Македонско-Бугарско пријателство“ МБП

Бизнис Вести

Закана до Македонците со бугарски пасоши да внимаваат како ќе се изјаснат на пописот

Независен

И друго бугарско здружение во Македонија загрижено за Бугарите во земјава

еМагазин

„Закана“ од здружението „Македонско-Бугарско пријателство“ до Бугарските „гастарбајтери“

Канал5

Здружение „МБП“: Загрижени сме за атмосферата на несигурност на лица кои се декларираат како Бугари

MakPress

Донев: Георгиевски и Бучковски се ликови кои мора да се на функција за да може Заев да го продаде тоа што го смислил

Курир - 03.03.2021

„Не би сакал да го коментирам Љубчо Георгиевски, не ме интересира тој човек. Тоа се тие ликови на таа издвоена политичка елита кои немаат допир со интересите на македонските граѓани туку тоа се ликови кои што едноставно нив судбината на Република ...

Бучковски: Тезите на Љубчо Георгиевски заслужуваат внимание! (ВИДЕО)

Expres

Според Бучковски, ставовите на Георгиевски заслужуваат расправа и внимание

Нова ТВ

Бучковски смета дека ставовите на Георгиевски заслужуваат расправа и внимание

Нетпрес

БУЧКОВСКИ: Ставовите на Љубчо Георгиевски заслужуваат внимание, а на 10 март во Софија ќе се случи голем исчекор во односите со Бугарија

Денешен

Бучковски: Ставовите на Георгиевски заслужуваат расправа и внимание

Press24

Донев: Георгиевски и Бучковски се ликови кои мора да се на функција за да може Заев да го продаде тоа што го смислил

Нетпрес

Република Фокус 365

Од најновата историска лекција на Љубчо Георгиевски-Кои Македонци сакале на Солун, а кои на Срем?!

PressingTV - 03.03.2021

Екс-премиерот и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, во својот најнов акциски план за надминување на недоразбирањата со соседна Бугарија, што многумина го протолкуваа и како негова најнова историска лекција, меѓу другото предложи и менување на ...

Бугарската кампања допрва ќе отвора прашања

Слободен Печат

Се јави уште едно ново бугарско здружение од Македонија: Загрижува отпорот кон предлозите на Љубчо Георгиевски

Фактор

Бучковски: Во владејачката коалиција има партија за заедничка историја со Бугарија и друга против неа

Независен

(ВИДЕО) Бучковски: Имаме кристално јасна позиција за македонскиот јазик и идентитет, тезите на Георгиевски заслужуваат аргументирана расправа

iPortal

Спаска, Митко, пописот – што го полни бугарскиот тефтер?

Либертас

Бучковски: Во владејачката коалиција има партија за заедничка историја со Бугарија

Вечер Прес

Слободен Печат MTM Н.Македонија Курир Нетпрес 24Инфо МКД Република

Георгиевски: Јас ја кажав прв идејата за додавката Северна Македонија

Мак. Весник - 02.03.2021

Љубчо Георгиевски во емисијата 24 Отворено истакна во неговиот вовед во текстот што го објави за решавање за спорот со Бугарија, вели дека често пишува за македонската историја, но сака да се сфати како дипломатска понуда, испровоцирана од идеите.

Георгиевски: Прв ја кажав додавката Северна Македонија

Фокус

Георгиевски: Прв ја кажав додавката „Северна“

Press24

Георгиевски: Го направив најпатриотскиот чин во однос на Бугарија

Слободен Печат

Георгиевски: Го направив најпатриотскиот чин, прв ја предложив додавката Северна Македонија

Press24

Георгиевски: Јас бев прв што предложи „Северна Македонија“

Независен

Георгиевски: Изнесов старо-нови идеи за излез од ќорсокакот со Бугарија

Опсервер

iPortal Либертас Кајгана ММС Вечер Прес MakPress еМагазин 360 степени

Димовски: Во Бугарија има песни и за Гоце Делчев, Даме Груев, прашајте се зошто

Press24 - 03.03.2021

До каде фаќа песната до таму е земјата... Георги Раковски Георги Бенковски Васил Левски Христо Ботев Хаџи Димитар Стефан Караџа Ги знаете ли од народни кажувања овие големи ликови за бугарската држава, запраша поранешниот пратеник од редовите на ...

Димовски: Прашајте се зошто во Бугарија има песни и за Гоце Делчев, Даме Груев

Сител

Димовски: Во Бугарија има песни и за Гоце Делчев, Даме Груев, прашајте се зошто

24Инфо

Богојески: Бугарите наместо пријателство избраа “војна” со Македонците

Локално - 03.03.2021

После многу години напорна работа за создавање на трајно пријателство помеѓу нашите два народи и две држави, за жал Бугарите наместо пријателство избраа “војна” со Македонците!, пишува во својот Фејсбук статус , Петар Богојески – од „Македонски ...

Богојески: Бугарија со меморандумот доставен во Брисел ни објави војна

24Инфо

Богојески за тв 24: Бугарија со едностран акт и со меморандумот доставен во Брисел ни објави војна

24 Вести

Богојески: Бугарија ни објави „војна“, не се согласувам целосно со понудата на Георгиевски

Локално

Гоце Делчев никогаш не пишувал на македонски јазик, вели Георгиевски

Нетпрес - 02.03.2021

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја. Во македонската историја се вели дека се учители, а не дека се учители на бугарската егзархија“, ...

Партнерот на Заев тврди: Делчев, Груев, Карев… биле бугарски егзархиски учители

Expres

Георгиевски: Гоце Делчев, Груев, Тошев, Ѓорче, Карев биле учители на бугарската егзархија

Република

Скандал: За Георгиевски – Делчев, Груев, Тошев, Ѓорче, Карев биле учители на бугарската егзархија

Курир