TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

30 години од легендарната фотографија на Земјата направена од рекордна оддалеченост

Кајгана - 18.02.2020

Бледата сина точка (Pale blue dot) е фотографија на планетата Земја направена во 1990 година од леталото на НАСА Voyager 1 од рекордна оддалеченост од 6,4 милијарди километри од нашата планета.

НАСА развива технологија за меѓупланетарна комуникација

Иновативност - 18.02.2020

Откако луѓето ја освоија Месечината, нормално е фокусот да го насочат на првата следна планета. За патување и живот на Марс се сонува веќе со години, но се чини дека НАСА сериозно одлучила да го оствари тој план.

Астронаутката Кристина Кук си го заработи местото во учебниците по историја

Факултети - 18.02.2020

Колку астронаути можете да именувате без да се консултирате со „Гугл“ или „Википедија“? Нил Армстронг и Баз Олдрин се лесни. Тие беа првите луѓе што стапнале на Месечината. Веројатно треба да го знаете и нивниот пилот Мајкл Колинс.

Дали се шпионираат руските и американските сателити едни со други во вселената?

USB - 18.02.2020

„Агентите“ во Земјината орбита не можеа да ја разграничат зоната на одговорност во бескрајната вселена и поради тоа за малку не изби нов конфликт меѓу Русија и САД. Америка предупредува дека американскиот сателит е загрозен од страна на рускиот ...

НАСА распиша конкурс за астронаути, а ова се условите

Кумановски м. - 17.02.2020

НАСА објави дека наскоро ќе започне со примање апликации од пошироката јавност за следната класа астронаути во рамките на програмата „Артемис“. Новата класа астронаути ќе имаат можност да летаат до Меѓународната вселенска станица, па дури и кон ...

НАСА ќе комуницира со астронаутите на Марс со помош на ласер

Иновативност - 17.02.2020

НАСА ја планира мисијата на Марс за 2030 година, а оваа американска вселенска агенција моментално работи на големо унапредување на комуникацискиот систем. Deep Space Network (DSN) мрежата ќе добие нова „чинија“, односно антена за подобрување на ...

NASA со астронаутите на Марс ќе комуницира со помош на ласер

USB - 17.02.2020

NASA ја планира мисијата на Марс за 2030 година, а оваа американска вселенска агенција моментално работи на големо унапредување на комуникацискиот систем. Deep Space Network (DSN) мрежата ќе добие нова „чинија“, односно антена за подобрување на ...