TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преку Google Home ќе си го наоѓате смартфонот

Телефони.мк - 06.10.2017

Google Home смарт звучникот доби нова многу корисна функција со која корисниците ќе може преку гласовна команда да си го најдат смартфонот доколку некаде го „затуриле“ по домот и не можат да го најдат.

Најмоќните слушалки некогаш: Преведуваат 40 јазици во секунда, а со нив добивате и виртуелен асистент

Точка - 06.10.2017

Компанијата Google, покрај претставувањето на Pixel телефоните, на неодамнешното случување претставила и паметни слушалки наречени Google Pixel Buds. Со цел да ја загрози доминацијата на Apple на пазарот на паметни слушалки, Google својот нов геџет ...

Pixel Buds се нови безжични Bluetooth слушалки од Google, можат да преведуваат во реално време

Smartportal - 06.10.2017

Океј, може насловот не е најточен, бидејќи новите Bluetooth слушалки на Google имаат кабел кој ги поврзува и кој стои позади вратот на корисникот, но тие и натаму се поврзуваат безжично со паметниот телефон.

Google Pixel 2 и Pixel 2 XL: Сите нови функции

GSM.mk - 06.10.2017

Google Pixel 2 и Pixel 2 XL конечно пристигнаа и носат голем број возбудливи функции. Да ги погледнеме: 1. Една главна камера со Portrait Mode 2. dual-pixel автофокус и оптичка стабилизација 3. Portrait Mode на селфи камерата 4.

Google ја донесе вавилонската риба во реалноста

Локално - 06.10.2017

Дали замислувате свет во кој јазичните бариери паѓаат и исчезнува неможноста да се комуницира? Денес, технолошкиот гигант Google покажа дека таква футуристичка фантазија веќе е реалност. Ова се случи за време на презентацијата од страна на Google ...

Гугл направи слушалки кои можат симултано да преведат странски јазици

Радио МОФ - 06.10.2017

Новите слушалки на Гугл овозможуваат корисниците да зборуваат на различни странски јазици. Тие успешно беа демонстрирани на промоцијата што се одржа овој викенд. Со нив, му се овозможува на англискиот говорник, на пример, да има непречен разговор со ...

Што сè претстави Google на својот настан

IT.mk - 05.10.2017

Pixel телефони, лаптоп, слушалки, камера, нов Google Home се дел од уредите кои компанијата ги претстави на својот настан во Сан Франциско. Двата паметни телефони на Google беа планирани како ѕвезди на вечерта.

Google ги претстави Pixel 2 и Pixel 2 XL

IT.mk - 05.10.2017

Google ги претстави надградбите на Pixel телефоните, Pixel 2 и Pixel 2 XL . Хардверски телефонот и не е преголем исчекор, сепак комбинацијата на софтвер, хардвер и машинско учење, прави телефоните да бидат лесно препознатливи.

Google претстави слушалки кои со Android телефон преведуваат во реално време

IT.mk - 05.10.2017

Google, како и Apple го отстрани приклучокот за слушалки од телефонот. Ова секако значи дека компанијата презентираше нови слушалки. Поради можностите на асистентот на Google, на прв поглед изгледа дека овие слушалки се подобар избор од слушалките ...

Google ги претстави Pixel 2 и Pixel 2 XL, кои се еволуција на претходниците

Smartportal - 05.10.2017

Како и што очекувавме, Google на 4ти октомври ги претстави новите Pixel 2 и Pixel 2 XL паметни телефони. Големи изненадувања нема, бидејќи поголемиот дел од информациите ги знаевме од претходно , а веќе ги имавме видено и официјалните фотографии.

Како Google го порази Apple во неговата игра?

Телефони.мк - 05.10.2017

Google со промоцијата на новите Pixel 2 смартфони нема да добие висока оценка за иновативност или оригиналност, но понуди неколку интересни новитети кои функционираат многу подобро од производите на Apple и се во насока кон креирање на посебно ...

Google Pixelbook е лаптоп/таблет од високата класа со Chrome OS и Android апликации

Smartportal - 05.10.2017

За многумина македонски купувачи на лаптопи, Chome OS оперативниот систем на Google не е воопшто ниту опција, но на западните пазари, а особено во САД, овој оперативен систем има се поголем успех.

Google Home Mini е мал и евтин звучник со Google Assistant

Smartportal - 05.10.2017

Google можеби води во многу сегменти на паметни уреди, но кога се во прашање паметните звучници, дефинитивно засега само ги следи чекорите на Amazon и нивните звучници со Alexa. Одличен пример за ова е новиот Google Home Mini, паметен звучник со ...

Новите безжични слушалки од Google во реално време преведуваат странски јазици

Таратур - 05.10.2017

Google во Сан Франциско ги претстави своите нови хардвери, паметни телефони, лаптоп и надоградбата за Google Home звучниците, но сепак, најголемо внимание од сите новитети предизвикаа првите безжични слушалки од Google кои имаа можност за превод од ...

Безжични слушалки на Google кои преведуваат странски јазици во реално време

Кајгана - 05.10.2017

Google синоќа во Сан Франциско претстави нови хардвери, паметни телефони, лаптоп, надградба за Google home звучниците, а најголемо внимание на присутните им привлекоа првите безжични слушалки кои имаат можност за преведување на странски јазици во ...

Официјално Pixel 2 XL: Премиум технологија, премиум Android искуство и модерен дизајн

GSM.mk - 05.10.2017

Минатата година, Google претстави нова серија на смартфони, кои станаа едни од најдобрите Android телефони кои може да ги купите, по ниска цена. Сега, компанијата официјално ги претстави нивните подобрени верзии: Pixel 2 и Pixel 2 XL: Pixel 2 XL ...

Што сè извади Гугл на „Гуглден“

Оff.net - 05.10.2017

Годинешниот Гугл настан може да се смета за официјалното етаблирање на Гугл меѓу хардвер тешкашите. На настанот беа претставени: смартфон, лаптоп / таблет со пенкало, слушалки, уред за виртуелна реалност, асистент за по дома во три различни големини ...

Безжичните слушалки на Google преведуваат странски јазици во реално време

Локално - 05.10.2017

Google синоќа во Сан франциско претстави нови хардвери, паметни телефони, лаптоп и надрградба за Google Home звучниците, а најголемо внимание добија новите слушалки кои имаат можност да преведуваат странски јазици во реално време.

Гугл направи слушалки кои можат да преведат 40 странски јазици

ЕНаука - 06.10.2017

Замислете свет каде што можете да зборувате или да разберете било кој странски јазик без да имате потреба да го научите. Тоа е иднината што ја ветува Гугл со новите Pixel Buds. Тие успешно беа демонстрирани на промоцијата во Сан Франциско што се ...

Безжични слушалки на Google кои преведуваат странски јазици во реално време

Орбис - 05.10.2017

Слушалките наречени Google Pixel Buds можат да се спојат со било кој Android и Google Pixel паметните телефони кои се поврзани со виртуелен гласовен асистент на Google. Со Pixel Buds слушалките корисниците можат да се јавуваат на мобилен и да ...