TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тензиите растат - Џамбаски со индиректна „закана“ за атентат на Пендаровски

24 Вести - 25.01.2023

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски потврди дека на Февруари ќе дојде во Скопје за да му се поклони како што вели на бугарскиот револуционер Гоце Делчев. На повиците на претседателот Пендаровски да му се забрани влез на Џамбаски во државата, ...

Ивица Боцевски: Никој нема право да му се заканува на мојот претседател!

МКД

Боцевски: Пендаровски е мој претседател и никој нема право да му се заканува

Фактор

Џамбаски му се заканува на Пендаровски со атентат?!

Телма

Бугарскиот европратеник Џамбаски му се закани на претседателот Пендаровски со атентат!

Вечер Прес

Џамбаски му се закани на Пендаровски со атентат

360 степени

Дали Џамбаски упати закани по живот за Пендаровски?

Фактор

МКД Слободен Печат еМагазин CivilMedia Курир Република Lider +инфо

МВР најавува соодветен одговор по заканите за безбедноста, Џамбаски со закана за атентат врз Пендаровски

Сител - 25.01.2023

МВР на 4-ти февруари ќе носи одлука дали ќе забрани влез за бугарскиот европратеник Џамбаски и други политичари ако одлучат да дојдат на одбележувањето на годишнината за раѓањето на Гоце Делчев.

AKO ЏАМБАСКИ СЕ ПОЈАВИ НА ГРАНИЦА, ЌЕ ОДЛУЧУВАМЕ ВО МОМЕНТОТ Спасовски вели дека приоритет ќе биде зачувувањето на мирот и на редот

+инфо

Спасовски: На 4 февруари ќе се знае дали на Џамбаски ќе му биде забранет влез во земјава

360 степени

Оливер Спасовски кажа кога ќе одлучи за влезот на бугарскиот пратеник Џамбаски

Алсат-М

На 4 февруари ќе се знае на кои бугарски политичари нема да им биде дозволен влез во С. Македонија

Deutsche Welle

Никој не кажува дали Џамбаски и другите воинствени Бугари ќе ја поминат границата

МКД

Спасовски: На 4 февруари ќе одлучиме дали Џамбаски ќе влезе во земјава за чествувањето на Гоце Делчев

Слободен Печат

еМагазин 24 Вести Република Press24 Независен Курир 24Инфо Локално

Секој кој ќе негира суверенитет на една земја, истиот ден треба да му се забрани влез, рече Османи

Глас на Америка - 25.01.2023

Како да станува извесно дека ќе им се забрани влез на бугарски радикали и националисти во земјава за време на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4 февруари. Иако тоа владата се уште јасно не го кажува, таков заклучок може да се извлече од ...

Владата не прецизира дали ќе ја активира забраната, Џамбаски најави дека доаѓа во Скопје

Канал5

Владата против Пендаровски: Ќе чекаме уште еднаш да не навреди, па ќе му забраниме влез на Џамбаски

Алфа

Џамбаски најави дека ќе дојде во Македонија да го слави Гоце Делчев: „Не можам да одбијам ваква понуда“

ТВ21

Ружин: Забраната за влез на Џамбаски може да доведе до реципроцитетен одговор од Софија

Локално

Османи: Да се забрани влез во земјава на секој кој ќе негира постоење на македонски народ

ТВ21

Владата не донесе одлука за забрана за влез на Ангел Џамбаски во Македонија

еМагазин

Фактор Вечер Прес Канал5 Канал5 Макфакс Слободен Печат А1 On Фактор

Захариева за изјавите на Пендаровски: Се чини тој работи за интересите на Русија и Србија на Балканот

ТВ21 - 25.01.2023

Агресијата врз македонските Бугари се одвива во отсуство на акција на македонските власти, а извинувањата и ветувањата не се доволни. Ова го изјави поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за ...

ЗАХАРИЕВА: Пендаровски им служи на Србија и Русија, не на својот народ, Ковачевски да не го прогласува Џамбаски за персона нон грата

Денешен

Според Захариева, македонскиот претседател им служи на Србија и Русија, а Софија мора остро да реагира на неговите изјави

360 степени

ПЕНДАРОВСКИ СЛУЖИ НА ПОЛИТИКИТЕ НА СРБИЈА И НА РУСИЈА Захариева удри по македонскиот претседател

+инфо

Захариева: Бугарија мора остро да реагира на изјавите на Пендаровски

Слободен Печат

ЗАХАРИЕВА СО ОСТРО ОБВИНУВАЊЕ ДО НАШИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Пендаровски ги кочи билатералните односи, им служи на Белград и Москва

Фактор

Захариева: Бугарија мора остро да реагира на изјавата на Пендаровски

ТВ21

Нетпрес Сител 24Инфо Локално Курир Либертас

На прашање на Канал 5, МНР со остра реакција на изјавите на европратеникот Џамбаски

Канал5 - 25.01.2023

Министерството за надворешни работи уште еднаш остро реагираше со осуда за изјавите на европратеникот Џамбаски за што по дипломатски пат го известува и Министерството за надворешни работи на Бугарија.

Нашиот човек Џамбаски

Призма

Заканите и навредите посилни од апелите за воздржаност

Слободен Печат

По заканите со вето од Софија, македонската влада денеска не решаваше за препораката Џамбаски да се прогласи за непожелна личност

МКД

Владата го задолжи МВР соодветно да го обезбеди претстојното одбележување на раѓањето на Гоце Делчев

Глас на Америка

Бугарскиот европратеник Џамбаски со нови провокации - Македонија е бугарска

24 Вести

Провокациите од Бугарија не запираат – Џамбаски бара враќање на ветото, Милков се жалел пред европските колеги

Телма

24 Вести Локално Алфа Локално MakPress CivilMedia Мета Frontline

Зошто Џамбаски не е прогласен за персона нон грата? – Спасовски: Дали ќе му забраниме влез ќе решиме на 4 февруари

ТВ21 - 25.01.2023

Владата на вчерашната седница не донесе одлука за прогласување на Ангел Џамбаски и уште четири други лица за персона нон грата, а ниту денеска македонските власти немаат став за тоа дали ќе му забранат влез на бугарскиот европратеник во земјава кој ...

Ковачевски: МВР треба да одлучи дали Џамбаски ќе биде персона нон-грата

24 Вести

Џамбаски ќе дојде во Македонија да го слави Гоце Делчев, Ковачевски без одговор дали ќе биде прогласен за персона нон-грата

А1 On

Владата го игнорира претседателот: Не расправаше за прогласување на Џамбаски за персона „нон грата“

Република

Провокациите од Џамбаски продолжуваат – Ќе се смираат ли страстите меѓу Скопје и Софија?

Centar

МВР ќе го обезбедува чествувањето на Гоце Делчев, нема информација дали некој ќе биде прогласен за „персона нон грата“

Н.Македонија

Џамбаски бара враќање на ветото: Прогласувањето бугарски личности за забранети нема да ја избрише историската вистина

4NEWS

ТВ21 24Инфо PressingTV Макфакс Точка MTM 4NEWS Денар