TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воени вежби за можен кинески напад – Тајван подигна авиони и ги активира ракетните системи на островот

Макфакс - 06.08.2022

Тајванските власти утринава објавија дека во саботата во Тајванскиот теснец биле откриени голем број кинески авиони и воени бродови кои учествуваат во воени вежби и дека е во тек можен „симулиран напад“ врз островот, пренесува Си-Ен-Ен.

Полетаа и воените авиони на Тајван: Дали следи нов конфликт?

А1 On

Кина подигна повеќе од 100 авиони за време на воените вежби во близина на Тајван

Пулс24

Тајван: 68 кинески авиони и 13 воени бродови ја поминаа средната линија на теснецот

Слободен Печат

Војската на Тајван во состојба на готовност

Н.Македонија

Тајван тврди дека 68 кинески воени авиони изведуваат вежби во Тајванскиот теснец

Локално

Кинески проектили првпат прелетаа над Тајван, властите велат немало закана по островот

Сакам да кажам

А1 On Независен Во Центар Во Центар Кумановски м. Еспресо Кумановски м. Локално

Би-Би-Си: Кинески авиони повторно ја поминаа средната линија кон Тајван

Фактор - 05.08.2022

Како што објави повикувајќи се на информации од тајванското Министерство за одбрана кое денеска соопшти дека „повеќе“ кинески бродови и авиони втор ден по ред ја преминале средната линија на Тајванскиот Теснец.

Кинески бродови и авиони утрово ја преминаа линијата на разделување со Тајван

А1 On

Кинески бродови и авиони ја преминале линијата на разделување со Тајван

Слободен Печат

Кинески бродови и авиони ја преминале линијата на разделување со Тајван

Бриф

Кинески бродови и авиони ја преминале линијата на разделување со Тајван

Frontline

Кинески бродови и авиони ја преминале линијата на разделување со Тајван

Република

Кинески бродови и авиони ја преминале линијата на разделување со Тајван

Опсервер

Канал5 24Инфо Сител MakPress 24 Вести CivilMedia Денешен Вечер Прес