TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицевски до Џафери: Не ја сфативте пораката на интерпелацијата, бегате од директни одговори

Слободен Печат - 30.06.2022

Морам да забележам дека беспрекорно се применува процедурата и ако вака се применуваше можеше да се избегне интерпелацијата, рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНе Никола Мицевски на седницата за интерпелација на претседателот на ...

Мицевски обвини за неделовничко работење, Џафери возврати: И вас ве штитев како пратеник и оваa институција

МКД

Нема епитет што не ми го спомнавте, нека се погледне во огледало секој што обвинува – Џафери до опозицијата

Нова ТВ

Џафери: Секој што обвинува и самиот да се преиспита, нема епитет што не ми го споменавте на лична основа

Н.Македонија

Мицевски ја образложува интерпелацијата за Џафери

Фокус

Мојот премиер во 2018 година ме поли со вода,  да легнам да ме газите?! – Џафери во своја одбрана

ММС

Мисовски ја води седницата за интерпелација на Џафери, Мицевски прв за збор

Локално

Zoom

Седница за интерпелација за претседателот на Собранието Џафери

Телма - 30.06.2022

Во Собранието, во тек е седницата за интерпелација на Талат Џафери. ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од спикерот заради непочитување на Деловникот, заради навреди и псовки кон вработените, заради заклучување на пратениците во собраниската сала и заради ...

Џафери: Да се погледне во огледало секој што ќе стане да оптужува некого

360 степени

Дафина Стојаноска: Талат Џафери даде па одзеде новогодишни пакетчиња, а сапун немаше со месеци

Фактор

Опозицијата со критики кон Џафери, возвраќаат од ДУИ

Алсат-М

Интерпелацијата на Џафери денеска пред пратениците

ТВ21

Утре истекува рокот за Законот за работен однос, дали ќе успее власта да го пролонгира пензионирањето на судиите?

ТВ21

ПОВЕЌЕ ДОЦНЕШЕ, ОТКОЛКУ ШТО ТРАЕШЕ Прекината седницата за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

+инфо

Нова ТВ Макфакс Точка Слободен Печат Р.С.Европа Скопје1 ТВ21 4NEWS

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

А1 On - 30.06.2022

Почна 77-та пленарна седница во Собранието, на која единствена точка на дневниот ред е интерпелацијата за работата на претседателот на парламентот, Талат Џафери. Интерпелацијата за собранискиот спикер ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ на 30 мај, а Џафери го ...

(Видео) Почна седницата – Џафери ја извади интерпелацијата од фиока

Нова ТВ

ВИДЕО: Џафери пред пратениците: Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

ТВ21

Џафери: Многу пати ме обвинуваа дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

Press24

Џафери: Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока

4NEWS

Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери

Фокус

Многу пати ме имаат обвинето дека Интерпелациите сум ги држел во фиока, вели Џафери

Курир

Либертас

Законот за кој имаше тепачка и хаос остана неизгласан, извесно е дека судиите и обвинителите ќе одат во пензија

А1 On - 30.06.2022

Мали или скоро невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работни односи, за кој во изминатите два дена имаше тепачка, тензии, навреди. Потпретседателот на Собранието, Горан Мисоски, ја отвори седницата за интерпелација на ...

Прекината собраниската седница на која требаше да се гласаат измени на законот за работни односи со што ќе се продолжеше мандатот на 70-тина судии и обвинители

360 степени

Судиите и обвинителите сепак ќе си одат во пензија?

Фокус

Цела опозиција се пријави за збор и го блокираше Законот што ќе овозможи непензионирање на 60 судии, Џафери ги испрати пратениците дома

Сакам да кажам

Опозицијата го блокираше законот за непензионирањето на 60 судии, Џафери ја прекина седницата

Нова ТВ

Џафери ја прекина седницата за носење закон 70 тина судии и обвинители во пензија да одт на 67 години

Либертас

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

MakPress - 30.06.2022

Позади ова интерпелација стои повеќе од половина Македонија. Повеќе од половина Македонија е потпишана на оваа интерпелација, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков на денешната седница на која се дискутира за интерпелацијата на собранискиот ...

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија

Канал5

Лефков: Позади оваа интерпелација стои повеќе од половина Македонија, недоличното и противуставно однесување на Џафери е за заштита на криминалот на владата

Курир

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

А1 On - 30.06.2022

Собранискио спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши својата функција откако ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација против него.

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Макфакс

Џафери: Извини брат, јас сум примитивецот

Скопје1

Почна расправата за интерпелацијата за Џафери, седницата ја води Мисовски

360 степени - 30.06.2022

-Првиот потписник на интерпелацијата, Антонио Милишоски, е пријавен 27ми за збор. Не разбирам, кажа Џафери на почетокот на седницата Со 82 гласа „за“ од 84 присутни, пратениците го усвоија дневниот ред за денешната пленарна седница со единствена ...

Интерпелација - опозициска манипулација или неодговорност на Џафери

Р.С.Европа

Денеска на собраниска седница интерпелацијата за Талат Џафери

МКД

Џафери во одбрана на Адеми: Ако пратениците си седат на место, ќе нема инциденти

Република

Почна пленарката за интерпелацијата на претседателот на Собранието Џафери

Независен

Почна пленарката за интерпелацијата на претседателот на Собранието Џафери

Опсервер

Почна седницата за интерпелацијата на Џафери

Курир

Слободен Печат 24Инфо Алсат-М Нова ТВ Република Фокус Локално Frontline

Пауза во Собранието – Мицевски бара стенограми од говорот на Џафери

ТВ21 - 30.06.2022

Пратениците во Собранието расправаат за 77. пленарна седница со единствена точка на дневниот ред Интерпелација за работата на претседателот на Парламентот Талат Џафери. Потпретседателот Горан Мисовски денеска даде еден час пауза по барање на ...

Пауза во Собранието – Мицевски бара стенограми од говорот на Џафери

4NEWS

Џафери: Јас не ги отворив вратите на 27 април за да го загрозам животот на луѓето

Фокус - 30.06.2022

Нема да дозволам да се узурпира Собранието. Нема да дозволам да се вратат сликите од 27 април, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери. „И сега да застанете сите тука и да ми тргате микрофон.

Џафери: Јас не ги отворив вратите на 27 април за да го загрозам животот на луѓето

Либертас

Џафери: Јас ги заклучив, ама вие ги отворивте вратите и ги доведивте животите на луѓето во опасност

4NEWS - 30.06.2022

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска во своето обраќање по повод поднесената Интерпелација, за делот каде тој ги заклучил вратите за пратениците од опозицијата во пленарната сала додека траеше поединечното изјаснување, истакна дека тој ...

Џафери: Јас ги заклучив, ама вие ги отворивте вратите и ги доведивте животите на луѓето во опасност

Република

Џафери: За разлика од некои, не сум ги отворил вратите па да ги доведам во прашање животите на луѓето

ТВ21

Џафери: Милошоски ја поднесе интерпелацијата, а е 27-ми за збор

Локално - 30.06.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери предмалку ја започна денешната седница за интерпелација за неговата работа поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. По кусиот вовед тој зеде процедурален збор: „Пратеникот Антонио Милошоски ја поднесе интерпелацијата и е ...

Џафери: Милошоски ја поднесе интерпелацијата, а е 27-ми за збор

Република

Џафери: Милошоски ја поднесе интерпелацијата, а е 27-ми за збор

24Инфо

Почна, па се одложи собраниската седница за спорните измени на Законот за работи односи

Канал5 - 29.06.2022

Почна, па се одложи 75 собраниска седница на која на дневен ред беа спорните измени на Законот за работни односи кои предвидуваат продолжување на мандатот на судиите и јавните обвинители...

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Сител - 29.06.2022

– Собранието на Република Северна Македонија вечерва треба да ја продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година и ...

Собранието вечерва ќе ја продолжи 75. седница

Канал5

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Курир

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Во Центар

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Опсервер

СДСМ и ДУИ уште вечерва сакаат да го изгласаат законот за продолжен мандат на подобните судии и обвинители

Денешен

Џафери во одбрана на Адеми: Не можам да ги врзам пратениците, ако си седат на место ќе нема инциденти

Слободен Печат - 29.06.2022

Инцидентот на Комисијата за европски прашања му го припишаа на Арбер Адеми, инцидентот го предизвикаа тие коишто отидоа до говорницата. Пораката е да не се повтори. Ако секој си седи на своето место ќе нема инциденти, рече на брифинг со новинарите ...

Џафери: Не можам да ги врзам пратениците да не прават инциденти

Независен

Џафери: Не можам да ги врзам пратениците да не прават инциденти

Press24

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Арбер Адеми, но немилиот настан е испровоциран

Frontline - 29.06.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска на брифинг со новинарите коментирајќи го последното случување од пред два дена во Комисијата за европски прашање рече, дека не го оправдува однесувањето на претседателот на оваа Комисија Арбер Адеми, ...

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Арбер Адеми, но немилиот настан е испровоциран

Опсервер

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Адеми, но настанот беше испровоциран

Кајгана

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Арбер Адеми, но немилиот настан е испровоциран

24Инфо

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Арбер Адеми, но немилиот настан е испровоциран

Press24

Џафери: Инцидентот со Адеми е испровоциран

4NEWS

Џафери: Не го оправдувам однесувањето на Арбер Адеми, но немилиот настан е испровоциран

Канал5

Lider Бриф Денешен Либертас Во Центар CivilMedia МКД Вечер Прес

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Сител - 29.06.2022

По доцнење од околу половина час, вечерва во Собранието продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година и Предлог на ...

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Во Центар

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Либертас

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

24Инфо

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Опсервер

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Frontline

Талат Џафери ја прекина собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Н.Македонија

Вечер Прес Денешен МКД Република MakPress Република